Data modyfikacji:

Plamienia w 5. tygodniu ciąży: jakie mogą być przyczyny?

Plamienia w 5. tygodniu ciąży zawsze wzbudzają głęboki niepokój u przyszłej mamy, choć nie zawsze oznaczają, że w organizmie dzieje się coś złego. Pojawienie się różowej bądź brązowej wydzieliny może świadczyć o tym, że zarodek zagnieżdża się w macicy. Może też wynikać z podrażnienia szyjki macicy podczas badania lekarskiego albo w czasie stosunku seksualnego. Sprawdź, kiedy plamienia w 5. tygodniu ciąży mogą zwiastować poronienie i kiedy należy udać się do lekarza.
plamienia w 5. tygodniu ciąży

Plamienie w 5. tygodniu ciąży – czy to normalne?

Choć plamienia w 5. tygodniu ciąży mogą nasuwać myśli o poważnych nieprawidłowościach, w rzeczywistości wcale nie muszą oznaczać niczego złego. Zwłaszcza różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży, delikatne i krótkotrwałe, rzadko ma związek z patologią. Najczęściej oznacza ono, że dochodzi lub niedawno doszło do zagnieżdżania się zarodka w jamie macicy.
Z kolei brązowe plamienie w ciąży – 5. tydzień, o ile nie jest bardzo nasilone, może mieć związek z podrażnieniem delikatnej szyjki macicy w czasie badania ginekologicznego lub w trakcie współżycia.

Plamienia w 5. tygodniu ciąży – objaw nieprawidłowości

Choć zdarza się, że plamienie nie ma związku z nieprawidłowościami, należy mieć świadomość, że na tak wczesnym etapie ciąży ryzyko jej utraty jest względnie duże – niektórzy specjaliści mówią nawet o 30%.
Objawami, które mogą świadczyć o tym, że ciąża nie rozwija się prawidłowo, będzie silny ból brzucha i plamienie w 5. tygodniu ciąży (a także oczywiście w każdym późniejszym tygodniu). Szczególnie niepokojące jest, kiedy ciężarna zauważa na bieliźnie lub wkładce krew w żywym, czerwonym kolorze lub kiedy plamienie – brązowe albo różowe, nasila się albo trwa dłużej niż kilka dni.
O tym, że zbliża się poronienie, mogą świadczyć również takie objawy jak silne skurcze w dole brzucha, bóle pleców, ustąpienie napięcia i bólu piersi oraz ogólne rozbicie. Badania najczęściej wskazują na spadek hormonu beta-hCG.

Jak długo mogą trwać plamienia w 5. tygodniu ciąży?

Różowe lub brązowe plamienia w 5. tygodniu ciąży, które nie mają związku z nieprawidłowościami, najczęściej są bardzo delikatne i nie trwają dłużej niż 2–3 dni. Często nie towarzyszą im żadne dodatkowe objawy, takie jak ból brzucha.
Jeśli plamienie trwa dłużej albo jest bardziej intensywne, najprawdopodobniej w organizmie przyszłej mamy dochodzi do nieprawidłowych procesów. Nie musi to oznacza, że zbliża się poronienie, ale np. że poziom progesteronu (hormonu odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży) jest zbyt niski.

Plamienia w 5. tygodniu ciąży – czy zawsze wymagają konsultacji lekarskiej?

Jak już wiesz, brązowe czy różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży nie zawsze musi oznaczać coś złego. Czy w związku z tym w przypadku pojawienia się takiej przypadłości można zrezygnować z wizyty u ginekologa? Oczywiście nie.
Należy pamiętać, że w okresie ciąży jakiekolwiek plamienie bądź krwawienie z dróg rodnych powinno zostać jak najszybciej skonsultowane z ginekologiem. Jeśli specjalista uzna, że dolegliwość może mieć związek z niedoborem progesteronu, przepisze przyszłej mamie progesteron syntetyczny, dzięki któremu zmniejszy się ryzyko utraty ciąży.
Z lekarzem jak najszybciej skonsultuj się w przypadku, gdy zauważyłaś krwistą wydzielinę z dróg rodnych albo jeśli wydzieliny (niezależnie od koloru) jest bardzo dużo. W takiej sytuacji, zwłaszcza gdy dokucza ci silny ból brzucha i/lub pleców, udaj się na szpitalny oddział ratunkowy.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.