Data modyfikacji:

Druga doba życia noworodka

Autor: Klaudia Kierzkowska

Poród mamy już za sobą, na świecie pojawił się wyczekiwany maluszek, nadchodzi czas na chwilę odpoczynku. Pierwszą dobę, którą w większości noworodek przesypia, można nazwać ciszą przed burzą. Większość rodziców, a zwłaszcza mam, nie jest gotowych na to, co przyniesie kolejny dzień. Syndrom drugiej doby – co tak właściwie kryje się pod tym pojęciem?

syndrom drugiej doby noworodka

 

Syndrom drugiej doby

Tuż po porodzie noworodek po raz pierwszy został nakarmiony piersią, poznał zapach i głos mamy. Czuł się bezpiecznie i komfortowo, nie zdając sobie sprawy, że właśnie opuścił ciepły brzuszek, w którym spędził ostatnie dziewięć miesięcy. Dopiero drugiego dnia po porodzie maluch zaczyna powoli dostrzegać otaczający go świat i orientuje się, że wszystko jest zupełnie inne niż dotychczas. Jest głośno i jasno, tak jakoś nieswojo. Zamiast słyszeć oddech i bicie serca mamy, a czasami także bulgotanie w jelitach, leży w łóżeczku ubrany w nowe ubranka. Reasumując, ten nowy świat jest dla niego przerażający i przytłaczający.

Poczucie bezpieczeństwa zapewnia dziecku jedynie bliskość mamy. Dlatego kiedy tylko próbujesz odłożyć maluszka, zaczyna prężyć się i płakać. Robi wszystko, aby jak najszybciej znaleźć się przy piersi. Mimo wszelkich starań, odłożenie dziecka do szpitalnego łóżeczka jest niemalże niewykonalne i graniczy z cudem. Dla większości niedoświadczonych jeszcze mam, zachowanie to staje się powodem do niepokoju, jednak zupełnie niepotrzebnie. Ciągła potrzeba ssania piersi, nie jest wynikiem braku pokarmu, a potrzebą bliskości. Zanim dziecko chociaż w pewnym stopniu przyzwyczai się do nowego, zupełnie nieznanego mu otoczenia, musi minąć kilkadziesiąt godzin. Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić w tym czasie dla swojego dziecka, to zapewnić mu bezpieczeństwo i spokój.

 

Jak przetrwać drugą dobę?

Nie ma powodu do strachu i niepokoju, syndrom drugiej doby dotyka każdego niemowlaka, jest stanem przejściowym, który szybko mija. „Nieodkładalny” maluch – to zupełnie naturalne. Na szczęście istnieją sposoby, które sprawią, że drugi dzień po porodzie nie będzie tak męczący i z czasem nie przerodzi się w koszmar.

By w drugiej dobie zaznać odrobinę spokoju, a w nocy przespać kilka godzin, należy się odpowiednio przygotować. Noworodek w życiu płodowym, w ciasnym brzuszku mamy, wsłuchiwał się w bicie jej serca. Tak maleńkie dziecko owinięte ciasno w kocyk, położone blisko serca mamy poczuje się o wiele bezpieczniej. Znajome dźwięki i zapach zapewnią mu poczucie komfortu, będzie to bowiem pewnego rodzaju stymulacja warunków panujących w macicy. Mimo iż młoda mama większość czasu spędza z dzieckiem, to drugiego dnia należy poświecić mu jeszcze więcej uwagi, tak aby noworodek czuł, że ma ją tylko dla siebie.  

Maluszek czuje się bezpiecznie ssąc, nie musi to być ciągle pierś. Jeśli masz pewność, że dziecko najadło się, zamiast piersi możesz wsadzić mu do buzi opuszek palca. Kiedy noworodek zaśnie, spróbuj odłożyć go do łóżeczka. 

Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy są podekscytowani pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny, jednak postaraj się drugiego dnia nie mieć zbyt wielu odwiedzających. Obecność taty dziecka w zupełności wystarczy. Wszystkie nowe głosy, zapachy i twarze są dla malucha bardzo stresujące i  przytłaczające, dlatego pozwól dziecku powoli przyzwyczajać się do otaczającego świata.

 

A może brak pokarmu?

Pierwszego dnia najedzony maluszek usypia w łóżeczku, a ty regenerujesz siły. Drugi dzień wygląda już zupełnie inaczej. Za każdym razem, gdy odstawiasz dziecko od piersi, płacze i pręży się. Zdezorientowana i odrobinę rozdrażniona przystawiasz go ponownie i tak godzinami. Wiele matek przekonanych jest, że dziecko jest głodne bo ilość mleka w piersi jej niewystarczająca. To bardzo mało prawdopodobne. Pamiętajmy, noworodek w pierwszych kilku dobach po urodzeniu nie potrzebuje wiele pokarmu. Maluch płacze nie dlatego, że jest głodny, on po prostu potrzebuje bliskości i poczucia bezpieczeństwa.  Nie myśl, że ciągła potrzeba bycia przy piersi ma coś wspólnego z brakiem pokarmu. Nie obwiniaj się i nie zadręczaj. W przypadku, gdy potrzebujesz wsparcia, poproś o pomoc doradcę laktacyjnego, który najprawdopodobniej rozwieje niepotrzebne wątpliwości.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.