Data publikacji:

Jaki płyn do higieny intymnej po porodzie wybrać?

Połóg to wyjątkowy czas, w którym należy szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych – są one bowiem bardziej podatne na ataki drobnoustrojów. Ważne jest nie tylko to, aby dobrać odpowiedni płyn do higieny intymnej po porodzie, ale również sposób podmywania się. Sprawdź, o których zasadach powinnaś pamiętać i jak dobrać odpowiedni preparat.
płyn do higieny intymnej po porodzie

Płyn do higieny intymnej po porodzie – dlaczego higiena jest tak ważna w okresie połogu?

Okres połogu to czas, w którym goi się rana po nacięciu i szyciu krocza. Dodatkowo przez kilka tygodni kurczy się i oczyszcza macica, w związku z czym wydalane są tzw. odchody poporodowe – początkowo zdecydowanie bardziej obfite niż miesiączka. W odchodach tych mogą znajdować się groźne bakterie, między innymi paciorkowe czy gronkowce, które mogą doprowadzić do zakażenia.
Podsumowując – niezwykle ważne jest, aby w okresie połogu stosować dobry płyn do higieny intymnej po porodzie oraz stosować się do kilka ważnych zasad. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz ryzyko komplikacji zdrowotnych, ale też będziesz czuła się pewniej.

Płyn do higieny intymnej polecany przez ginekologów – skład

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jaki płyn do higieny intymnej po porodzie jest najlepszy, czyli rekomendowany przez specjalistów. Marka nie ma tutaj większego znaczenia – liczy się jedynie skład. Dobry produkt to taki, który zawiera:
  • kwas mlekowy, który odpowiada za utrzymanie właściwego pH,
  • substancje przeciwbakteryjne, takie jak wyciąg z tarczycy bajkalskiej czy wyciąg z lukrecji,
  • substancje nawilżające i łagodzące – to między innymi D-pantenol, gliceryna czy alantoina, a także olej z owsa,
  • substancje antyseptyczne, takie jak wyciągi z szałwii czy macierzanki.
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zakupu odpowiedniego, specjalistycznego produktu o naturalnym składzie, szukaj wśród tych dedykowanych kobietom w ciąży i po porodzie.

Czego nie powinien zawierać płyn do higieny intymnej po porodzie?

Bardzo ważne jest również to, aby płyn do higieny intymnej po porodzie nie miał w składzie pewnych szkodliwych substancji. Odłóż preparat na półkę, jeżeli na etykiecie widzisz informacje o zawartości:
  • surfaktantów (środków odpowiedzialnych za pienienie się produktu), zapisywanych jako SLS lub SLES,
  • parabenów,
  • sztucznych barwników,
  • substancji zapachowych,
  • konserwantów.
Wszystkie wymienione substancje mogą nie tylko mieć zły wpływ na twoje zdrowie, ale też uczulać i nasilać różne dolegliwości. Kupując płyn do higieny intymnej po porodzie, kieruj się ważną zasadą: im prostszy, bardziej naturalny skład, tym lepszy produkt.
Uwaga! Kupując płyn, zwróć uwagę na to, czy ma on dozownik. Dzięki dozownikowi aplikacja jest wygodna, a do preparatu nie dostają się bakterie.

Płyn do higieny intymnej po porodzie a produkty stosowane w okresie ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy w połogu można używać takiego samego produktu, jak ten, który był stosowany w ciąży. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej, jeśli płyn ma naturalny skład i spełniał twoje oczekiwania. Jest to wręcz zalecane w przypadku kobiet, które są podatne na alergie i którym trudno znaleźć preparat do higieny intymnej, który by nie uczulał.

Co zamiast płynu do higieny intymnej?

Jeśli z jakiegoś powodu płyn do higieny intymnej po porodzie nie spełnia twoich oczekiwań i nie chcesz go używać – nie musisz tego robić. Zamiast nim, możesz myć okolice intymne również zwykłym, szarym mydłem albo preparatem ziołowym. W wyborze tego ostatniego pomoże ci farmaceuta lub ginekolog.

Higiena po porodzie – ważne zasady

Wiesz już, jaki płyn do higieny intymnej wybrać. Pamiętaj jednak, że ważne jest również stosowanie się do kilku ważnych zasad. Szczególnie istotne przedstawiamy poniżej:
  • odpowiednia częstotliwość – w czasie połogu podmywaj się przynajmniej dwa lub trzy razy dziennie,
  • uważaj na zbyt wysoką temperaturę wody – nie powinna wynosić więcej niż 36 stopni Celsjusza,
  • unikaj kąpieli w wannie, ponieważ zwiększają one ryzyko infekcji; o wiele lepszy będzie szybki prysznic,
  • do mycia używaj dłoni – na gąbkach czy myjkach bardzo szybko gromadzą się bakterie i namnażają grzyby,
  • pamiętaj o odpowiednim kierunku prowadzenia dłoni – podmywaj się zawsze w kierunku od pochwy do odbytu, w przeciwnym razie możesz przenieść bakterie kałowe do pochwy,
  • do osuszania okolic intymnych używaj ręcznika papierowego lub świeżego ręcznika bawełnianego; wilgotny ręcznik, już raz użyty, to źródło bakterii i grzybów,
  • unikaj korzystania z publicznych toalet; jeżeli nie masz wyjścia i musisz to zrobić, nałóż na sedes specjalną, jednorazową nakładkę,
  • w okresie połogu noś zwiewną bieliznę uszytą z naturalnych tkanin; nie zakładaj obcisłych spodni, a w domu wietrz okolice intymne (nosząc sukienkę i nie zakładając majtek),
  • chroń okolice intymne przed chłodem,
  • zażywaj probiotyki ginekologiczne, które bez trudu zakupisz w sieci, np. poprzez Ceneo.pl.

Pielęgnacja okolic intymnych po porodzie – specjalistyczne preparaty

Czy płyn do higieny intymnej po porodzie wystarczy, aby zadbać o higienę krocza? Zasadniczo tak, aczkolwiek wiele kobiet stosuje również Tamtum Rosa, który przyspiesza regenerację tkanek i pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Tamtum Rosa to preparat w formie proszku, który służy do przygotowania roztworu do przemywania okolic intymnych. Ma działanie odkażające, przeciwzapalne, przeciwbólowe i znieczulające. Stosowanie tego preparatu, częste mycie okolic intymnych z użyciem odpowiednich produktów i przestrzeganie zasad higieny z pewnością sprawi, że bardzo szybko powrócisz do formy i będziesz mogła cieszyć się swoją nową życiową rolą.
Zdjęcie: Zinkevych_D/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.