Data publikacji:

Lęk przed porodem – jak go pokonać

Autor: Karolina Wojtaś

Poród, choć jest pięknym i ważnym doświadczeniem napawa lękiem wiele kobiet spodziewających się dziecka. Źródłem lęku są zasłyszane powieści o bólu, krwi i obawy o to, czy otrzymamy pomoc na satysfakcjonującym poziomie, a także niepokój o zdrowie własne i dziecka. Poród nie ma w kulturze pozytywnych konotacji. Dla większości kobiet poród jest czymś nieznanym.

strach przed porodem

 

 

Z badań wynika, że przyszłe mamy – choć często nie mogą doczekać się przywitania dziecka na świecie, jednocześnie odczuwają lęk przed samym porodem. W publikacji Marzeny Kaźmierczak ii. (Ocena lęku przed porodem u kobiet ciężarnych) znajdujemy jednak informację, że nie u wszystkich mam ten strach jest na takim samym poziomie. Precyzując, większość kobiet – blisko 65,66%, boi się porodu w stopniu niskim bądź średnim (uznawanym za typowy). U 18,18% strach można zdefiniować jako podwyższony, u 10,10% - jako wysoki, bardzo wysoki poziom lęku dotyczy około 6,06% badanych.  

Czego dotyczy strach przed porodem

Nieprawdą jest jednak dość powszechne przekonanie, że kobiety w ciąży obawiają się głównie bólu. Rzeczywiście jest to obawa silna i częsta, ale nie można nazwać jej dominującą. Również często przyszłe mamy boją się:

 • zaniedbań personelu,

Boimy się, że trafimy na zmęczony, niedouczony bądź lekceważący personel, który nie zareaguje w porę na nieprawidłowości porodu. Sprawy nie ułatwiają medialne doniesienia o przypadkach zaniedbań – zazwyczaj skutkujących śmiercią albo kalectwem u dziecka. Rozgłos takich sprawy przy jednoczesnym braku wiedzy o ilości prawidłowo przeprowadzanych akcji porodowych może skutkować poczuciem, że przypadki zaniedbań zdarzają się nader często. Co oczywiście nie jest prawdą.

 • śmierci własnej lub dziecka,

Lęk u ciężarnych często dotyczy najstraszniejszego scenariusza, czyli właśnie śmierci samej rodzącej albo jej dziecka. Ilość takich tragedii spada niemal każdego roku, jednak nie można kategorycznie stwierdzić, że już się one nie zdarzają. Przykładowo we Włoszech czy Szwecji umiera troje na tysiąc urodzonych dzieci. W Polsce współczynnik ten wynosi 4 na 1000.

 • utraty kontroli.

Choć ciężarne tworzą łagodzące obawy plany porodu i uczęszczają do szkół rodzenia, zazwyczaj nie są w stanie całkowicie wyciszyć lęku przed utratą kontroli i negatywnymi jej konsekwencjami.

Co potęguje lęk przed porodem?

Dlaczego jednak niektóre przyszłe mamy odczuwają lęk na poziomie średnim, a inne – na wysokim? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ na poziom strachu wpływa ogromna ilość czynników. Niemniej eksperci podkreślają, że istnieją dwie rzeczy, które w znacznym stopniu potęgują lęk. Są to:

 • negatywne doświadczenie z przeszłości – śmierć dziecka podczas porodu, poronienie, doświadczenie niezwykle trudnego porodu (np. z koniecznością użycia próżnociągu) czy urodzenie wcześniaka,
 • historie opowiadane przez osoby znaczące dla ciężarnej – czyli koszmarne, porodowe wspomnienia koleżanek, przyjaciółek czy innych bliskich.

Tokofobia – czym jest i jak ją rozpoznać?

Choć strach przed porodem może być naprawdę silny, nie zawsze oznacza tokofobię – czyli stan patologiczny, utrudniający prawidłowe przygotowanie do porodu, a nawet mogący zaburzyć jego przebieg.

Termin tokofobia powstał dopiero około 20 lat temu. Choć w ostatnich latach w mediach można było zauważyć wzrost zainteresowania tematem, to wciąż niewiele przyszłych mam wie, w jaki sposób rozpoznać ewentualne zaburzenie. Warto więc wiedzieć, że objawy tokofobii to między innymi:

 • bezsenność, często wynikający z uporczywych myśli o porodzie,
 • trudności z wykonywaniem codziennych obowiązków,
 • ataki paniki i/lub histerii – prawdopodobieństwo ich wystąpienia rośnie wraz ze zbliżającym się terminem rozwiązania,
 • objawy psychosomatyczne: bóle w klatce piersiowej, bóle żołądka, bóle głowy, biegunki i wymioty,
 • trudności z koncentracją uwagi.

Obecnie mówi się o trzech rodzajach tokofobii. Pierwszy z nich to tokofobia pierwotna, występująca u kobiet, które nie doświadczyły jeszcze porodu. W tym wypadku strach związany jest z brakiem doświadczenia. Co ciekawe, tokofobia w tej wersji nierzadko pojawia się u kobiet niebędących jeszcze w ciąży – wówczas jej objawem jest na przykład stosowanie nie jednej, a kilku metod antykoncepcji.

Tokofobia wtórna wynika z traumy, którą stanowił dla ciężarnej pierwszy poród. Charakteryzuje się występowaniem wyżej opisanych objawów – są one tym silniejsze, im bliższa jest data rozwiązania.

W końcu mamy i tokofobię związaną z depresją (ciążową lub poporodową).

Z badań nad lękiem porodowym wynika, że w tak zaawansowanej postaci pojawia się on zazwyczaj u kobiet zachodzących w nieplanowaną ciążę, będących w kiepskiej sytuacji materialnej, molestowanych seksualnie oraz mających fatalne doświadczenia z poprzedniego porodu.

Tokofobia – jak sobie pomóc?

Choć zdaniem niektórych osób tokofobia jest „wymysłem” czy wyolbrzymianiem własnych emocji, w istocie jest to poważny problem. Stres odczuwany w tak dużym nasileniu nie wpływa dobrze zarówno na dziecko, jak i na samą matkę, może też wpłynąć na przebieg porodu. Jak możesz sobie z nim poradzić, jeśli to właśnie ciebie dotyczy problem?

 1.  Skonsultuj się z psychiatrą

Kobiety cierpiące na tokofobię potrzebują wsparcia, ale bliscy nie zawsze są w stanie je zapewnić. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który pozwoli określić źródło problemu oraz wyjaśni, w jaki sposób najlepiej radzić sobie z atakami lęku, paniki czy choćby silnego niepokoju.

 1. Zastanów się nad „własną” położną

Ciężarne w Polsce często decydują się na skorzystanie z usług prywatnej położnej. Sama świadomość, że w skład personelu będzie wchodzić osoba ci znana, życzliwa i znająca twoje potrzeby oraz obawy, będzie uspokajała.

 1. Nie słuchaj historii z porodówki

Kiedy tylko ktoś zaczyna opowiadać ci o swoim porodzie, przerwij stanowczo. Do rozmowy możecie wrócić, kiedy twoje dziecko będzie już na świecie – na zasadzie wymiany doświadczeń.

W uzasadnionych przypadkach, w których lęk przed porodem wydaje się nie do opanowania, warto skonsultować się z psychiatrą. Specjalista może wystawić zaświadczenie o słuszności przeprowadzenia cesarskiego cięcia z uwagi na tokofobię.

Warto przeczytać:

 1. „Mamy dla mamy”, tom I
 2. Jordan Sarah, Ufberg David, „Ciąża. Instrukcja obsługi”
 3. Anna Morawska, „Depresja poporodowa. Możesz z nią wygrać”

 


Autor

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka dziesiątek artykułów ułatwiających Czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje i współpracuje z gabinetami w całej Polsce. Prywatnie szczęśliwa żona i mama.

jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.