Data modyfikacji:

Czy można stosować apap w ciąży?

Większość kobiet w ciąży unika zażywania leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. Jednak i im może przytrafić się uporczywy ból głowy, zęba czy kręgosłupa. W takich przypadkach zaleca się sięganie po paracetamol, którego jedną z nazw handlowych jest Apap. Sprawdź, jak stosować apap w ciąży, czy można zażywać go w pierwszym trymestrze i kiedy może zaszkodzić.
czy można stosować apap w ciąży

Czym jest apap?

Apap to lek, którego substancją czynną (leczniczą) jest paracetamol – działający przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Apap przyjmuje się doustnie. Wchłania się on przez układ pokarmowy i zaczyna działać po około 30 minutach. Ulgę od bólu lub gorączki przynosi na od 4 do 8 godzin.

Czy można brać apap w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, czy można brać apap w ciąży. Liczne badania naukowe nie wskazują na negatywny wpływ paracetomolu na rozwój płodu – oczywiście przy założeniu, że lek ten zażywany jest w małych dawkach i jedynie przez krótki czas. Jednak jako że substancja ta przenika przez łożysko i dostaje się do krwioobiegu dziecka, zaleca się, aby jego stosowanie zawsze było poprzedzone konsultacją lekarską.
Należy pamiętać, że choć apap w ciąży nie stanowi zagrożenia dla rozwoju płodu, inaczej jest w przypadku pozostałych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przyszła mama nie powinna sięgać między innymi po pyralginę, etopirynę czy choćby ibuprofen.

Paracetamol w ciąży – I trymestr. Czy to bezpieczne?

Pierwszy trymestr ciąży jest szczególny – to właśnie wtedy rozwijają się wszystkie organy płodu, wtedy również istnieje największe ryzyko utraty ciąży. Czy apap jest bezpieczny w ciąży na tak wczesnym etapie jej trwania?
Zasadniczo nie ma przeciwwskazań, aby stosować paracetamol również w I trymestrze ciąży. Warto jednak pamiętać o konsultacji lekarskiej. O stosowanie apapu można zapytać lekarza podczas kontrolnej wizyty. Zaleci on odpowiednią dawkę w przypadku pojawienia się bólu głowy, zęba czy kręgosłupa.

Apap w ciąży – wskazania

Apap w ciąży możesz stosować w przypadku nerwobóli, bólu głowy, bólu zęba, bólu stawów czy mięśni, a także w celu zmniejszania gorączki oraz poczucia „rozbicia” w stanach przeziębienia lub grypy.
Uwaga! Bóle w podbrzuszu, o niewielkim nasileniu, przypominające miesiączkowe i występujące w I trymestrze ciąży, nie wymagają stosowania leków – ani przeciwbólowych, ani rozkurczowych. Są one związane z powiększaniem się macicy oraz rozciąganiem więzadeł miednicy mniejszej. W przypadku ich wystąpienia sprawdzą się łagodne sposoby łagodzenia bólu: odpoczynek oraz ciepły kompres na brzuch. W przypadku silnego bólu brzucha w ciąży i/lub pojawienia się plamienia albo krwawienia, nie należy stosować żadnych leków, lecz udać się na szpitalny oddział ratunkowy.

Apap w ciąży – dawkowanie

Apap w ciąży stosuje w dawkach od 1 do 4 g dziennie. Jako że tabletki z paracetamolem zazwyczaj zawierają około 500 mg substancji czynnej, maksymalna dopuszczalna dawka to osiem tabletek na dobę. Jednocześnie należy wiedzieć, że jednorazowo ciężarna może zażyć 2 tabletki (1 g) i powtórzyć zażycie kolejnej dawki dopiero po czterech godzinach.
Uwaga! Apap w ciąży nie powinien być stosowany dłużej niż 5 dni. Należy też pamiętać, że przed jego zażyciem trzeba skonsultować się z lekarzem. Jeśli przyszła mama odczuwa silne objawy infekcji albo gorączka związana z przeziębieniem nie mija u niej po trzech dniach, również powinna skontaktować się ze specjalistą.

Apap w ciąży – czy może zaszkodzić?

Apap w ciąży nie szkodzi dziecku, ale jedynie pod warunkiem, że jest stosowany w minimalnych dawkach – ustalonych przez lekarza. Przekraczanie zaleconych dawek albo częste zażywanie paracetomolu może negatywnie wpływać na płód. Należy też pamiętać, że nie każda ciężarna może stosować ten lek oraz że nie można go łączyć z niektórymi innymi preparatami.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.