Data publikacji:

Aromaterapia, czyli olejki eteryczne w ciąży

Stosowanie olejków eterycznych jest skutecznym sposobem na pozbycie się wielu problemów zdrowotnych. Jest to dobry sposób na walkę z chorobami w przypadku ciężarnych. Olejki eteryczne w ciąży są w pełni bezpieczne dla organizmu, a ich regularne stosowanie przynosi szereg korzyści przyszłej mamie bez ryzyka dla dziecka. Jakie olejki eteryczne poleca się kobietom w ciąży?
aromaterapia

Aromaterapia w ciąży - dlaczego warto?

Aromaterapia jest naturalnym sposobem na poprawę samopoczucia fizycznego i emocjonalnego. Olejki eteryczne wpływają na organizm w różny sposób - część zapachów łagodzi stany napięcia emocjonalnego, inne działają pobudzająco i dodają energii. W zależności od celu, który chce się osiągnąć, powinno się stosować inną formę aromaterapii.

Aromaterapia w ciąży jest polecana kobietom w celu poprawy nastroju. Dobre samopoczucie, relaks i uśmiech sprawiają, że ciąża rozwija się lepiej, a dziecko otrzymuje od matki pozytywne bodźce. Stres w ciąży działa na płód niekorzystnie, dlatego warto wykorzystać aromaterapię, by ograniczyć jego wpływ na rozwijającego się malucha. Dodatkowo olejki eteryczne w ciąży pomagają walczyć z infekcjami.


Olejek sosnowy w ciąży - zastosowanie

Olejek sosnowy pozyskuje się z igieł sosny zwyczajnej. Używa się go w leczeniu infekcji bakteryjnych lub wirusowych górnych dróg oddechowych i zatok. Olejek wykazuje działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, rozgrzewające i przeciwzakaźne. Dzięki temu można wykorzystywać go do inhalacji w przeziębieniach, grypie i zapaleniu zatok.

Olejek sosnowy w ciąży działa wykrztuśnie, rozszerza drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Dodatkowo jego regularne stosowanie podnosi odporność organizmu.


Olejek herbaciany w ciąży - zastosowanie

Olejek herbaciany w ciąży jest polecany do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, grzybic oraz problemów skórnych. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne oraz regenerujące. Za jego pomocą skutecznie leczy się wypryski skórne, likwiduje i wybiela blizny oraz przyspiesza się gojenie ran.

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych olejek herbaciany w ciąży można stosować w formie inhalacji. Dodatkowo można używać go do prania, sprzątania i usuwania pleśni pojawiającej się w wilgotnych pomieszczeniach.


Olejek eukaliptusowy w ciąży - zastosowanie

Olejek eukaliptusowy w ciąży stosuje się w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych oraz do inhalacji w przeziębieniu lub grypie. Dodatkowo można używać go w zwalczaniu dolegliwości bólowych. Eukaliptus wykazuje właściwości rozgrzewające, które łagodzą bóle reumatyczne.

Olejek z eukaliptusa pozyskuje się z liści rośliny o tej samej nazwie. Olejek eteryczny wytwarzany z eukaliptusa działa rozkurczowo, wykrztuśnie oraz antyseptycznie. Niektórzy wykorzystują go do leczenia wszawicy ze względu na właściwości odstraszające pasożyty.


Olejki eteryczne a ciąża - które olejki są zakazane?

Olejki eteryczne w ciąży mogą być bezpiecznie stosowane pod warunkiem, że unika się olejków wykazujących działanie toksyczne dla płodu. Dotyczy to olejków, takich jak anyżowy, brzozowy, z nasion marchwi, oregano, nasion i liści pietruszki oraz szałwiowy. Działanie toksyczne na płód ma również tuja, estragon, piołun i wrotycz pospolity. Olejki z tych roślin mogą powodować wady wrodzone u dziecka oraz prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Stosowanie pozostałych olejków w aromaterapii dla ciężarnych powinno się skonsultować z lekarzem. Tego zalecenia powinno się bezwzględnie przestrzegać.
Autorka: Monika Kocher