Data publikacji:

Zamiana dzieci w szpitalu

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Znane są tragiczne historie rodzin, w których omyłkowa zamiana dzieci została dokonana na oddziałach położniczych. Wprawdzie dziś w szpitalach stosuje się szczegółową i skrupulatną procedurę oznaczania noworodków, ale czy mamy rzeczywiście nie muszą się niczego obawiać?

 

zamiana dzieci w szpitalu

 

Oznaczenie dzieci po porodzie

Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia identyfikator w postaci nieprzemakalnej opaski zakładany jest dziecku na rączkę i nóżkę. Takie oznaczenie otrzymuje także matka po porodzie. Dzięki  temu, że opaski wykonane są z plastiku, nie ma obaw, że wsunięte do środka karteczki z opisem zostaną uszkodzone

 

Opaska na ręku noworodka

Jeśli poród przebiegł bez komplikacji noworodek, jeszcze przed przecięciem pępowiny, podawany jest mamie, by w pierwszym uścisku mogli się przywitać. W tym samym czasie położna informuje pacjentkę: urodziła pani syna/córkę, co od razu zapisuje na kartoniku. Następnie wpisuje nazwisko pacjentki i dokładną datę oraz czas narodzin. Kartonik zostaje włożony do fioletowej opaski. Tak przygotowany identyfikator daje się do przeczytania mamie, a następnie nakłada i zaciska na rączce niemowlaka. Jednakową karteczkę położna oprawia w drugą opaskę zaciskową i mocuje na nóżce dziecka. Tak założone "bransoletki" można zmienić jedynie przez przecięcie.

 

Cesarskie cięcie

Gdy poród odbywa się przez cesarskie cięcie, a matka znieczulona jest ogólnie, położna dokonuje oznaczenia dziecka w obecności drugiej osoby, którą jest pielęgniarka lub członek rodziny towarzyszący rodzącej. Do dokumentacji wprowadzona zostaje pieczątka stwierdzająca zgodność oświadczenia ze stanem faktycznym (potwierdzenie płci dziecka, nazwiska pacjentki oraz daty i godziny urodzenia). Ta sama procedura ma miejsce w przypadku przenoszenia malca do inkubatora lub jeśli powraca do szpitala na fototerapię (w przypadku żółtaczki).

 

Wypis ze szpitala

Podczas opuszczania szpitala przez dziecko matka zobowiązana jest do przeczytania na głos wszystkich danych z opaski. W dokumentacji szpitalnej pozostawia się jedno oznakowanie zdjęte z rączki lub nóżki dziecka. Drugie mama zabiera ze sobą. W dokumentach musi znaleźć się podpis wypisującej maluszka pielęgniarki oraz matki lub innego opiekuna. Reguła wypisu brzmi: "Sprawdziłam i potwierdzam zgodność tożsamości dziecka z oznakowaniem".

Postępowanie zgodne z opracowanymi przez szpital procedurami oznaczania noworodków ma dać gwarancję, że mama opuści placówkę ze swoim dzieckiem. Nie zapominajmy jednak o bacznym przyglądaniu się naszym dzieciom. Starajmy się zapamiętać ich drobne rysy twarzy oraz kolor, układ i gęstość włosów. Zwróćmy też uwagę na znaki szczególne. Ale bez obaw! Przy tak dokładnym systemie ochrony tożsamości, trudno o pomyłkę.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Vladimir Mucibabic

Komentarze
13-11-2018
Ocena:
w1973 urodziłam pierwsze dziecko, od razu zabrano je z sali porodowej zobaczylam je po 3 dniach na pierwszym karmieniu, do sali noworodkow nie wolno bylo wchodzic matkom ,w 1976 urodzilam wczesniaka, kiedy wypisano mnie ze szpitala zobaczylam synka z korytarza z daleka pokazano mi ktory inkubator i wlasciwie niewiele widzialam tylko ze w tym inkubatorze leż, blizej na sale wejść pielegniarka nie dala, lekarz zabranial. W 1985 roku urodzilam trzecie dziecko, zabrano je z sali i lekarz powiedzial ze ma lekką żółtaczkę więc nie moze być przezemnie karmione , dziecko zobaczylam przy wypisie, a jesli chodzi o te karteczki w oslonce foliowej to mój trzeci syn mial takową ale byla zamoknieta bo pielegniarka nie zdjęła do kapieli, kapiel odbywala się pod kranem na sali wypisow i woda przedostala się do srodka kartonika, godzina urodzenia jest zamazanay i koncowka nazwiska. Tak bylo w szpitalach w tedy i sadzę ze wiele dzieci jest zamienionych tylko nie wszyscy rodzice dopuscili to do swiadomosci
15-05-2018
Ocena:
Dzisiaj się już chyba to nie zdarza... Mam nadzieję!
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?