Data publikacji:

Depresja poporodowa czy baby blues?

Autor: Ulanka

Depresja poporodowa może dotknąć każdą z nas. Jednakże bardziej podatne na nią są kobiety, które w przeszłości przeszły załamanie nerwowe, miewały stany depresyjne lub nerwicowe. Częstym bodźcem wywołującym tę chorobę jest rozstanie bądź brak wsparcia u partnera, śmierć bliskiej osoby lub pogorszenie sytuacji życiowej młodej mamy.

 

depresja po porodzie

fot: Pixabay.com

Baby blues to smutek, melancholia, które mają niewielkie nasilenie i przechodzą maksymalnie po kilku tygodniach. Depresja poporodowa może dotknąć każdą z nas. Jednakże bardziej podatne na nią są kobiety, które w przeszłości przeszły załamanie nerwowe, miewały stany depresyjne lub nerwicowe. Częstym bodźcem wywołującym tę chorobę jest rozstanie bądź brak wsparcia u partnera, śmierć bliskiej osoby lub pogorszenie sytuacji życiowej młodej mamy. Jak się zaczyna? Najczęściej pojawia się złe samopoczucie i ból. Choć brak bezpośredniej przyczyny dolegliwości bólowych, boli niemalże całe ciało. Uczucie zmęczenia nie mija. Mimo wyczerpania pojawiają się kłopoty z zaśnięciem. Przygnębienie jest coraz większe. Mama zaczyna obsesyjnie bać się o zdrowie dziecka. . Bywa także tak, że chora mama przejawia zupełną obojętność w stosunku do dziecka, a nawet dziecko zaczyna ją drażnić i przeszkadzać  Kobieta izoluje się i unika kontaktów nawet z najbliższymi. Wynika to ze wstydu i poczucia winy. Sama nie rozumie swojego postępowania. Gubi się. Nie potrafi znaleźć rozwiązania swoich problemów.

 

Depresja poporodowa, a może raczej baby blues?

Zacznijmy od tego, jaka jest różnica między zwykłym smutkiem poporodowym, czyli baby blues, a depresją poporodową? Objawy są bardzo podobne i łatwo można te terminy pomylić: płaczliwość, nerwowość, uczucie lęku, rozkojarzenie i zaburzenia snu pojawiają się i tu i tu. Różnica między tymi dwoma dolegliwościami jest zasadnicza. Polega przede wszystkim na czasie ich trwania i  sile rażenia.

 

Podczas gdy baby blues nie jest traktowany jak choroba, przechodzi samoistnie i trwa stosunkowo krótko, bo od kilku dni do kilku tygodni, z depresją poporodową jest zupełnie inaczej. Ta przeciąga się w czasie (może trwać nawet kilka lat), jej objawy manifestują się znacznie silniej, a obniżony nastrój kobiety wymaga specjalistycznego leczenia. Co więcej czas wystąpienia problemów również ma tu znaczenie. Baby bluespojawia się zazwyczaj od kilku dni do 2-3 tygodni po porodzie. Depresja poporodowa może dać o sobie znać nawet kilka miesięcy po urodzeniu dziecka.

 

Baby blues czy depresja poporodowa

 

Depresja poporodowa - objawy

Depresja poporodowa ma wiele objawów. Jeśli zauważysz u siebie któreś z poniższych sygnałów, przyjrzyj się bacznie swojej kondycji psychicznej:

  • zmiana apetytu, a w związku z tym wzrost lub spadek masy ciała,
  • ciągłe rozdrażnienie i frustracja,
  • obniżona samoocena,
  • spadek motywacji, brak energii do działania,
  • uczucie lęku,
  • poczucie odrealnienia,
  • brak ochoty na seks,
  • zamartwianie się o zdrowie dziecka (bez wyraźnych sygnałów, że coś może być nie tak),
  • lub obsesyjne myśli dotyczące zrobienia krzywdy dziecku.

 

 

Depresja poporodowa - jak leczyć?

Pierwszym krokiem, jaki powinnaś wykonać, jeśli podejrzewasz u siebie depresję poporodową, jest kontakt z lekarzem psychiatrą. Tez zdecyduje o dalszym postępowaniu: psychoterapii, farmakoterapii, udziale w grupach wsparcia. Niektórzy wciąż uważają, że korzystanie z usług tych specjalistów jest stygmatyzujące. Tymczasem depresja poporodowa jest chorobą i jako taka podlega leczeniu - nie ma w tym nic wstydliwego.

Komentarze
10-03-2017
Ocena:
Depresji poporodowej na szczęście nie miałam, ale już w trakcie ciąży przeżywałam ciężkie chwile, bo wciąż byłam zmęczona i przygnębiona, Ciągle mi było źle. W końcu koleżanka poleciła mi zdrowy suplement który przede wszystkim dostarcza przyszłej mamie składników niezbędnych do jej i maluszka prawidlowego rozwoju, a dodatkowo wlaśnie poprawia nastrój i zmniejsza uczucie zmęczenia. Zaczęłam brać więc pregna plus i o dziwo, bardzo fajnie mi pomógł, być może przez to nie miałam już po porodzie żadnych problemów.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-06-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.
podklady poporodowe

Jakie podkłady poporodowe wybrać?

2022-04-23
Już od pierwszej chwili po porodzie macica zaczyna się obkurczać i oczyszczać, pozbywając się między innymi śluzu, resztek błon oraz krwi. W tym szczególnym czasie kobieta potrzebuje wyjątkowej ochrony, czyli specjalnych podkładów. Sprawdź, jakie podkłady poporodowe są szczególnie polecane i czym właściwie taki produkt różni się od zwykłych podpasek.
jakie majtki po cesarce

Jakie majtki po cesarce wybrać?

2022-03-20
W okresie poporodowym młoda mama musi nosić specjalną bieliznę – taką, która pozwoli skórze oddychać i pomieści sporej wielkości podkłady poporodowe. Dotyczy to nie tylko kobiet, które rodziły naturalnie, ale również tych po cesarskim cięciu. Sprawdź, jakie majtki po cesarce są szczególnie polecane, a których nosić nie warto.
jak schudnac po ciazy

Jak schudnąć po ciąży?

2022-02-08
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Niemniej jednak przynosi też ona dodatkowe kilogramy, których czasem ciężko się później pozbyć. Jak zrobić to z głową? Jak schudnąć po ciąży, aby wszystko przebiegło sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie? Zapraszamy do poniższego artykułu po garść przydatnych porad i informacji.
jakie majtki poporodowe

Jakie majtki poporodowe wybrać?

2022-02-02
Połóg to bardzo trudny czas dla większości kobiet, dlatego tak ważne jest, by zadbać nie tylko o malucha, który właśnie przyszedł na świat, ale także o dzielną mamę. Jeszcze przed porodem warto uzupełnić swoją wyprawkę do szpitala w dopasowaną do swoich potrzeb bieliznę poporodową. Chodzi tutaj nie tylko o koszulę poporodową, dostosowaną do karmienia malucha, ale także majtki poporodowe. Sprawdź, jakie majtki po porodzie wybrać.
pas poporodowy

Ranking pasów poporodowych

2022-01-23
Ciąża i poród to spory wysiłek dla ciała kobiety oraz okres wielu zmian. Powrót do dawnej sylwetki, dobrego samopoczucia oraz sprawności zajmuje trochę czasu. Na szczęście, w dzisiejszych czasach kobiety mogą korzystać z szeregu akcesoriów, które ułatwiają i usprawniają proces dojścia do formy. Jednym z nich jest pas poporodowy. Na rynku możemy znaleźć bardzo szeroką ofertę tego typu pasów. Nasz ranking pozwoli ci znaleźć idealny pas poporodowy dla siebie.
Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

2021-09-18
Połóg po CC, czyli po cesarskim cięciu, wygląda nieco inaczej niż ten po porodzie naturalnym. Przeczytaj, na czym dokładnie polegają różnice, ile trwa połóg po CC i jak poradzić sobie z typowymi dolegliwościami.