Data publikacji:

Jazda na rowerze w ciąży – czy to bezpieczne?

Lekarze często powtarzają, że jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to przyszła mama nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej. Codzienna porcja ruchu to wiele korzyści zarówno dla niej, jak i dla mającego się urodzić dziecka. Pytanie jednak – czy dozwolone są wszystkie aktywności? Czy w ciąży można jeździć na rowerze, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami? Wyjaśniamy.
jazda na rowerze w ciąży

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Jazda rowerem w ciąży wzbudza różne reakcje, również u specjalistów. Niektórzy twierdzą, że z racji konieczności utrzymania równowagi oraz ryzyka upadku najlepiej zrezygnować z rowerowych wycieczek po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży lub ćwiczyć na rowerze stacjonarnym. Pozostali – i jest to coraz większa grupa, uważają, że jazda na rowerze w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści i że przyszła mama powinna cieszyć się nią jak najdłużej.
Oczywiście należy pamiętać, że taka aktywność nie jest polecana każdej ciężarnej. Z pewnością powinny z niej zrezygnować kobiety w ciąży, które:
  • noszą więcej niż jedno dziecko,
  • chorują na cukrzycę,
  • mają stwierdzone łożysko przodujące,
  • cierpiące na nadciśnienie,
  • borykają się z występowaniem plamienia lub krwawienia,
  • w przeszłości poroniły.
Innymi słowy – jazda na rowerze w ciąży nie jest niewskazana, o ile ciąża przebiega prawidłowo, a przyszła mama dobrze się czuje. Przy spełnieniu tych warunków może ona jeździć na rowerze nawet do ostatnich tygodni ciąży.

Korzyści z jazdy na rowerze w ciąży

Jeśli spodziewasz się dziecka i masz wątpliwości, czy wskoczyć na jednoślad, to musisz wiedzieć, że jazda na rowerze w ciąży to naprawdę wiele korzyści – zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka. Oto one:

Dotlenienie organizmu

Jazda rowerem w ciąży to aktywność, która przekłada się na lepsze dotlenienie organizmu, a ono – na większy dobrostan płodu. Warto wyjaśnić, że organizm dotlenia się już w czasie spokojnej, rekreacyjnej jazdy – nie musisz, a nawet nie powinnaś jechać bardzo szybko.

Przygotowanie organizmu do wysiłku

Z badań wynika, że kobiety aktywne w czasie ciąży lepiej znoszą poród – mniej cierpią i rodzą szybciej. Ich ciała lepiej radzą sobie z tym wyzwaniem, ponieważ są przyzwyczajone do wysiłku i bardziej „zahartowane”. Regularna jazda na rowerze w ciąży może zatem sprawić, że lepiej zniesiesz poród.

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia żylaków

Jazda rowerem w ciąży może uchronić cię przed żylakami, na które w tym wyjątkowym czasie jesteś bardziej narażona. Podczas tej aktywności poprawia się krążenie krwi i wyrównuje ciśnienie.

Zmniejszenie ryzyka cukrzycy ciążowej i nadciśnienia

Dzięki codziennym wycieczkom rowerowym zmniejszysz ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową oraz nadciśnienie. Taka aktywność zmniejszy również prawdopodobieństwo, że zachorujesz na inne choroby przewlekłe.

Odciążysz kręgosłup

Czy wiesz, co jest jednym z czynników pogłębiających bóle kręgosłupa u kobiet w ciąży? To oczywiście bezczynność, czyli długie pozostawanie w jednej pozycji. Jeśli zatem chcesz uniknąć takiej przypadłości, ruszaj się! Jazda na rowerze w ciąży ma tę dodatkową korzyść, że wymusza prawidłową postawę ciała, co także przekłada się na zmniejszenie bólu pleców.

Poprawisz swój nastrój

Jazda na rowerze to jedna z najprzyjemniejszych aktywności. Poruszanie się jednośladem relaksuje, odstresowuje i znakomicie poprawia nastrój. Jeśli więc czujesz, że dopada cię strach przed porodem albo masz zbyt dużo na głowie – wsiadaj i pedałuj.

Ciąża a jazda na rowerze – o czym warto pamiętać?

Aby jazda rowerem w ciąży była bezpieczna, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

Wybierz odpowiedni rower

Najlepszy rower dla przyszłych mam to damka – ma tak zbudowaną ramę, że wchodzenie na rower i schodzenie z niego nie stanowi trudności nawet przy dużym brzuchu. Sprawdzą się również niektóre rowery trekkingowe.

Zachowaj umiar

Ciąża to nie czas na stawianie sobie treningowych wyzwań. Nie przejeżdżaj dziennie więcej niż 3-4 kilometry, staraj się też nie męczyć. Jedź umiarkowanym tempem, nie spiesz się.

Zmień siodełko

Kup sobie szerokie, wygodne siodełko z wkładem żelowym – będzie ci się na nim siedziało naprawdę komfortowo.

Pamiętaj o regulacji kierownicy

Jazda na rowerze w ciąży będzie wygodniejsza, jeżeli odpowiednio ustawisz kierownicę. W zaawansowanej ciąży jej uniesienie może przełożyć się na łatwiejsze oddychanie.

Zdrowy rozsądek

Jeśli jesteś w ciąży, to nie wybieraj bardzo zatłoczonych, rowerowych tras, na których niektórzy rowerzyści osiągają znaczne prędkości. Lepsze dla ciebie będą boczne uliczki i parki. Pamiętaj o nawierzchni – im gładsza i równiejsza, tym mniejsze ryzyko upadku. Nigdy nie wyjeżdżaj na wycieczkę w pełnym słońcu i w upale, natomiast zawsze pamiętaj, aby zabrać ze sobą butelkę wody, przekąskę oraz naładowany telefon. Nigdy nie wsiadaj na rower, jeżeli masz zawroty głowy, mdłości albo jeśli z jakiegokolwiek innego powodu czujesz się gorzej niż zazwyczaj.

Jazda rowerem w ciąży… i po ciąży. Kiedy można wrócić do jazdy na dwuśladzie?

O ile jazda rowerem w ciąży bywa polecana kobietom w ciąży, o tyle oczywiście nie można tego samego stwierdzić o połogu – niezależnie od rodzaju porodu, młodej mamie nie wolno wchodzić na rower. Dobra wiadomość jest taka, że okres wstrzymywania się od tej aktywności nie jest długi i wynosi zaledwie 6–8 tygodni. O możliwość powrotu do jeżdżenia na rowerze warto zapytać lekarza podczas wizyty kontrolnej po 6 tygodniach od urodzenia dziecka.
Zdjęcie: artfotodima/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.