Data publikacji:

Mity na temat cięcia cesarskiego

Autor: Klaudia Kierzkowska

Poród, będący ostatnim i zarazem najważniejszym etapem ciąży, budzi u kobiet lęk i niepokój. Większość rodzi dziecko drogami natury, jednak z roku na rok coraz więcej porodów kończy się cesarskim cięciem, wokół którego krąży mnóstwo, czasami wręcz zastraszających mitów. Które informacje na temat cesarskiego cięcia są prawdziwe, a które to mity?

 

cesarskie cięcie czy boli

Mity na temat cesarskiego cięcia

 

 1. Po cesarskim cięciu kobieta nie będzie mogła karmić piersią

Po cesarskim cięciu na pewno nie będziesz mogła karmić dziecka piersią – to mit, który słyszała niejedna mama. Faktem jest, że produkcja mleka rozpoczyna się w organizmie kobiety pewien czas przed porodem, a pierwszym pokarmem, który pojawia się w piersiach jest tzw. siara. Prawdą jest, że poród siłami natury odpowiedzialny jest za wzrost hormonów mających wpływ na produkcję mleka, jednak cesarskie cięcie nie blokuje wydzielania hormonów, a jedynie nieznacznie go opóźnia.

 

 1. Poród za pomocą cesarskiego cięcia nie boli

Część kobiet, w obawie przed bólem, który towarzyszy porodowi siłami natury, na własne życzenie decyduje się na cesarskie cięcie. Przekonanie, że znieczulenie podawane podczas CC sprawia, że tego rodzaju poród jest bezbolesny, jest błędne. O ile ból podczas samego cesarskiego cięcia jest mniejszy niż w przypadku tego drogami natury, to czas połogu jest zdecydowanie bardziej bolesny. Rana na brzuchu długo się goi, a każdy ruch, zwłaszcza w pierwszych dniach, sprawia ogromy ból.

 

 1. Cesarskie cięcie jest bezpieczniejsze niż poród naturalny

Może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że cesarskie cięcie to nic innego jak operacja chirurgiczna. Fakt, że umożliwia ono uniknięcie niedotlenienia okołoporodowego czy owinięcia pępowinowego, nie oznacza, że jest całkowicie bezpieczne. Uszkodzenie organów wewnętrznych, powstanie zrostów, czy zakażenie rany - to tylko kilka z wielu niebezpiecznych konsekwencji.

 

 1. Cesarskie cięcie uniemożliwia kontakt „skóra do skóry”

Kontakt skóra do skóry, czyli położenie dziecka bezpośrednio po porodzie na nagiej klatce piersiowej matki, może być przeprowadzony po cesarskim cięciu, oczywiście jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby w przypadku cięcia ze znieczuleniem miejscowym, kontakt rozpocząć jeszcze na sali operacyjnej.

 

 1. Po cesarskim cięciu nie można rodzić naturalnie

Mitów krążących wokół cesarskiego cięcia nie brakuje. Kolejny z nich dotyczy następnego porodu, który ponoć nie może odbyć się drogami natury. Jeśli lekarz nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, po cesarce jak najbardziej można rodzić naturalnie.

 

 1. Blizna po cesarskim cięciu jest bardzo duża

Kobiety, które zostały zakwalifikowane do cesarskiego cięcia, bardzo często obawiają się, że na ich brzuchu pozostanie duża, widoczna blizna. Nic bardziej mylnego. Nacięcie o długości 10-15 cm i szerokości około 2 mm, wykonywane jest tuż nad linią włosów łonowych. To oczywiste, że na samym początku blizna jest mocno zaczerwieniona i widoczna, jednak wraz z upływem czasu blednie i staje się coraz mniej widoczna. Kobiety, które są szczególnie wrażliwe na defekty pojawiające się na ich ciele, mogą wspomóc się kremami na blizny dostępnymi w aptece.

 

 1. Cesarskie cięcie to nie poród

Nie rodziłaś drogami natury, więc tak naprawdę nie wiesz czym jest poród! Brzmi znajomo?  Mit, którym nie należy się przejmować! Kobiety, które ze względów medycznych zostały skierowane na cesarskie cięcie, w pełni powinny cieszyć się narodzinami dziecka i macierzyństwem.

 

 1. Cesarskie cięcie to fanaberia ciężarnej

Owszem, pewien, ale niewielki procent kobiet, decyduje się na opłacenie cesarskiego cięcia w prywatnej klinice z obawy przed porodem drogami natury. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, tego rodzaju operacja wykonywana jest ze wskazań medycznych. Nieprawidłowe ułożenie płodu czy brak postępu akcji porodowej – to dwa z wielu przykładów, kiedy lekarze decydują się na wykonanie cesarskiego cięcia.

 

Kiedy cesarskie cięcie nie jest koniecznością

Tak, zgadza się, cesarskie cięcie w wielu przypadkach jest absolutną koniecznością. Obalamy jednak mity i podajemy przykłady, kiedy cesarka nie musi być wykonana i kiedy poród drogami natury jest możliwy.

Cesarskie cięcie nie jest koniecznością w przypadku:

 • Cukrzycy ciążowej
 • Otyłości
 • Nadciśnienia tętniczego
 • Niedoczynności tarczycy
 • Prośby ciężarnej
 • Konfliktu serologicznego

Poród siłami natury po cesarskim cięciu

Często powtarzanym mitem jest informacja, jakoby po wykonanym cięciu cesarskim wszystkie kolejne dzieci kobiety po cc musiały przychodzić już tą samą drogą. Tymczasem Vaginal Birth After Caesarean Section, czyli VBA, bo tak się nazywa w światowej literaturze medycznej poród drogą pochwową po cesarskim cięciu, jest najlepszym rozwiązaniem każdej niepowikłanej ciąży. Także kolejnej ciąży po cesarskim cięciu. Jeśli ciąża jest prawidłowa, a poprzednia "cesarka" była wykonana z powodu nieprawidłowego ułożenia płodu lub braku postępu, można podchodzić do próby porodu siłami natury. Istotne jest jeszcze to, czy dziecko nie jet zbyt duże oraz, czy od poprzedniego porodu minęło 12 miesięcy.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?