Data publikacji:

Bezsenność w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Bezsenność w ciąży to przypadłość, która dokucza niemal każdej przyszłej mamie i która może mieć różne przyczyny. Warto je zwalczać, ponieważ niedostateczne ilości snu mogą negatywnie wpływać zarówno na kondycję psychiczną, jak i stan fizyczny ciężarnej. Sprawdź, z czego może wynikać ten problem i w jaki sposób możesz sobie z nim poradzić.  
kobieta w ciąży

Bezsenność w ciąży 1. trymestr – przyczyny  

O sposoby na bezsenność w ciąży bardzo często pytają kobiety, które od niedawna znajdują w odmiennym stanie. Nic w tym dziwnego – w pierwszym trymestrze dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Przede wszystkim gwałtownie wzrasta poziom gonadotropiny kosmówkowej, czego skutkiem może być właśnie problem z zaśnięciem albo utrzymaniem ciągłości snu.  
Bezsenność na początku ciąży może być również skutkiem silnych mdłości bądź emocji, których doświadcza przyszła mama – zwłaszcza jeśli ciąża nie była do końca planowana.  

Sposoby na bezsenność w ciąży w 1. trymestrze 

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie bezsenności w początkowym okresie ciąży. Oto te, które naprawdę warto wypróbować: 
  • choć zapewne w ciągu dnia dokucza ci znużenie, staraj się unikać drzemek;  
  • pamiętaj, że na tym etapie ciąży możesz spać w dowolnej pozycji, w tym również na brzuchu, 
  • z uwagi na mdłości możesz nie mieć ochoty na jedzenie, ale nie zapominaj o nim zupełnie – głód również przekłada się na bezsenność w ciąży; jedz lekkie posiłki i pij dużo wody, 
  • postaraj się zmniejszać mdłości poprzez jedzenie migdałów i sucharków, zacznij też suplementować witaminę B6, 
  • staraj się wyciszyć przed snem – wyłącz lub wycisz telefon, nie oglądaj telewizji, możesz natomiast poczytać książkę, 
  • dokładnie wywietrz sypialnię, zanim się położysz, 
  • zadbaj o odpowiednie zaciemnienie pokoju, 
  • jeśli twoja ciąża nie jest zagrożona, wieczorem możesz udać się na długi spacer – aktywność fizyczna doskonale sprawdza się na bezsenność w ciąży.  

Bezsenność w ciąży 2. trymestr – przyczyny 

Bezsenność w ciąży 2. trymestr – przyczyny 
Drugi trymestr ciąży nierzadko nazywany jest najpiękniejszym jej okresem. Ustępują mdłości, brzuch nie ma jeszcze sporych rozmiarów, a w przyszłą mamę wstępują siły witalne. Niewiele kobiet narzeka również na kłopoty ze snem, wręcz przeciwnie – jego jakość wyraźnie się poprawia.  
Niemniej może się oczywiście zdarzyć, że i w tym czasie będzie ci dokuczała bezsenność w ciąży. Może być to efekt: 
  • wciąż utrzymujących się mdłości, 
  • zmian zachodzących w organizmie (powiększanie się brzucha, tkliwość piersi), 
  • skurczów łydek, 
  • konieczności z rezygnowania ze spania na brzuchu, 
  • problemów emocjonalnych.

Co na bezsenność w ciąży w 2. trymestrze? 

Jeśli dokucza ci bezsenność w ciąży, zastosuj się do wszystkich punktów wymienionych wyżej. Pamiętaj również, że możesz znakomicie poprawić jakość snu, używając poduszki ciążowej – docenią ją szczególnie panie, które nie mogą znaleźć sobie w nocy właściwej pozycji, albo te, które tęsknią na spaniem na brzuchu. Poduszka poprawia krążenie w nogach (zmniejszając częstotliwość występowania skurczów) i lekko unosi brzuch.  
Jeśli za problemy ze snem odpowiadają problemy emocjonalne, to pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy psychologa. W tym wyjątkowym okresie jesteś bardziej narażona na różnego rodzaju problemy natury psychicznej.  

Bezsenność w ciąży 3. trymestr – przyczyny  

Na bezsenność przed porodem cierpi zdecydowana większość przyszłych mam. Przyczyn przypadłości pojawiającej się w tym czasie jest co najmniej kilka i są to: 
  • trudności z przyjęciem dogodnej pozycji do snu, 
  • bóle pleców i kręgosłupa, 
  • częste przebudzanie się z powodu częstej potrzeby oddania moczu, 
  • odczuwanie ruchów dziecka; dodać należy, że większość dzieci zaczyna poruszać się intensywniej właśnie wtedy, kiedy mama udaje się na spoczynek, 
  • zgaga i zaparcia, 
  • pojawianie się skurczów przepowiadających, 
  • wzdęcia, 
  • trudności ze swobodnym oddychaniem.  
Oczywiście bezsenność pod koniec ciąży może też wynikać z lęku przed porodem. Obawy dotyczące przyszłości, niepokoje związane z przebiegiem porodu, troska o mające się narodzić dziecko, a także zwykły strach przed bólem – wszystkie te uczucia są całkowicie naturalne.  

Jak zwalczyć bezsenność pod koniec ciąży? 

Jeśli dokucza ci bezsenność przed porodem, stosuj się do wyżej opisanych wskazówek: pamiętaj o aktywności fizycznej, wietrz sypialnię i koniecznie odseparuj się od wszystkich urządzeń emitujących niebieskie światło i rozpraszających uwagę.  
Możesz też zadbać o swoją kondycję psychiczną. Stosuj afirmacje (myśl i mów pozytywnie), naucz się technik relaksacyjnych (trening Schultza lub Jacobsona), pamiętaj też o odpowiednio wczesnym spakowaniu torby – dopinając wszystko na ostatni guzik, staniesz się spokojniejsza.  

Leki na bezsenność w ciąży – co może zażyć przyszła mama? 

Wiele przyszłych mam dopytuje lekarzy lub farmaceutów o możliwość zredukowania bezsenności przy pomocy leków. Niestety większość dostępnych na rynku preparatów specjalistycznych o działaniu nasennym ma kategorię C. Oznacza to, że nie ma żadnych dowodów, że szkodzą dziecku, ale też nie można z pewnością tego wykluczyć. Pozostałe preparaty to te, o których wiadomo, że z pewnością mają zły wpływ na przebieg ciąży – ich stosowanie jest zatem zupełnie wykluczone.  
Jedynym, po co zatem można sięgać, aby zredukować bezsenność w ciąży, są naturalne, domowe sposoby oraz preparaty ziołowe o delikatnym działaniu. I ich nie należy jednak stosować na własną rękę. Każdy preparat, w tym także witaminowy lub ziołowy, który ma zamiar przyjąć kobieta spodziewająca się dziecka, powinien podlegać ocenie lekarza prowadzącego ciążę.  
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.