Data publikacji:

Ile może się spóźniać okres, żeby nie być w ciąży?

Wzdęty brzuch i brak okresu w przewidywanym terminie może pobudzić twoją wyobraźnię. Spokojnie, spóźniony okres wcale nie musi oznaczać ciąży. Poznaj przyczyny spóźniającego się okresu.
ile może się spóźniać okres, żeby nie być w ciąży

Czy to ciąża? Ile okres może się spóźnić?

Niestety, nie ma jednej zasady, która określałaby, ile okres może się spóźniać. Wiadomo, że cykl menstruacyjny zdrowej kobiety trwa od 21 do 35 dni. Jeśli masz cykle dłuższe lub krótsze, warto skontaktować się z ginekologiem w tej sprawie. 
Brak okresu przez 3, 5 czy nawet i 15 dni może, ale nie musi oznaczać ciąży. Istnieje tak wiele różnych powodów, które tłumaczą brak miesiączki. Zapoznaj się w pierwszej kolejności z nimi, a jeśli żaden z nich nie wydaje ci się bliski, udaj się po prostu po test ciążowy do najbliżej drogerii lub apteki.

Co może oznaczać spóźniający się okres?

  1. Twoje ciało decyduje, czego potrzebuje
Jeśli jesteś zdrową, silną kobietą, ale w ostatnim czasie źle sypiałaś, miałaś dużo spraw na głowie lub mówiąc łagodnie – nie odżywiałaś się zbyt zdrowo – to może być przyczyną spóźniania się okresu. Natura w takich sytuacjach wie lepiej od ciebie, kiedy okres powinien wystąpić. Najwidoczniej twoje ciało uznało, że w tym cyklu jesteś zbyt słaba, by móc zajść i utrzymać ciążę. Nie ma w tym nic złego ani niepokojącego. 
Pamiętaj, że cykl menstruacyjny u zdrowej kobiety wcale nie musi trwać dokładnie 28 dni. Cykl może być odpowiednio krótszy lub dłuższy i jest to jak najbardziej normalne. Powinien się mieścić w granicach 21–35 dni. 
Jeśli twój cykl, który normalnie trwa około 28 dni, przedłużył się i krwawienie wystąpiło np. dopiero w 34 dniu wszystko wciąż przebiega książkowo i nie mówimy tutaj o zbyt długim cyklu menstruacyjnym.
2. Zaszłaś w ciążę
Jeśli współżyjesz ze swoim partnerem bez zabezpieczenia i twój okres się spóźnia, pierwsze, co powinnaś zrobić, to test ciążowy. Najbardziej wiarygodny będzie ten wykonany z krwi, na podstawie stężenia beta hCG. Tę metodę poleca się głównie wszystkim kobietom, które miesiączkują nieregularnie. Możesz zrobić też test płytkowy, paskowy lub strumieniowy, ale musisz pamiętać, że wynik testu może być czasem fałszywie ujemny. Test zazwyczaj należy wykonać najwcześniej w dniu wystąpienia spodziewanej miesiączki lub później. Zapoznaj się wcześniej z ulotką dołączoną do opakowania.
Wykonanie testu ciążowego zaleca się także tym kobietom, które używają zabezpieczeń, ale uprawiały seks w czasie swoich dni płodnych lub nie stosowały antykoncepcji zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że nawet najbardziej zaawansowane metody antykoncepcyjne nie są niezawodne.
3. Zaczynasz przekwitać
To możliwe, ale jeśli nie masz żadnych innych objawów menopauzy, jest to jednak mało prawdopodobne. Pierwsze objawy menopauzy (oprócz nieregularnych cykli miesiączkowych) to uczucie niepokoju, uderzenia gorąca, zmniejszone libido, nadpotliwość, suchość pochwy i zaburzenia snu.
4. Twoja gospodarka hormonalna jest zachwiana
Jajniki to nie tylko miejsce dojrzewania komórek jajowych. Są czynne hormonalnie – wydzielają żeńskie hormony, które wbrew pozorom regulują nie tylko sam cykl miesiączkowy. Odgrywają dużą rolę we wszystkich procesach organizmu.
Układ hormonalny składa się z gruczołów dokrewnych i komórek czynnych hormonalnie. Pełni rolę regulacyjną w zapewnieniu homeostazy. Główne gruczoły dokrewne, które wydzielają hormony, to:
  • tarczyca,
  • szyszynka,
  • przysadka mózgowa,
  • nadnercza,
  • grasica,
  • trzustka,
  • jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn.
Jeśli któryś z tych narządów działa nieprawidłowo i wydziela odpowiednio za mało lub za dużo hormonów, to skutki takiej sytuacji mogą dotyczyć wielu procesów zachodzących w organizmie – mogą też wpływać na długość cyklu menstruacyjnego. Dlatego kobiety, które cierpią na niedoczynność tarczycy (jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet), mogą miesiączkować nieregularnie.
5. Występują u ciebie nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu jajników
Chodzi tutaj o guz jajnika, rak jajnika czy cysty na jajniku. Kobiety, które mają stwierdzony zespół policystycznych jajników, częściej nie mają miesiączki w terminie, w porównaniu do kobiet zdrowych. Na skutek nieprawidłowej budowy narządu dokrewnego jajnik nie pracuje prawidłowo, co doprowadza do zaburzeń hormonalnych. 

Czy spóźniony okres przesuwa dni płodne?

Niestety, trudno na to pytanie odpowiedzieć. Istnieje możliwość, że dni płodne się przesuną, ale nie jest to pewne. Wszystko zależy od przyczyny spóźnionego okresu i od tego, o ile dni się spóźnił.

Spóźniający się okres – kiedy do lekarza?

Już wiesz, że przyczyn spóźniającego się okresu może być naprawdę wiele. Nie wszystkie wymagają leczenia i wcale nie musi to być ciąża. Zapisz się na wizytę u ginekologa od razu, jeśli masz inne niepokojące objawy – np. suchość skóry, wypadanie włosów, bóle w podbrzuszu, wahania nastoju lub wszystkie inne, które cię niepokoją. Specjalista cię zbada i zleci wykonanie dodatkowych badań, by precyzyjnie określić przyczynę braku miesiączki.
Jeśli nie masz żadnych innych objawów, oprócz braku okresu, to poczekaj z wizytą u ginekologa do następnego cyklu. Jeśli okres znowu nie wystąpi w terminie, to warto zapisać się wówczas do lekarza na konsultację.

Ile okres może się spóźniać w przypadku ciąży?

Miesiączka nie występuje od momentu zapłodnienia aż do rozwiązania ciąży. Pierwsza miesiączka po porodzie może wystąpić już w połogu, a u kobiet karmiących piersią zazwyczaj występuje nieco później – kilka do kilkunastu miesięcy po porodzie.
Zdjęcie: Enavato Elements