Data modyfikacji:

Czy można jeść ananas w ciąży?

Jesteś miłośniczką owoców i zastanawiasz się, czy można jeść ananasa w ciąży? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Poznaj listę sposobów na wywołanie porodu.
czy można jeść ananas w ciąży

Ananas w ciąży – jeść czy nie jeść?

Ananas jest bardzo cennym źródłem witamin i minerałów. Dostarcza organizmowi między innymi witamin A, B1, B2, B6, C, PP oraz cynk, kwas foliowy, żelazo, mangan i fosfor. Stąd można wywnioskować, że suplementacja diety sokiem z ananasa czy jedzenie surowego owocu pozytywnie wpływa na organizm, dostarczając mu szereg cennych substancji.
Niektórzy sugerują jednak, że niedojrzały ananas lub sok z jego liści mogą odpowiadać za poronienie. Substancją, która ma podobno odpowiadać za poronienie, jest bromelaina, która może nadmiernie stymulować szyjkę macicy. Czy jest to prawda? Do tej pory nie ma na ten temat żadnych badań, które miały tę tezę potwierdzić lub jej zaprzeczyć. 
Decyzję o jedzeniu ananasa czy spożywaniu soku z tego owocu należy podjąć samodzielnie, najlepiej w konsultacji z ginekologiem. Warto zaznaczyć, że ananas jest stosowany w medycynie ludowej do wywołania porodu.

Ananas na wywołanie porodu

Spożywanie ananasa lub picie soku z tego owocu jest bardzo popularne w krajach egzotycznych, w których owoc jest łatwiej dostępny. Według wierzeń ludowych ma on ponoć wywoływać poród, stąd stosowany jest chętnie przez kobiety w zaawansowanej ciąży, które chcą same wywołać poród.
Jak ananas działa na wywołanie porodu? Tego niestety nie ustalono dokładnie. W składzie ananasa znajduje się bromelaina, która ma ponoć zmiękczać szyjkę macicę, co skutkuje jej rozluźnieniem.
Wiadomo też, że owoc działa przeczyszczająco i przyspiesza perystaltykę jelit, a to może wtórnie oddziaływać także na macicę.

Skutki uboczne jedzenia ananasa w zaawansowanej ciąży

Działanie przeczyszczające ananasa możesz na pewno odczuć, jeśli zjesz zbyt dużo tego słodkiego owocu. Oprócz biegunki, możesz także odczuwać nudności i mdłości. 

Kiedy korzystać z domowych sposobów na przyspieszenie akcji porodowej?

Zielone światło na próbę wywołania porodu domowymi sposobami musi wydać lekarz. Nawet te nieinwazyjne sposoby nie powinny być realizowane, jeśli jesteś w ciąży zagrożonej, niedonoszonej lub z innych przyczyn twój ginekolog ci ich nie zaleca.

Domowe sposoby na wywołanie porodu

  • Oddychaj! Nie stresuj się na zapas
Łatwo powiedzieć, ale zdecydowanie trudniej jest zachować spokój, jeśli wciąż z niecierpliwieniem czekasz na poród. Musisz jednak pamiętać, że stres wcale nie sprzyja porodowi. To spokój i rozluźnienie są najważniejsze. Hormon stresu wręcz opóźnia akcję porodową, dlatego postaraj się zachować spokój.
  • Seks przed porodem
Jeśli jesteś w niepowikłanej ciąży i nie masz zakazu współżycia od lekarza, możesz zdecydowanie spróbować tej metody ze swoim partnerem. Orgazm kobiety wiąże się z uwolnieniem oksytocyny, która jest niezbędną substancją do wywołania porodu. Stąd, może warto spróbować?
  • Ostre jedzenie przed porodem
Ostre chili, burrito czy nawet same papryczki pepperoni na kanapce czy w sałatce mogą zdecydowanie przyspieszyć poród. Ostre potrawy pobudzają perystaltykę jelit. 
  • Ćwiczenia przyspieszające poród
Kobieta instynktownie chce sprzątać, prasować i prać przed porodem, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. To naturalne zachowanie, które polega na szykowaniu „gniazda” na pojawienie się w nich maluszka. Niewielki i umiarkowany wysiłek mogą zdecydowanie przyspieszyć rozpoczęcie się akcji porodowej. 
Pod wpływem grawitacji ciążowy brzuszek się obniża, a to wiąże się z uciskiem na macicę. Wpływa to korzystnie na rozpoczęcie akcji porodowej.
Pamiętaj! Mierz siły na zamiary. Bardzo intensywny wysiłek fizyczny nie jest wskazany podczas końcówki trzeciego trymestru ciąży.
Substancje, które rzekomo mają „zmiękczać” macicę i przyspieszać poród:
  • olej z wiesiołka,
  • napar z liści malin,
  • ananas.
Zdjęcie: Envato Elements