Ciąża mnoga, wszystko, co warto wiedzieć

Data:

Ilość ciąż mnogich rośnie, coraz więcej mam dowiaduje się, że urodzi więcej niż jedno dziecko.  Co trzeba wiedzieć o ciąży wielopłodowej? Sprawdź!

bliźnięta ciąża mnoga

 

Ciąże mnogie coraz częstsze

Większa ilość ciąż mnogich w dzisiejszych czasach wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, kobiety coraz później zachodzą w ciążę.  To właśnie między 30 a 40 rokiem życia prawdopodobieństwo, że w macicy po zapłodnieniu znajdzie się więcej niż jeden zarodek, jest większe.  

 

Statystyki przewidują, że w 2050 roku połowa ciąż będzie ciążami mnogimi. Warto wiedzieć, że ciąża mnoga to dla lekarza zawsze ciąża podwyższonego ryzyka.  Wiąże się  z możliwością wielu powikłań zarówno dla matki jak i dla dzieci.

Częstsze występowanie ciąży mnogiej wynika ze zwiększonego poziomu folitropiny w tym wieku. Hormon ten jest odpowiedzialny na dojrzewanie i uwalnianie z jajników komórek jajowych. Wiek i wyższe stężenie folitropiny co do zasady powoduje trudności z zajściem w ciąże. Jednak jednocześnie powoduje, że w organizmie kobiety mogą jednocześnie dojrzeć i zostać uwolnione dwie lub więcej komórek jajowych.

Drugim czynnikiem, który ma wpływ na to, że statystycznie – obecnie mamy więcej ciąż wielopłodowych jest fakt popularności leczenia niepłodności. Stymulacja płodności przez leki również może prowadzić to zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia ciąży mnogiej. Powszechniejsze stosowanie tabletek antykoncepcyjnych również ma znaczenie. Zaraz pod ostawieniu antykoncepcji hormonalnej zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska poliowulacji.

Ciąża mnoga, ciąża wielopłodowa, co trzeba wiedzieć?

Kiedy w macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek mówimy o ciąży wielopłodowej. Najpopularniejsze są oczywiście ciąże bliźniacze. A wśród nich bliźnięta dwujajowe – dwie komórki jajowe zostają zapłodnione przez dwa plemniki. W przypadku bliźniąt jednojajowych jeden plemnik zapładnia jedną komórkę, a podział na dwa zarodki następuje w trakcie dzielenia się zygoty.

Opieka nad ciążą mnogą

Ciążę wielopłodową rozpoznaje się podczas badania ultrasonograficznego. Kolejnym krokiem jest w takiej sytuacji sprawdzenie, czy każde dziecko ma swoje łożysko i worek owodniowy, czy korzystają ze wspólnego. Od tego zależeć będzie sposób dalszego postępowania z ciążą. Mniej obarczona ryzykiem powikłań jest ciąża, w której każde dziecko ma własny worek owodniowy oraz łożysko.

Ciąża wielopłodowa to z pewnością częstsze wizyty u lekarza i częstsze badania USG. Ważne jest, aby często kontrolować, czy dzieci dostają wszystko to, czego potrzebują, czy łożysko lub łożyska są wydolne, lekarz  ocenia rozwój płodów, wyklucza wady genetyczne, ale także kontroluje tempo wzrostu.

Opieka nad ciążą mnogą powinna być sprawowana w ośrodkach o wyższej referencyjności, szczególnie w przypadku ciąży jednokosmówkowej – jednoowodniowej. W przypadku wszystkich typów ciąż mnogich istnieje podwyższone ryzyko przedwczesnego porodu.

Rodzaje ciąż mnogich:

Jednojajowa monozygotyczna – jeden plemnik zapładnia jedną komórkę jajową i podczas dzielenia się zygoty  następuje podział na dwa zarodki. Tego rodzaju bliźnięta nazywa się naturalnymi klonami. Mają tę samą płeć i taki sam materiał genetyczny.

Ciąża dwujajowa heterozygotyczna – dwie komórki jajowe zostają zapłodnione przez dwa plemniki, popularnie takie bliźnięta nazywa się dwujajowymi.  Bliźnięta dwujajowe mogą być różnej płci, różnić się wzrostem i cechami  zewnętrznymi. Znanych jest kilka przypadków na świecie, że bliźnięta dwujajowe mają różnych ojców.

Jednokosmówkowa jednoowodniowa (wyst. w jednojajowej) – wspólne  łożysko i wspólny worek owodniowy.

Dwuowodniowa-dwukosmówkowa – dwa worki owodniowe i dwa łożyska.

Dwuowodniowa-jednokosmówkowa – dwa worki owodniowe i jedno wspólne łożysko.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.