Data publikacji:

7 rzeczy, które mogą zdarzyć się podczas porodu

Autor: Klaudia Kierzkowska

Zdajesz sobie sprawę, że podczas porodu pojawią się skurcze i ból. Domyślasz się, że momentami będzie ciężko, wręcz nie do wytrzymania. Wydawać by się mogło, że z przeczytanych poradników i zajęć w szkole rodzenia dowiedziałaś się wszystkiego o wydaniu na świat potomstwa. Czy aby na pewno?

 

wypróżnienie podczas porodu

 

Co może zdarzyć się podczas porodu?

Poród jest jedną wielką niewiadomą. Nie wiemy czy potomek na świat przyjdzie szybko, czy pojawi się dopiero po kilkunastu godzinach. Nie mamy pewności jak zachowa się nasz organizm, czy nie pojawią się nieprzewidziane komplikacje. Są jednak pewne sytuacje, do których przed porodem możemy się przygotować.

 

  1. Niespodziewane wypróżnienie

Dziecko będące w kanale rodnym, uciska na ściany pochwy sąsiadujące z odbytnicą. Nic więc dziwnego, że rodzącej może przytrafić się niezamierzona „niespodzianka”. Sytuacja o której mowa, wywołuje duże skrępowanie u kobiety - to zrozumiałe. Jednak dla personelu mimowolne wypróżnienie nie jest niczym niezwykłym, z takimi zdarzeniami spotyka się niemalże codziennie. Niektóre kobiety, których organizm nie oczyścił się przed porodem, decydują się na lewatywę, co zmniejsza szansę na załatwienie potrzeby fizjologicznej przy obcych osobach.

 

  1. Wymioty

Okazuje się, że nudności i wymioty, z którymi borykają się kobiety w pierwszych miesiącach ciąży, mogą przytrafić się również w trakcie porodu. Wymioty, występujące w pierwszej fazie porodu, nie są zbyt powszechnym zjawiskiem. Zdecydowanie częściej pojawiają się w przypadku, gdy ciężarna skorzysta ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

 

  1. Krzyk

Krzyk, który na sali porodowej zdarza się niezwykle często, zaliczany jest do jednej z naturalnych technik łagodzenia bólu porodowego. Osobom postronnym głośne odgłosy mogą wydawać się fanaberią rodzącej – nic bardziej mylnego. Dźwięki pomagają w łagodzeniu napięcia, bólu i w wypchnięciu dziecka z kanału rodnego.  Wiele kobiet przed porodem obawia się, że krzyki zostaną źle odebrane przez położne, nic bardziej mylnego. Jeśli czujesz taką potrzebę – krzycz! Na sali porodowej głośne odgłosy są dozwolone. Oczywiście zdarzają się kobiety, które wolą rodzić w ciszy, nie potrzebują wydawania żadnych dźwięków. Poród jest sprawą bardzo indywidualną, najważniejsze aby znaleźć na niego swój własny sposób.

 

  1. Nacięcie krocza

Nacięcie krocza, które jeszcze do niedawna było wykonywane niemalże rutynowo, budzi wiele kontrowersji. Obecnie w większości szpitali zabieg ten przeprowadza się w ostateczności. Jego głównym celem jest ochrona kobiecego krocza przed samoistnym pęknięciem. Położna lub lekarz wykonuje nacięcie specjalnymi nożyczkami w trakcie skurczu. Przed zabiegiem personel musi uzyskać zgodę rodzącej. Po zakończeniu porodu, w znieczuleniu miejscowym, przeprowadzane jest szycie.

 

  1. Przebicie pęcherza płodowego

Pęcherz płodowy, w którym znajduje się dziecko, u większości kobiet pęka w pierwszej lub drugiej fazie porodu. Może się jednak zdarzyć, że pomimo powiększającego się rozwarcia, z pęcherzem nic się nie dzieje - to najmniej oczekiwany scenariusz. W celu przyspieszenia porodu, lekarz może zalecić przebicie pęcherza płodowego, czyli wykonanie amniotomii. Pęcherz płodowy w żadnym stopniu nie jest unerwiony, tak więc jego przebicie nie jest bolesne. Coraz częściej mówi się o negatywnych skutkach zabiegu, dlatego w większości przypadków lekarze wykonują go w ostateczności.

 

  1. Rodzenie łożyska

Dziecko pojawiło się na świecie – najtrudniejsze masz już za sobą. Jednak to nie koniec, młodą mamę czeka jeszcze jedno zadanie – urodzenie łożyska, będące ostatnią, trzecią fazą porodu. Moment ten nie jest ani długotrwały, ani bolesny. Urodzenie łożyska może nastąpić nawet godzinę po porodzie, a jego naturalnym stymulatorem jest oksytocyna. Dlatego tuż po porodzie warto zadbać o przystawienie noworodka do piersi. Podczas karmienia uwalnia się omawiany hormon, dzięki któremu pojawiają się skurcze pomagające odklejeniu i urodzeniu łożyska. Bardzo istotne jest, aby łożysko urodziło się w całości, w przeciwnym razie niezbędne jest łyżeczkowanie macicy.

 

  1. Obce osoby

Może się zdarzyć, że oprócz położnej i lekarza, na izbie przyjęć jak i porodówce, obecni będą studenci. Często rodzące czują się skrępowane, wolałyby więcej prywatności, jednak wstydzą się zwrócić personelowi uwagę. Warto pamiętać, że zgodnie z prawem, obecność studentów medycyny w czasie porodu jest możliwa tylko za wyraźną zgodą kobiety rodzącej.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.