Data publikacji:

Ciąża mnoga, wszystko, co warto wiedzieć

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Ilość ciąż mnogich rośnie, coraz więcej mam dowiaduje się, że urodzi więcej niż jedno dziecko.  Co trzeba wiedzieć o ciąży wielopłodowej? Sprawdź!

bliźnięta ciąża mnoga

 

Ciąże mnogie coraz częstsze

Większa ilość ciąż mnogich w dzisiejszych czasach wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, kobiety coraz później zachodzą w ciążę.  To właśnie między 30 a 40 rokiem życia prawdopodobieństwo, że w macicy po zapłodnieniu znajdzie się więcej niż jeden zarodek, jest większe.  

 

Statystyki przewidują, że w 2050 roku połowa ciąż będzie ciążami mnogimi. Warto wiedzieć, że ciąża mnoga to dla lekarza zawsze ciąża podwyższonego ryzyka.  Wiąże się  z możliwością wielu powikłań zarówno dla matki jak i dla dzieci.

Częstsze występowanie ciąży mnogiej wynika ze zwiększonego poziomu folitropiny w tym wieku. Hormon ten jest odpowiedzialny na dojrzewanie i uwalnianie z jajników komórek jajowych. Wiek i wyższe stężenie folitropiny co do zasady powoduje trudności z zajściem w ciąże. Jednak jednocześnie powoduje, że w organizmie kobiety mogą jednocześnie dojrzeć i zostać uwolnione dwie lub więcej komórek jajowych.

Drugim czynnikiem, który ma wpływ na to, że statystycznie – obecnie mamy więcej ciąż wielopłodowych jest fakt popularności leczenia niepłodności. Stymulacja płodności przez leki również może prowadzić to zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia ciąży mnogiej. Powszechniejsze stosowanie tabletek antykoncepcyjnych również ma znaczenie. Zaraz pod ostawieniu antykoncepcji hormonalnej zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska poliowulacji.

Ciąża mnoga, ciąża wielopłodowa, co trzeba wiedzieć?

Kiedy w macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek mówimy o ciąży wielopłodowej. Najpopularniejsze są oczywiście ciąże bliźniacze. A wśród nich bliźnięta dwujajowe – dwie komórki jajowe zostają zapłodnione przez dwa plemniki. W przypadku bliźniąt jednojajowych jeden plemnik zapładnia jedną komórkę, a podział na dwa zarodki następuje w trakcie dzielenia się zygoty.

Opieka nad ciążą mnogą

Ciążę wielopłodową rozpoznaje się podczas badania ultrasonograficznego. Kolejnym krokiem jest w takiej sytuacji sprawdzenie, czy każde dziecko ma swoje łożysko i worek owodniowy, czy korzystają ze wspólnego. Od tego zależeć będzie sposób dalszego postępowania z ciążą. Mniej obarczona ryzykiem powikłań jest ciąża, w której każde dziecko ma własny worek owodniowy oraz łożysko.

Ciąża wielopłodowa to z pewnością częstsze wizyty u lekarza i częstsze badania USG. Ważne jest, aby często kontrolować, czy dzieci dostają wszystko to, czego potrzebują, czy łożysko lub łożyska są wydolne, lekarz  ocenia rozwój płodów, wyklucza wady genetyczne, ale także kontroluje tempo wzrostu.

Opieka nad ciążą mnogą powinna być sprawowana w ośrodkach o wyższej referencyjności, szczególnie w przypadku ciąży jednokosmówkowej – jednoowodniowej. W przypadku wszystkich typów ciąż mnogich istnieje podwyższone ryzyko przedwczesnego porodu.

Rodzaje ciąż mnogich:

Jednojajowa monozygotyczna – jeden plemnik zapładnia jedną komórkę jajową i podczas dzielenia się zygoty  następuje podział na dwa zarodki. Tego rodzaju bliźnięta nazywa się naturalnymi klonami. Mają tę samą płeć i taki sam materiał genetyczny.

Ciąża dwujajowa heterozygotyczna – dwie komórki jajowe zostają zapłodnione przez dwa plemniki, popularnie takie bliźnięta nazywa się dwujajowymi.  Bliźnięta dwujajowe mogą być różnej płci, różnić się wzrostem i cechami  zewnętrznymi. Znanych jest kilka przypadków na świecie, że bliźnięta dwujajowe mają różnych ojców.

Jednokosmówkowa jednoowodniowa (wyst. w jednojajowej) – wspólne  łożysko i wspólny worek owodniowy.

Dwuowodniowa-dwukosmówkowa – dwa worki owodniowe i dwa łożyska.

Dwuowodniowa-jednokosmówkowa – dwa worki owodniowe i jedno wspólne łożysko.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Jak dbać o łożysko w ciąży? Kompleksowy poradnik

Jak dbać o łożysko w ciąży? Kompleksowy poradnik

2022-08-08
Ciemne łożysko po porodzie to zawsze znak zapytania dla ginekologów oraz mamy. Można tego uniknąć. Dowiedz się, jak dbać o łożysko w ciąży? Kompleksowy poradnik wskaże ci kiedy wykształca się łożysko, wyjaśni zależność, jaką jest dojrzałość łożyska a termin porodu oraz wytłumaczy, co oznacza termin starzejące się łożysko.
pielęgnacja twarzy w ciąży kosmetyki

Prawidłowa pielęgnacja twarzy w ciąży. Kosmetyki dla przyszłej mamy

2022-07-21
W okresie ciąży skóra twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji – na skutek zmian hormonalnych jest ona bardziej narażona na przesuszenie i przebarwienia, częściej też dochodzi do pękania naczynek krwionośnych. Niestety nie każdy kosmetyk, dzięki któremu można pokonać te przypadłości, jest odpowiedni dla kobiet spodziewających się dziecka. Dowiedz się, jakich składników warto unikać i jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy w ciąży.
stymulacja brodawek

Stymulacja brodawek – jak to robić? Jak stymulować brodawki?

2022-07-08
Minął już termin twojego porodu, a ty wciąż jesteś w ciąży? Możesz spróbować kilku domowych sposobów na wywołanie porodu – jednym z nich jest stymulacja brodawek. Jak to robić, żeby przyniosło to pożądany efekt, jaki jest mechanizm działania tej metody i jak często ją stosować?
kobieta w ciazy

Jak obudzić dziecko w brzuchu?

2022-06-30
Niemal każdej przyszłej mamie przytrafiają się dni, w czasie których dziecko nie jest szczególnie aktywne. Ze zrozumiałych powodów napawa to ciężarne niepokojem – na szczęście w większości przypadków zmniejszona aktywność maluszka nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Sprawdź, z czego może ona wynikać i jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu. Wyjaśniamy również, co zrobić, by jak najszybciej poczuć pierwsze, słodkie kopniaki.
sen podczas ciazy

Jak spać w ciąży? Sposoby na przespaną noc

2022-06-16
Ciąża to piękny czas, który jednak wiąże się z pewnymi utrudnieniami – na przykład z problemami ze snem. Przyszłe mamy bardzo często skarżą się, że w odpoczynku przeszkadzają im rozmaite dolegliwości, takie jak zgaga czy ból kręgosłupa, często też nie wiedzą, jak spać w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku. Wyjaśniamy, jakie pozycje do spania w ciąży są zalecane przez specjalistów i jakie sposoby warto zastosować, żeby zwiększyć szanse na spokojne przespanie każdej nocy.
baby shower

Gadżety na baby shower, czyli czego nie może zabraknąć na baby shower?

2022-05-03
Baby shower to impreza, która cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Przyjęcie organizują najczęściej kobiety z najbliższego otoczenia przyszłej mamy i jej dzidziusia, a więc siostry, kuzynki czy po prostu bliskie przyjaciółki i koleżanki. Moda na tego typu spotkania w damskim gronie wcale nie przyszła do nas z Zachodu – dziś jedynie anglojęzyczna nazwa zastąpiła jej polskie, nieużywane odpowiedniki. Jeśli i ty planujesz zorganizować taką imprezę, w poniższym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym z łatwością uporasz się z tym zadaniem! Jakie gadżety na baby shower wybrać? Czym obdarować przyszłą mamę? Czego nie może zabraknąć na przyjęciu? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule, sprawdź!
detektor tętna płodu

Jak działa detektor tętna płodu?

2022-04-08
Gdy wkrótce masz zostać rodzicem, naturalnym jest, że chcesz kupić wszystko, co może się przydać maluchowi. Może zamiast kolejnej kołderki czy ubranka bardziej jednak przyda się detektor tętna płodu, który pomoże monitorować stan zdrowia maluszka, gdy jeszcze jest w brzuchu u mamy. Współczesna medycyna potrafi wykryć bardzo szybko wszelkie zmiany w organizmie dziecka, nawet gdy jest jeszcze w łonie matki. Pozwala to na wcześniejsze podjęcie działań, by maluch cieszył się jak najlepszym zdrowiem.