Data modyfikacji:

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnego urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
obfite krwawienia na początku ciąży

Przyczyny krwawień w 1. trymestrze ciąży

Przyczyny krwawień w 1. trymestrze są bardzo różne. Wymienić tu można między innymi:
  • Zagnieżdżanie się zarodka w macicy
  • Delikatne krwawienie we wczesnej ciąży może być związane z zagnieżdżaniem się zarodka w błonie śluzowej macicy. Takie plamienie jest znacznie mniej nasilone od krwawienia miesiączkowego, nie towarzyszą mu żadne dolegliwości i trwa krótko – do dwóch dni. Nie jest to oznaka nieprawidłowości.
  • Podrażnienie szyjki macicy
  • Mały skrzep krwi w ciąży albo delikatne plamienie lub krwawienie może być skutkiem podrażnienia wrażliwej szyjki macicy. Do takiego podrażnienia może dojść w trakcie badania lekarskiego albo podczas stosunku seksualnego. Warto dodać, że plamienia i krwawienia w ciąży częściej występują u kobiet, które mają nadżerkę szyjki macicy.
  • Pęknięcie drobnego naczynka w pochwie
  • Plamienie albo małe skrzepy w ciąży mogą mieć również związek z pęknięciem naczynka w pochwie, do którego może dojść choćby w czasie silnego parcia w trakcie wypróżniania się.
  • Obecność krwiaka podkosmówkowego
  • Krwiak podkosmówkowy powstaje w miejscu, w którym kosmówka oddziela się od ściany macicy. Większość krwiaków ma małe rozmiary, a ich obecność, jak i wynikające z niej krwawienie, nie zwiększa znacząco ryzyka poronienia.
  • Ciąża pozamaciczna
  • Niestety obfite krwawienia na początku ciąży mogą mieć również poważne przyczyny. Symptom ten często obserwuje się u kobiet będących w ciąży pozamacicznej – czyli takiej, w przebiegu której zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy, najczęściej w jajowodzie.
  • Poronienie
  • Obfite krwawienia na początku ciąży mogą też niestety zwiastować poronienie – zwłaszcza gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak silny ból w podbrzuszu, skurcze czy ból pleców. W większości przypadków za poronienie na wczesnym etapie ciąży odpowiadają poważne wady genetyczne zarodka.

    Plamienie w ciąży – kiedy do szpitala?

    Każda kobieta, która zauważa skrzepy w ciąży, plamienie czy krwawienie, powinna zostać zbadana przez lekarza. O ile mamy do czynienia z plamieniem o niewielkim nasileniu (delikatne zabrudzenie bielizny), wystarczy wizyta kontrolna u ginekologa – przeprowadzona w dniu zauważenia przypadłości. Obfite krwawienia w ciąży wymagają już jednak jak najszybszej konsultacji medycznej – w takim przypadku należy zatem udać się na szpitalny odział ratunkowy.

    Obfite krwawienia na początku ciąży – czy można być w ciąży i mieć miesiączkę?

    W internecie bez trudu można znaleźć historie kobiet, które „były w ciąży, a mimo to co miesiąc miały miesiączkę”. Należy podkreślić, że jest to niemożliwe. Miesiączka to proces oczyszczania się jamy macicy między innymi z resztek błon śluzowych. Kobieta w ciąży, u której doszłoby do takiego procesu, straciłaby dziecko. Stąd też ani lekkie, ani obfite krwawienia na początku ciąży nie powinny być bagatelizowane czy traktowane jako „miesiączka” – w każdym przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.