Data publikacji:

Mity na temat cięcia cesarskiego

Autor: Klaudia Kierzkowska

Poród, będący ostatnim i zarazem najważniejszym etapem ciąży, budzi u kobiet lęk i niepokój. Większość rodzi dziecko drogami natury, jednak z roku na rok coraz więcej porodów kończy się cesarskim cięciem, wokół którego krąży mnóstwo, czasami wręcz zastraszających mitów. Które informacje na temat cesarskiego cięcia są prawdziwe, a które to mity?

 

cesarskie cięcie czy boli

Mity na temat cesarskiego cięcia

 

 1. Po cesarskim cięciu kobieta nie będzie mogła karmić piersią

Po cesarskim cięciu na pewno nie będziesz mogła karmić dziecka piersią – to mit, który słyszała niejedna mama. Faktem jest, że produkcja mleka rozpoczyna się w organizmie kobiety pewien czas przed porodem, a pierwszym pokarmem, który pojawia się w piersiach jest tzw. siara. Prawdą jest, że poród siłami natury odpowiedzialny jest za wzrost hormonów mających wpływ na produkcję mleka, jednak cesarskie cięcie nie blokuje wydzielania hormonów, a jedynie nieznacznie go opóźnia.

 

 1. Poród za pomocą cesarskiego cięcia nie boli

Część kobiet, w obawie przed bólem, który towarzyszy porodowi siłami natury, na własne życzenie decyduje się na cesarskie cięcie. Przekonanie, że znieczulenie podawane podczas CC sprawia, że tego rodzaju poród jest bezbolesny, jest błędne. O ile ból podczas samego cesarskiego cięcia jest mniejszy niż w przypadku tego drogami natury, to czas połogu jest zdecydowanie bardziej bolesny. Rana na brzuchu długo się goi, a każdy ruch, zwłaszcza w pierwszych dniach, sprawia ogromy ból.

 

 1. Cesarskie cięcie jest bezpieczniejsze niż poród naturalny

Może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że cesarskie cięcie to nic innego jak operacja chirurgiczna. Fakt, że umożliwia ono uniknięcie niedotlenienia okołoporodowego czy owinięcia pępowinowego, nie oznacza, że jest całkowicie bezpieczne. Uszkodzenie organów wewnętrznych, powstanie zrostów, czy zakażenie rany - to tylko kilka z wielu niebezpiecznych konsekwencji.

 

 1. Cesarskie cięcie uniemożliwia kontakt „skóra do skóry”

Kontakt skóra do skóry, czyli położenie dziecka bezpośrednio po porodzie na nagiej klatce piersiowej matki, może być przeprowadzony po cesarskim cięciu, oczywiście jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby w przypadku cięcia ze znieczuleniem miejscowym, kontakt rozpocząć jeszcze na sali operacyjnej.

 

 1. Po cesarskim cięciu nie można rodzić naturalnie

Mitów krążących wokół cesarskiego cięcia nie brakuje. Kolejny z nich dotyczy następnego porodu, który ponoć nie może odbyć się drogami natury. Jeśli lekarz nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, po cesarce jak najbardziej można rodzić naturalnie.

 

 1. Blizna po cesarskim cięciu jest bardzo duża

Kobiety, które zostały zakwalifikowane do cesarskiego cięcia, bardzo często obawiają się, że na ich brzuchu pozostanie duża, widoczna blizna. Nic bardziej mylnego. Nacięcie o długości 10-15 cm i szerokości około 2 mm, wykonywane jest tuż nad linią włosów łonowych. To oczywiste, że na samym początku blizna jest mocno zaczerwieniona i widoczna, jednak wraz z upływem czasu blednie i staje się coraz mniej widoczna. Kobiety, które są szczególnie wrażliwe na defekty pojawiające się na ich ciele, mogą wspomóc się kremami na blizny dostępnymi w aptece.

 

 1. Cesarskie cięcie to nie poród

Nie rodziłaś drogami natury, więc tak naprawdę nie wiesz czym jest poród! Brzmi znajomo?  Mit, którym nie należy się przejmować! Kobiety, które ze względów medycznych zostały skierowane na cesarskie cięcie, w pełni powinny cieszyć się narodzinami dziecka i macierzyństwem.

 

 1. Cesarskie cięcie to fanaberia ciężarnej

Owszem, pewien, ale niewielki procent kobiet, decyduje się na opłacenie cesarskiego cięcia w prywatnej klinice z obawy przed porodem drogami natury. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, tego rodzaju operacja wykonywana jest ze wskazań medycznych. Nieprawidłowe ułożenie płodu czy brak postępu akcji porodowej – to dwa z wielu przykładów, kiedy lekarze decydują się na wykonanie cesarskiego cięcia.

 

Kiedy cesarskie cięcie nie jest koniecznością

Tak, zgadza się, cesarskie cięcie w wielu przypadkach jest absolutną koniecznością. Obalamy jednak mity i podajemy przykłady, kiedy cesarka nie musi być wykonana i kiedy poród drogami natury jest możliwy.

Cesarskie cięcie nie jest koniecznością w przypadku:

 • Cukrzycy ciążowej
 • Otyłości
 • Nadciśnienia tętniczego
 • Niedoczynności tarczycy
 • Prośby ciężarnej
 • Konfliktu serologicznego

Poród siłami natury po cesarskim cięciu

Często powtarzanym mitem jest informacja, jakoby po wykonanym cięciu cesarskim wszystkie kolejne dzieci kobiety po cc musiały przychodzić już tą samą drogą. Tymczasem Vaginal Birth After Caesarean Section, czyli VBA, bo tak się nazywa w światowej literaturze medycznej poród drogą pochwową po cesarskim cięciu, jest najlepszym rozwiązaniem każdej niepowikłanej ciąży. Także kolejnej ciąży po cesarskim cięciu. Jeśli ciąża jest prawidłowa, a poprzednia "cesarka" była wykonana z powodu nieprawidłowego ułożenia płodu lub braku postępu, można podchodzić do próby porodu siłami natury. Istotne jest jeszcze to, czy dziecko nie jet zbyt duże oraz, czy od poprzedniego porodu minęło 12 miesięcy.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.