Data modyfikacji:

Koktajl położnej: czym jest? Czy jest zdrowy? W jakim celu się go stosuje?

Ponieważ końcówka ciąży, większości mam wyjątkowo się dłuży, a szczególnie jeśli termin porodu już minął, w niektórych krajach popularność zdobywa napój nazywany koktajlem położnej. Stosowany jest po rozpoczęciu pierwszych czynności porodowych, przez skandynawskie położne. Dowiedz się, czym dokładnie jest koktajl położnej i jak go przygotować.
koktajl położnej

Z czego koktajl położnej? Koktajl położnej – jak zrobić?

Koktajl położnej przyrządza się z łyżki olejku rycynowego oraz soku z cytrusów. Alternatywnie wykorzystać można również masło orzechowe albo sok z moreli. Jest wykorzystywany w krajach skandynawskich po przeprowadzeniu dokładnego badania ginekologicznego i stwierdzeniu gotowości porodowej, w celu przyspieszenia wywołania porodu, bez zastosowania dodatkowej farmakologii. Koktajlu nie powinno stosować się na własną rękę, a jedynie po konsultacji z lekarzem prowadzącym oraz położną. Zastosowany w niewłaściwych okolicznościach zapewne jedyne, co wywoła, to silną biegunkę i złe samopoczucie.

Koktajl położnej – przepis

W internecie znaleźć można ogrom przepisów na koktajl położnych. Najbardziej podstawową wersją jest łyżeczka soku z pomarańczy lub cytryny wymieszana z łyżeczką olejku rycynowego. Celem obecności pierwszego składnika w koktajlu jest właściwie jedynie zabicie smaku drugiego elementu znajdującego się w mieszance. Olejek rycynowy ma działanie silnie przeczyszczające i jest znany jako sposób na pozbycie się zaparć, dlatego niektórzy uznali, że oprócz pobudzenia skurczów jelit, można nim wywołać również skurcze porodowe.
Po jakim czasie działa koktajl położnej? Przeważnie po maksymalnie 3–6 godzinach od jego spożycia. Duże znaczenie ma jednak to, czy został spożyty na pusty żołądek, czy też po solidnym śniadaniu. Warto jednak pamiętać o tym, że biegunka oraz ewentualne wymioty wcale nie muszą wywołać porodu. Mogą za to zaszkodzić mamie i dziecku, a w sytuacji, w której uda się przyspieszyć akcję porodową, utrudnić ją.

Czy stosowanie koktajlu położnej jest bezpieczne?

Należy pamiętać o tym, że termin porodu podawany przez ginekologa na początku ciąży jest jedynie prognozą. Oblicza się go na podstawie danych uzyskanych podczas badania USG lub daty ostatniej miesiączki. Trzeba jednak wiedzieć, że dokładne zmieszczenie się w terminie dotyczy właściwie niewielkiego odsetka kobiet, a poród nawet dwa tygodnie po terminie jest uznawany za całkowitą normę.
Wywoływanie porodu zbyt wcześnie może mieć negatywne skutki dla dziecka, zatem nawet jeżeli mamie jest już bardzo niewygodnie, nie warto się przesadnie spieszyć. W praktyce stosowanie koktajlu położnych na własną rękę może nie tylko nie wywołać porodu, ale doprowadzić do przykrych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, a w konsekwencji:
  • wyczerpać i odwodnić młodą mamę,
  • sprawić, że będzie w złej kondycji podczas akcji porodowej,
  • prowadzić do niedotlenienia dziecka i komplikacji w czasie porodu.

Kiedy wywołuje się poród?

Wywoływanie porodu w porozumieniu z lekarzem i położną jest praktyką stosowaną w sytuacjach, w których ciąża trwa powyżej 42 tygodni. Specjaliści decydują się na nią, jeśli u mamy występują określone choroby lub w sytuacji, gdy doszło do zahamowania dalszego rozwoju płodu. Trzeba pamiętać jednak o tym, że wywoływanie porodu zawsze niesie za sobą określone ryzyko i musi odbywać się w warunkach kontrolowanych, by w razie potrzeby móc szybko wykonać cesarskie cięcie. Wśród stosowanych w szpitalu metod wywoływania porodu wymienia się:
  • podanie oksytocyny – która skraca nieco akcję porodową, ale wywołuje bardziej bolesne i silniejsze skurcze;
  • amniotomię – polegającą na przebiciu pęcherza płodowego przy pomocy przeznaczonych do tego narzędzi. Wówczas poród musi zakończyć się w ciągu 12 godzin, gdyż w innym przypadku możliwe jest dojście do zakażenia;
  • lewatywę – która teoretycznie może wzmacniać lub wywoływać skurcze, jednak jest coraz rzadziej stosowana ze względu na niechęć pacjentek wyrażaną w stosunku do tej metody. Często jednak natura samodzielnie radzi sobie z problemem, ponieważ biegunka bywa jednym ze standardowych elementów akcji porodowej.

Kontrowersyjny napój w niebezpiecznej wersji

W niektórych przepisach, które można znaleźć w internecie, oprócz wspomnianych już składników w koktajlu położnej znajduje się również prosecco. Stosowanie napoju położnej jest kontrowersyjne i budzi bardzo zażarte dyskusje nawet w swojej podstawowej wersji. Dodawanie do niego alkoholu jest lekkomyślne i może bardzo zaszkodzić dziecku, dlatego jego spożywanie nawet w minimalnych dawkach jest kategorycznie zabronione przez cały okres ciąży.

Inne sposoby na bezpieczne przyspieszenie porodu

Jeśli bardzo nie możemy się doczekać przyjścia na świat nowego członka rodziny, być może warto skłonić się w stronę bezpieczniejszych metod niż omawiany koktajl położnej. Wśród sposobów powszechnie uznawanych za bezpieczne wymienia się między innymi:
  • aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności – która wspomoże cały organizm mamy, pozwoli wprawić się w lepszy nastrój i zniwelować niektóre niedogodności towarzyszące końcówce ciąży;
  • ciepłe kąpiele – które wpływają rozluźniająco na organizm i polepszają samopoczucie;
  • współżycie i stymulacja brodawek sutkowych – sprzyjające powstawaniu skurczy macicy oraz wydzielaniu niewielkiej ilości oksytocyny w całkowicie naturalny sposób.
Oprócz tego warto uzbroić się w cierpliwość, a wszystkie swoje wątpliwości konsultować z lekarzem prowadzącym oraz położną. Stosowanie technik przyspieszających poród na własną rękę może być niebezpieczne.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!