Data publikacji:

Tejpy na brzuch po porodzie – jak je nosić? Czy to dobry pomysł?

Ciąża i poród to czas, w którym w organizmie dochodzi do wielu zmian. Rozluźniają się mięśnie brzucha oraz układ więzadłowo-stawowy, zmienia się postawa ciała, przesuwa środek ciężkości i zmienia się wygląd skóry. Nasilenie wielu tych zmian można zmniejszyć, stosując kinesiotaping. Na czym on dokładnie polega, kiedy warto stosować tejpy na brzuch po porodzie i o czym warto pamiętać?
Tejpy na brzuch po porodzie

Czym jest kinesiotaping? Czym są tejpy?

Kinesiotaping, zwany również kinezjotapingiem lub plastrowaniem dynamicznym, to metoda terapii polegająca na oklejaniu problematycznych części ciała specjalistycznymi plastrami. Twórcą tej metody jest Japończyk Kenzo Kase.
Plastry, z polskiego „tejpy”, produkowane są z bawełny oraz wysokiej jakości kleju akrylowego. Są rozciągliwe i mają ciężar zbliżony do ciężaru skóry, dzięki czemu nie ograniczają ruchów. Są antyalergiczne, wodoodporne i „oddychające”, do tego nie są nasączone żadnym lekiem – dlatego też są bezpieczne.
Wiele kobiet zastanawia się, jak używać tejpy na brzuch po porodzie. Warto jednak wiedzieć, że terapia plastrami może przynosić ulgę w bólu również przed porodem, a także w przypadku przypadłości niezwiązanych z ciążą.

Taping brzucha po porodzie? A może już w ciąży?

Jeśli jeszcze jesteś w ciąży i planujesz założenie tejpów, aby szybciej wrócić do formy po porodzie, to mamy dla ciebie ważną informację – nie musisz czekać na rozwiązanie, aby móc korzystać z tej wspaniałej metody terapeutycznej. Z pewnością przyda ci się już teraz. Oto korzyści z „oklejania” ciała przyszłej mamy:
 • zmniejszenie bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa,
 • zredukowanie bólów wynikających z przeciążenia stawów,
 • zniwelowanie bólu kręgosłupa mającego związek ze zwiększeniem się masy ciała,
 • zredukowanie ucisku na nerw kulszowy,
 • zmniejszenie obrzęków, które są efektem zatrzymywania się wody w organizmie,
 • profilaktyka rozstępów,
 • poprawienie postawy ciała przyszłej mamy,
 • przeciwdziałanie rozejścia się mięśnia prostego brzucha,
 • zmniejszenie zaburzeń równowagi,
 • zmniejszenie bólu bioder i kolan,
 • zmniejszenie bólu miednicy,
 • zmniejszenie bólu spojenia łonowego.

Tejpy – na brzuch po porodzie, na obrzęki, na zastój i nawał pokarmu

Tejpy na brzuch po porodzie cieszą się ogromnym zainteresowaniem świeżo upieczonych mam. Nic dziwnego, zważywszy na liczne korzyści, które płyną z tej metody. A są to:
 • przyspieszenie gojenia się blizny po cesarskim cięciu; dzięki taśmie tkanka podskórna podnosi się, co z kolei powoduje, że blizna staje się elastyczna,
 • szybsze obkurczanie się brzucha po porodzie,
 • wspomaganie terapii rozejścia mięśni brzucha,
 • przyspieszenie obkurczania kresy białej i zmniejszanie ryzyka jej przeciążenia,
 • przyspieszenie procesu regeneracji skóry,
 • poprawienie krążenia w obszarze brzucha.
Jak widać, kinesiotaping na brzuch po porodzie ma naprawdę wiele zalet – warto więc rozpocząć go jak najszybciej, tj. jak tylko świeżo upieczona mama znajdzie siły, aby udać się do fizjoterapeuty albo zaprosić go do swojego domu.
Należy jednocześnie zauważyć, że tejpy po porodzie można stosować nie tylko do poprawy funkcjonowania mięśni brzucha czy jego wyglądu. Inne wskazania to:

Pomoc w nawale pokarmu

Nawał pokarmu, czyli gwałtowne, nadmierne jego produkowanie w pierwszych dniach po porodzie, jest stanem naturalnym, aczkolwiek bardzo trudnym dla świeżo upieczonej mamy. W czasie jego trwania może dojść do napięcia struktur mięśniowo-powięzowych piersi, w konsekwencji czego pojawi się intensywny ból. Dzięki kinesiotapingowi łatwiej jest uwolnić nadmiar pokarmu, co przekłada się na znaczną redukcję dolegliwości bólowych.

Pomoc w zniwelowaniu bólu kręgosłupa, kolan i bioder

Tejpowanie pozwala także poczuć ulgę w bólu kręgosłupa, kolan i bioder, które to dolegliwości często towarzyszą kobietom po porodzie. Szczególnie należy wymienić tu bóle kręgosłupa, które są reakcją na wielogodzinne noszenie kilkukilogramowego dziecka, częste pochylanie się, a także na znaczne zwiększenie się ciężaru piersi.

Tejpy na brzuch po cesarce

Zastanawiasz się, czy możesz użyć tejpy na brzuch po cesarce? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość: nie tylko możesz, ale i powinnaś. Jak już wspomnieliśmy, zastosowanie specjalnych taśm przyspiesza regenerację skóry i pozytywnie wpływa na elastyczność blizny.
W tym miejscu warto wspomnieć o pewnym eksperymencie, w którym porównywano, jak szybko regenerują się mięśnie brzucha u kobiet po cesarskim cięciu. Jedna grupa pacjentek stosowała jedynie ćwiczenia fizyczne, druga dodatkowo korzystała z kinesiotapingu. Okazało się, że u młodych mam z drugiej grupy procesy regeneracji przebiegały znacznie szybciej.

Przeciwskazania do tejpowanie brzucha po porodzie i inne rodzaje tejpingu

Czy tejpowanie brzucha po ciąży jest wskazane u każdej kobiety? Niestety nie. Przeciwwskazania do tej metody terapeutycznej to:
 • żylaki w miejscu, które miałoby zostać oklejone,
 • występowanie reakcji alergicznych po naklejeniu taśm (choć reakcje tego typu występują rzadko),
 • otwarte rany i blizny,
 • ostre stany zapalne – zarówno bakteryjne, jak i wirusowe.

Jak założyć tejpy na brzuch po porodzie?

Zachwycił cię pomysł, by założyć tejpy na brzuch po porodzie? I słusznie, bo to naprawdę świetna metoda terapeutyczna, która w większości przypadków nie niesie ze sobą ryzyka żadnych skutków ubocznych.
Należy jednak pamiętać, że jedyną osobą, która może założyć specjalistyczne taśmy, jest certyfikowany fizjoterapeuta. Niewskazane jest kupowanie taśm samodzielnie i przyklejanie ich „na własną rękę”, ponieważ może to przynieść negatywne skutki albo po prostu w żaden sposób nie pomóc.
Zdjęcie: YouraPechkin/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.