Mity na temat cięcia cesarskiego

Data:

Poród, będący ostatnim i zarazem najważniejszym etapem ciąży, budzi u kobiet lęk i niepokój. Większość rodzi dziecko drogami natury, jednak z roku na rok coraz więcej porodów kończy się cesarskim cięciem, wokół którego krąży mnóstwo, czasami wręcz zastraszających mitów. Które informacje na temat cesarskiego cięcia są prawdziwe, a które to mity?

 

cesarskie cięcie czy boli

Mity na temat cesarskiego cięcia

 

 1. Po cesarskim cięciu kobieta nie będzie mogła karmić piersią

Po cesarskim cięciu na pewno nie będziesz mogła karmić dziecka piersią – to mit, który słyszała niejedna mama. Faktem jest, że produkcja mleka rozpoczyna się w organizmie kobiety pewien czas przed porodem, a pierwszym pokarmem, który pojawia się w piersiach jest tzw. siara. Prawdą jest, że poród siłami natury odpowiedzialny jest za wzrost hormonów mających wpływ na produkcję mleka, jednak cesarskie cięcie nie blokuje wydzielania hormonów, a jedynie nieznacznie go opóźnia.

 

 1. Poród za pomocą cesarskiego cięcia nie boli

Część kobiet, w obawie przed bólem, który towarzyszy porodowi siłami natury, na własne życzenie decyduje się na cesarskie cięcie. Przekonanie, że znieczulenie podawane podczas CC sprawia, że tego rodzaju poród jest bezbolesny, jest błędne. O ile ból podczas samego cesarskiego cięcia jest mniejszy niż w przypadku tego drogami natury, to czas połogu jest zdecydowanie bardziej bolesny. Rana na brzuchu długo się goi, a każdy ruch, zwłaszcza w pierwszych dniach, sprawia ogromy ból.

 

 1. Cesarskie cięcie jest bezpieczniejsze niż poród naturalny

Może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że cesarskie cięcie to nic innego jak operacja chirurgiczna. Fakt, że umożliwia ono uniknięcie niedotlenienia okołoporodowego czy owinięcia pępowinowego, nie oznacza, że jest całkowicie bezpieczne. Uszkodzenie organów wewnętrznych, powstanie zrostów, czy zakażenie rany - to tylko kilka z wielu niebezpiecznych konsekwencji.

 

 1. Cesarskie cięcie uniemożliwia kontakt „skóra do skóry”

Kontakt skóra do skóry, czyli położenie dziecka bezpośrednio po porodzie na nagiej klatce piersiowej matki, może być przeprowadzony po cesarskim cięciu, oczywiście jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby w przypadku cięcia ze znieczuleniem miejscowym, kontakt rozpocząć jeszcze na sali operacyjnej.

 

 1. Po cesarskim cięciu nie można rodzić naturalnie

Mitów krążących wokół cesarskiego cięcia nie brakuje. Kolejny z nich dotyczy następnego porodu, który ponoć nie może odbyć się drogami natury. Jeśli lekarz nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, po cesarce jak najbardziej można rodzić naturalnie.

 

 1. Blizna po cesarskim cięciu jest bardzo duża

Kobiety, które zostały zakwalifikowane do cesarskiego cięcia, bardzo często obawiają się, że na ich brzuchu pozostanie duża, widoczna blizna. Nic bardziej mylnego. Nacięcie o długości 10-15 cm i szerokości około 2 mm, wykonywane jest tuż nad linią włosów łonowych. To oczywiste, że na samym początku blizna jest mocno zaczerwieniona i widoczna, jednak wraz z upływem czasu blednie i staje się coraz mniej widoczna. Kobiety, które są szczególnie wrażliwe na defekty pojawiające się na ich ciele, mogą wspomóc się kremami na blizny dostępnymi w aptece.

 

 1. Cesarskie cięcie to nie poród

Nie rodziłaś drogami natury, więc tak naprawdę nie wiesz czym jest poród! Brzmi znajomo?  Mit, którym nie należy się przejmować! Kobiety, które ze względów medycznych zostały skierowane na cesarskie cięcie, w pełni powinny cieszyć się narodzinami dziecka i macierzyństwem.

 

 1. Cesarskie cięcie to fanaberia ciężarnej

Owszem, pewien, ale niewielki procent kobiet, decyduje się na opłacenie cesarskiego cięcia w prywatnej klinice z obawy przed porodem drogami natury. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, tego rodzaju operacja wykonywana jest ze wskazań medycznych. Nieprawidłowe ułożenie płodu czy brak postępu akcji porodowej – to dwa z wielu przykładów, kiedy lekarze decydują się na wykonanie cesarskiego cięcia.

 

Kiedy cesarskie cięcie nie jest koniecznością

Tak, zgadza się, cesarskie cięcie w wielu przypadkach jest absolutną koniecznością. Obalamy jednak mity i podajemy przykłady, kiedy cesarka nie musi być wykonana i kiedy poród drogami natury jest możliwy.

Cesarskie cięcie nie jest koniecznością w przypadku:

 • Cukrzycy ciążowej
 • Otyłości
 • Nadciśnienia tętniczego
 • Niedoczynności tarczycy
 • Prośby ciężarnej
 • Konfliktu serologicznego

Poród siłami natury po cesarskim cięciu

Często powtarzanym mitem jest informacja, jakoby po wykonanym cięciu cesarskim wszystkie kolejne dzieci kobiety po cc musiały przychodzić już tą samą drogą. Tymczasem Vaginal Birth After Caesarean Section, czyli VBA, bo tak się nazywa w światowej literaturze medycznej poród drogą pochwową po cesarskim cięciu, jest najlepszym rozwiązaniem każdej niepowikłanej ciąży. Także kolejnej ciąży po cesarskim cięciu. Jeśli ciąża jest prawidłowa, a poprzednia "cesarka" była wykonana z powodu nieprawidłowego ułożenia płodu lub braku postępu, można podchodzić do próby porodu siłami natury. Istotne jest jeszcze to, czy dziecko nie jet zbyt duże oraz, czy od poprzedniego porodu minęło 12 miesięcy.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.