Data publikacji:

Czy można pić kawę inka w ciąży?

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Wymaga modyfikacji nawyków żywieniowych. Zmiany te dotyczą również kawy. W ciąży można pozwolić sobie na jedną filiżankę kawy dziennie. A co z kawą zbożową? Czy można pić kawę inka w ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.
czy można pić kawę inkę w ciąży

Kawa zbożowa

Kawa zbożowa znana jest już od XVII wieku. Jest alternatywą dla zwykłej kawy. Dawniej, gdy kawa była towarem niezwykle luksusowym, szukano zamiennika, aby mogła trafić do szerszego grona odbiorców. Pozyskiwana jest z takich zbóż jak żyto, jęczmień i /lub orkisz. Zboża te poddaje się procesowi prażenia. Dodaje się do niej również cykorię lub buraka cukrowego. Dzięki temu uzyskujemy smak bardzo zbliżony do kawy. Dzięki zawartości zbóż kawa zbożowa zawiera mnóstwo składników mineralnych (magnez, cynk, selen, potas, witaminy z grupy B), a także błonnik pokarmowy. Warto zwrócić uwagę także na zawartość polifenoli w kawie zbożowej. Polifenole to związki o właściwościach antyoksydacyjnych, tak zwane wymiatacze wolnych rodników. Dodatek cykorii do kawy zbożowej dostarcza inulinę, czyli naturalny prebiotyk. Prebiotyk stanowi pożywkę na prawidłowego wzrostu i rozwoju bakterii probiotycznych w jelitach. Powszechnie nazywa się kawę zbożową „inka”, ze względu na najpopularniejszą z kaw zbożowych o takiej nazwie.
Kawa zbożowa jest idealną alternatywą dla miłośniczek kawy, które są w ciąży. Nie zawiera ona kofeiny, więc jest bezpieczna dla dziecka. Kawa zbożowa w ciąży jest zalecana przez lekarzy. Warto zwrócić uwagę, że picie kawy zbożowej nie uzależnia ze względu na brak kofeiny w składzie. Co ciekawe, kawę inkę mogą pić nawet dzieci i bardzo często podawana jest nawet w przedszkolach. 

Przeciwskazania do picia inki w ciąży

Kawa inka w cukrzycy ciążowej nie jest zalecana. Wysoki indeks glikemiczny w tym naparze może spowodować podwyższenie parametrów cukru we krwi. Warto wówczas skonsultować z lekarzem możliwość picia kawy zbożowej w ciąży. Przeciwwskazaniem do picia kawy inka w ciąży (i nie tylko w ciąży) jest również celiakia. Dlaczego? Kawa zbożowa, jak sama nazwa wskazuje, jest ze zboża, więc zawiera gluten. Gluten jest zakazany dla osób borykających się z celiakią. 

Kawa inka a karmienie piersią?

W czasie karmienia piersią postępujemy analogicznie jak w ciąży, to znaczy, że można pić kawę zbożową. Ważne, aby zachować umiar. Zbyt dużo wypitych filiżanek kawy zbożowej może spowodować podniesienie cukru we krwi. Dodatkowo nadmiar kawy zbożowej może mieć działanie lekko przeczyszczające. 

Jak przygotować kawę zbożową?

Istnieje kilka możliwości przygotowania naparu. Wszystko zależy od rodzaju zbożówki. Na sklepowych półkach można znaleźć produkty, które należy zalać wrzątkiem i zaparzać kilka minut. Można również znaleźć kawy zbożowe, które wymagają gotowania kilka minut. Ten rodzaj kawy zbożowej można parzyć także w ekspresie do kawy. Kawę zbożową w ciąży można pić z dodatkiem mleka. Smakosze tego napoju polecają dodanie cynamonu, kardamonu, wanilii, czekolady, a nawet anyżu – wszystko w zależności od indywidualnych preferencji. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Lelito