Data publikacji:

Kłucie w pochwie przed porodem – czy jest powodem do niepokoju?

Kłucie w pochwie to dolegliwość, która może spotkać kobietę praktycznie na każdym etapie ciąży. Występuje ona bardzo często i zwykle nie świadczy o problemach zdrowotnych. Warto jednak mieć świadomość, co wywołuje kłucie w pochwie przed porodem – w niektórych sytuacjach może wymagać ono interwencji lekarskiej.
Kłucie w pochwie przed porodem

Kłucie w pochwie w ciąży – co je wywołuje?

Kłucie w pochwie to bardzo powszechny objaw ciąży, który może mieć swoje źródła w różnych przyczynach.

Kłucie w pochwie – wczesny objaw ciąży

Kłucie w okolicach intymnych może pojawić się nawet w pierwszym trymestrze ciąży. Choć brzuch przyszłej mamy nie rośnie jeszcze intensywnie, w organizmie zachodzą dynamiczne zmiany, a macica zwiększa swoje rozmiary. Organy rozrodcze stają się także bardziej ukrwione, a przy tym wrażliwsze na wszelkie odczucia. Wszystko to może powodować uczucie kłucia w pochwie. Warto podkreślić, że zmiany rozmiarów macicy i płodu to najczęstsze powody uczucia kłucia w pochwie i są one całkowicie naturalne.

Kłucie w pochwie w trakcie ciąży

W czasie 9 miesięcy ciąży ciało kobiety przechodzi intensywne zmiany, dlatego kłucie w pochwie może się utrzymywać przez cały czas jej trwania. Rosnąca macica i płód wywołują coraz większe parcie na okoliczne narządy, a także uciskają zakończenia nerwowe obecne w kanale rodnym. Wiele przyszłych mam potwierdza, że do kłucia w pochwie należy się po prostu przyzwyczaić.

Kłucie w pochwie w ciąży – przyczyny chorobowe

W niektórych przypadkach kłucie w pochwie w ciąży może wiązać się z dodatkowymi dolegliwościami. Jeśli dostrzeżesz je u siebie, jak najszybciej powiadom lekarza!

Niewydolność szyjki macicy

Niektóre kobiety w ciąży borykają się z niewydolnością szyjki macicy, czyli jej zbyt szybkim skracaniem się przed rozwiązaniem. Problem ten to kolejny potencjalny powód uczucia kłucia w pochwie. Po zdiagnozowaniu tej dolegliwości ginekolog decyduje zwykle o założeniu wkładki pessar, która podtrzymuje macicę i reguluje zmiany jej rozmiarów w ciąży.

Infekcja grzybicza lub bakteryjna

Jeśli kłuciu w pochwie towarzyszy świąd okolic intymnych, wydzielina o przykrym zapachu i zaczerwienienie sromu, może to oznaczać infekcję grzybiczą lub bakteryjną. Przyszłe mamy są na nie szczególne narażone i nigdy nie należy ich bagatelizować. Widząc u siebie powyższe symptomy, odwiedź ginekologa, który dobierze skuteczne metody leczenia.

Wady anatomiczne

Czasem przyczynę kłucia w pochwie przed porodem trudno jest zdiagnozować. Niejednokrotnie okazuje się, że jego źródłem jest specyficzna budowa miednicy kobiety, a czasem nawet nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa lędźwiowego.

Kłucie w pochwie przed porodem – co oznacza?

Wiesz już, że kłucie w pochwie może utrzymywać się nawet przez całą ciążę i jeśli nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, nie musi ono być powodem do niepokoju. Co jednak, gdy kłucie w pochwie pojawia się dopiero przed porodem? Do przyczyn takiego stanu zaliczają się zwykle:

Naciąganie się więzadeł obłych

Więzadła obłe są zlokalizowane w rejonie pachwin, a do ich naciągania przed porodem dochodzi wskutek rozpoczynających się skurczów. Kobieta może odczuwać je także w formie dyskomfortu w okolicach warg sromowych.

Ucisk powodowany przez dziecko

Jeśli zbliża się poród, a ty odczuwasz kłucie w pochwie, najpewniej jest ono powodowane przez ucisk główki dziecka na drogi rodne. Maluch układa się do porodu na wiele dni przed jego rozpoczęciem, dlatego warto wiedzieć, że kłucie w pochwie może pojawić się znacznie wcześniej i zwiastować zbliżające się rozwiązanie.

Jak zwalczyć kłucie w pochwie w ciąży?

Uczucie kłucia w pochwie może znacząco obniżać komfort życia przyszłej mamy. Całkowite zlikwidowanie go jest trudne, jednak za pomocą kilku metod możesz zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.
  • Zadbaj o wygodny wypoczynek.
  • Nie zaniedbuj lekkiej aktywności fizycznej takiej jak spacery, pływanie, joga dla ciężarnych.
  • Bierz ciepłe (lecz nie gorące) kąpiele, które działają rozluźniająco.
  • Noś wygodną, elastyczną bieliznę.
  • Ostre kłucie w pochwie przed porodem – kiedy do lekarza?

    Kłucie w pochwie w ciąży zawsze warto zgłosić lekarzowi prowadzącemu – choć w większości przypadków jest ono naturalne i niegroźne, nie zaszkodzi się upewnić, że nie stoi za nim np. rozwijająca się infekcja czy nieprawidłowość anatomiczna. Bezwzględnymi wskazaniami do wizyty u lekarza są sytuacje, w których kłuciu w pochwie towarzyszy krwawienie, ból brzucha, upławy o przykrym zapachu.

    Kłucie w pochwie przed porodem – podsumowanie

    Kłucie w pochwie przed porodem zalicza się do jego zwiastunów, dlatego jeśli nie towarzyszą mu niepokojące dolegliwości, nie musisz obawiać się o zdrowie swoje i maleństwa. Pamiętaj też, że kłucie w pochwie może pojawić się także w przebiegu ciąży, jako reakcja na rosnący płód i zmiany zachodzące w twoim ciele. Jeśli jednak uczuciu ostrego kłucia towarzyszą wzbudzające niepokój symptomy, takie jak krwawienie, upławy, bóle brzucha, jak najszybciej należy wykonać dokładne badania.
    Zdjęcie: Envato Elements