Data modyfikacji:

Kiedy pojawia się instynkt macierzyński

Autor: Maria Szadkowska

Instynkt macierzyński to hasło, które nie ma jednoznacznej definicji. Każdy rozumie je na swój sposób – dla jednych pojawia się przed ciążą, dla innych już po porodzie. Co to takiego i kiedy właściwie kobieta zaczyna go odczuwać?

 

kiedy pojawia się instynkt macierzyński?

 

Instynkt a chęć posiadania dziecka

Instynkt macierzyński prędzej czy później dotyczy każdej kobiety, a objawia się najczęściej na dwa sposoby. Coraz więcej przyszłych mam odczuwa lęk przed brakiem instynktu. Są już w wieku, w którym ze względów medycznych powinny zajść w ciążę, ale wcale nie chcą jeszcze dziecka albo zdarzy im się wpadka w momencie, w którym nie są jeszcze gotowe na macierzyństwo. Nie czują instynktu i boją się, że nie będą w stanie zająć się maleństwem. Druga grupa kobiet odczuwa za to nadmiar „instynktu” – mimo braku partnera czy warunków materialnych za wszelką cenę chcą zajść w ciążę i obdarzyć małego człowieka macierzyńską miłością. Oba przejawy – zarówno lęk, jak i nadmiar „instynktu” to jednak nie „instynkt macierzyński” z psychologicznego punktu widzenia, ale nic innego jak zwykła chęć posiadania dziecka. Jest ona zależna od wielu czynników i nie ma nic wspólnego z tym, w jakim stopniu nadajemy się do bycia mamą.Instynkt macierzyński a hormony

Większość kobiet jest zgodna, że nawet jeśli do porodu nie odczuwały radości z ciąży, to po przyjściu na świat maleństwa pojawił się u nich instynkt. Dzięki niemu potrafiły sprostać macierzyńskim obowiązkom – choć wcześniej nie wiedziały jak chwycić niemowlaka, nagle z własnym maleństwem potrafiły zrobić wszystko. Wiedziały jak je uspokoić, nakarmić, a tę nagłą wiedzę łączą z instynktem macierzyńskim. Ile jest w tym prawdy? Naukowcy przedstawiają na ten temat wiele teorii. Z czysto naukowego puntu widzenia to, co potocznie nazywa się „instynktem macierzyńskim” to proces zmian hormonalnych, które podczas ciąży i porodu zachodzą w kobiecie. Oksytocyna to hormon, który wpływa na związek emocjonalny między matką a nowonarodzonym dzieckiem. To dzięki niemu kobieta patrząc na maleństwo odczuwa do niego bezwarunkową miłość. Sprawia on, że każda mama – nawet ta, która nigdy nie chciała dziecka, po zobaczeniu potomka czuje się za niego w pełni odpowiedzialna.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Kati Molin


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
07-01-2021
Ocena:
Bzdury. Chyba, że instynkt to to żeby nie upuścić dziecko, albo miłość i opieka nad dzieckiem to instynkt. Mam dwójkę, które bardzo kocham i się nimi zajmuje ale tego wszystkiego musiałam się sama nauczyć i nic nie przychodziło instynktownie.
25-08-2020
Ocena:
Instynkt macierzyński prędzej czy później dotyczy każdej kobiety"Napisała Pani nieprawdę. Nie wszystkie kobiety chcą posiadać dzieci. A te które chcą, też niekoniecznie muszą mieć opisany instynkt. Najnowsze badania dowodzą, że nie ma czegoś takiego.
15-05-2018
Ocena:
Kobieta patrząc na maleństwo odczuwa do niego bezwarunkową miłość" - najwspanialsze uczucie na świecie!
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?