Data publikacji:

Ciąża przenoszona

Autor: Klaudia Kierzkowska

Wyznaczony termin porodu już minął, a Ty wciąż nie czujesz żadnych sygnałów zbliżającego się rozwiązania? Każdego dnia masz nadzieję, że to właśnie dzisiaj na świecie pojawi się jakże długo wyczekiwane maleństwo. Zaczynasz się zastanawiać, czym jest ciąża przenoszona i czy poród po terminie jest niebezpieczny dla dziecka?

ciąża przenoszona

 

Jak obliczyć, czy ciąża jest przenoszona

Najbardziej wiarygodną datą porodu jest ta wyliczona przez lekarza na podstawie badania USG. Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, ginekolog dokonuje pomiaru długości od czubka głowy do pupy dziecka (CRL) i na jego podstawie określa wiek ciąży i ustala datę porodu. Należy jednak pamiętać, że tylko około 5% dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym terminie. Średni czas trwania ciąży wynosi 40 tygodni,  a prawidłowy poród może odbyć się dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po wyznaczonej dacie. Dlatego też za poród w terminie uznaje się ten, który nastąpił pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Datę porodu można obliczyć także na podstawie daty ostatniej miesiączki, jednak termin ten nie zawsze pokrywa się z tym ustalonym na podstawie badania USG.

 

Ciąża po 40 tygodniu

Ciąża, która zakończy się po 42 tygodniu uważana jest za przenoszoną. Długość trwania ciąży jest sprawą indywidualną, dlatego jeśli minął wyznaczony termin porodu, a dziecko nie pojawiło się na świecie, nie należy się zbytnio denerwować. Kobieta ciężarna powinna skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który najprawdopodobniej zaleci kontrolne badanie KTG. Po ukończeniu 42 tygodnia ciąży lekarz skieruje ciężarną do szpitala na patologię ciąży.

 

Ciąża przenoszona - powikłania

Zbyt długi czas trwania ciąży wiąże się z ryzykiem zmniejszenia wydolności łożyska, w wyniku którego może dojść do niedotlenienia dziecka. Łożysko dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, tlen, a odprowadza dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Po upływie 42 tygodni jego wydolność i funkcjonowanie ulega pogorszeniu.

Niedotlenienie płodu, będące wynikiem zbyt długiego czasu trwania ciąży, może doprowadzić do oddania smółki, czyli pierwszej kupki, w łonie matki. Przedostanie się zanieczyszczonego płynu owodniowego do układu oddechowego dziecka może doprowadzić do zapalenia płuc.

Wraz z czasem trwania ciąży dochodzi do zwiększenia rozmiaru dziecka. Podczas porodu siłami natury dużego malucha, może dojść do uszkodzeń np. urazów zewnątrzczaszkowych, czy złamania obojczyka, które związane jest z trudnościami w urodzeniu dużego dziecka.

Ciąża przenoszona może stanowić zagrożenie nie tylko dla płodu, ale i dla matki. Do jednego z najgroźniejszych  powikłań zalicza się uszkodzenia narządów rodnych.

 

Poród po terminie – wywołanie

W przypadku ciąży przenoszonej, lekarz może zadecydować o wywołaniu porodu. W większości przypadków, w pierwszej kolejności, zakładany jest cewnik Foleya, czyli giętki wężyk zakończony balonikiem. Cewnik, po umiejscowieniu w szyjce macicy, wypełnia się solą fizjologiczną. Parcie na szyjkę macicy powoduje jej rozwieranie, a ciśnienie wywierane na tkanki prowadzi do wydzielenia prostaglandyn, powodujących przyspieszenie porodu.

W przypadku porodu po terminie, ciężarnej podawana jest także oksytocyna, czyli hormon powodujący skurcze macicy. Podczas podawania kroplówki lekarz za pomocą KTG monitoruje pracę serca dziecka. Gdy mimo powyższych starań akcja porodowa nie rozpoczyna się, ginekolog może zalecić przebicie pęcherza płodowego (amniotomnię,) podczas którego wydzielana jest prostaglandyna, przyspieszająca rozwieranie się szyjki macicy. Amniotomnia nie jest wykonywana rutynowo, a jedynie w ostateczności. Po przebiciu pęcherza poród musi odbyć się w przeciągu 12 godzin, wraz z upływem czasu wzrasta ryzyko infekcji. W przypadku braku akcji porodowej konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia.

 

Domowe sposoby na wywołanie porodu:

  • Aktywność fizyczną
  • Seks
  • Ciepłą kąpiel
  • Drażnienie brodawek sutkowych

Czytaj również:

Lęk przed porodem - jak go pokonać

Jakie są najczęstsze objawy zbliżającego się porodu

 


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Komentarze
18-08-2017
Ocena:
U mnie w 42 tygodniu skończyło się wywoływaniem porodu. Dziecko zdrowe, wcale nie mialo objawów przenoszenia
13-12-2015
Ocena:
Mnie po 41 tygodniu wzięli na patologie. Niby wszytsko ok - KTG, USG prawidłowo, a jednak nagle tentno dziecka zaczęło słabnąć, lekarze zdecydowali o cc. Trzeba bardzo uważać
wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować, aby czuć się spokojnie i komfortowo?

2024-09-30
Przygotowanie wyprawki do szpitala to ważny krok przed porodem. To moment, kiedy każda przyszła mama chce mieć pewność, że ma wszystko, co potrzebne, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka. Dowiedz się, co zabrać na porodówkę, aby być w pełni przygotowaną i poczuć się komfortowo w tym wyjątkowym momencie. Podpowiemy również, jak przygotować się psychicznie na te wyjątkowe chwile.
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?