Data modyfikacji:

Czy podczas porodu trzeba przeć?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Ten scenariusz znamy z filmów: rodząca napina się z całej siły, a lekarz lub położna pokrzykuje na nią, żeby parła. Dłużej, mocniej, jeszcze raz. Twarz rodzącej robi się purpurowa, a po czole spływa pot. Poród jawi się przez to jako nadludzki wysiłek.

jak przeć podczas porodu

 

Wyobraźmy sobie jednak, jak rodzono wcześniej. Czy kobiety, którym nie towarzyszył lekarz ani położna, nie wiedziały, kiedy przeć? Jak rodziły się dzieci przed upowszechnieniem porodów szpitalnych? Choć niewiele się o tym mówi, można urodzić bez wysiłkowego parcia. Skurcze wypychają dziecko samoistnie, bez nakładu siły rodzącej kobiety.

 

Faza wypierania dziecka

Kiedy dziecko zejdzie wystarczająco nisko do kanały rodnego, a szyjka macicy będzie w pełni rozwarta, wówczas pojawia się odczucie silnego napierania na krocze. Zanim to następuje, kobieta czuje głównie bolesne skurcze macicy (w dole brzucha lub w całym brzuchu). W momencie, gdy wchodzi w drugą fazę porodu, skurcze stają się mniej bolesne, a pojawia się właśnie uczucie napierania dziecka na drogi rodne. Może towarzyszyć temu potrzeba parcia (ale wcale nie musi). Skurcze mają za zadanie wypchnąć dziecko na zewnątrz, ale ono musi się jeszcze obrócić w kanale rodnym, a jego główka musi się przygiąć do klatki piersiowej. Wówczas główka zaczyna stopniowo "wyrzynać się". Zanim jednak główka wyjdzie z dróg rodnych kobiety, kilkukrotnie musi się jeszcze delikatnie cofnąć. Służy to przygotowaniu tkanek krocza do naciągnięcia. Towarzyszy temu często uczucie pieczenia. Angielskie położne, które przyjmują porody w domach nazywają ten moment „ring of fire” (piekielny krąg). Naciągające się wokół główki tkanki przez dłuższą chwilę mocno pieką.

Przy naturalnym fizjologiczny porodzie nie ma potrzeby, aby sterować parciem rodzącej. Kobieta może przeć wtedy, kiedy czuje taką potrzebę. Najlepiej, aby w tym czasie również intuicyjnie wybierała pozycję porodową. Kobiety nie są stworzone do rodzenia w pozycji leżącej, płasko na plecach. Taka pozycja utrudnia dziecku przejście przez kanał rodny. Zaleca się pozycję wertykalną, czyli pionową. Pozycja stojąca, siedząca, w kucki – wspomagają poród dzięki sile grawitacji. Z pozycji lezących najlepsze jest leżenie na boku.

 

Dlaczego parcie kierowane

Parcie kierowane pojawiło się w naszej kulturze wraz z medykalizacją porodów. Gdy poród jest wywołany i przyspieszony poprzez procedury medyczne, jak podanie syntetycznej oksytocyny, cewnik Foleya, przebicie pęcherza płodowego, a następnie kobieta jest silnie znieczulona, może nie czuć fizjologicznych skurczów. W zmedykalizowanym porodzie kobieta musi leżeć w jednym miejscu, aby możliwe było stałe monitorowanie tętna płodu i czynności skurczowej za pomocą aparatu KTG. Jeśli rodząca się porusza, zapis przerywa się lub staje się nieczytelny. Poród przedłuża się, personel, aby mieć kontrolę nad przebiegiem akcji, sugeruje pozycję na łóżku porodowymi i parcie sterowane pod dyktando skurczy piszących się na aparacie KTG. Ponieważ w położnictwie każda procedura pociąga za sobą kolejną interwencję medyczną, takie zmedykalizowane porody często kończą się nacięciem krocza. Wobec poprzednich interwencji, pozycji obciążającej dolne tkanki krocza oraz parcia sterowanego (z duża siłą) nacięcie krocza rzeczywiście może być procedurą uzasadnioną. Tkanki nie mają szans dostosować się powoli, a pozycja na plecach sprzyja pęknięciu.

 

Parcie a oddychanie

Podczas porodu oddychanie jest niezwykle istotne, ponieważ tlenu potrzebuje nie tylko mama, ale i rodzące się dziecko. W sytuacji, gdy maluszek w drogach rodnych przeciska się na świat, potrzebuje tlenu. Niedotlenienie okołoporodowe może mieć nieodwracalne skutki w przyszłości. Im lepiej dotlenione mama i dziecko, tym poród przebiega lepiej, a rodząca jest mniej zmęczona. To właśnie zbyt mała ilośc tlenu we krwi powoduje uczucie zmęczenia. Dlaczego o tym mowa? Bo parcie sterowane odbywa się w zwykle w taki sposób, że rodząca dostaje polecenie, aby nabrać powietrza i mocno przeć przez jak najdłuższy czas. Oddech wstrzymany na tak długo nie jest zjawiskiem korzystnym. Przy parciu spontanicznym, naturalnym, rodząca nabiera powietrza o wiele cześciej i nawet jeśli je wstrzymuje, to na o wiele krótsze chwile – zwykle 3-4 sekundy. Wstrzymany oddech powoduje napięcie mięśni, co dodatkowo utrudnia przemieszczanie się dziecka w dół kanału rodnego. Ciało rozluźnia się na wydechu. Dlatego doświadczone położne na skurczu zalecają „dmuchanie świeczek” zamiast zatrzymywania oddechu. Chodzi o to, aby nabrać powietrza i wydmuchiwać małe jego ilości, jakby do zdmuchnięcia było kilka małych świeczek.Co może usłyszeć rodząca „sterowana”:

  • przyj jakbyś robiła kupę
  • przyj mocniej
  • jeszcze, jeszcze
  • przyj mocniej, bo udusisz dziecko
  • już powinnaś urodzić

 

Konsekwencje parcia sterowanego

Po porodzie sterowanym, gdy rodząca jest unieruchomiona i wydaje jej się polecania, nierzadko straszy, zwiększa się ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Złe wspomnienia z porodu rzutują na relację z dzieckiem, poczucie własnej wartości, a także mają wpływ na decyzje związane z posiadaniem kolejnych dzieci. |Parcie wysiłkowe, nacięcie krocza mogą wpływać na kondycję mięśni dna miednicy i gojenie się tkanek po porodzie. Bierność w trakcie porodu znacznie zmniejsza satysfakcję z tego wydarzenia. A poczucie braku pływu na poród negatywnie wpływa na kondycję psychiczną młodej matki. 

Warto poczytać:

"Poród naturalny", Katarzyna Oleś, Wyd. Natuli

"Poród naturalny", Ina May Gaskin, Wyd. CoJaNaTo

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
świnka skarbonka

Becikowe - dla kogo? Zasady otrzymania becikowego

2021-04-28
Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej pary. Przyszli rodzice w końcu mogą powitać na świcie maleństwo, na które czekali wiele miesięcy. Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale również duży wydatek. Zakupy niezbędnych produktów ułatwiają świadczenia dla młodych rodziców. Jednym z nich jest becikowe. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć, co to jest becikowe, dla kogo jest przeznaczone i jak je otrzymać.
pakowanie torby do szpitala, torba na wyprawkę do szpitala

Wyprawka do szpitala dla mamy - lista rzeczy

2021-03-31
Najlepiej jeśli już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu skompletujesz wszystkie niezbędne rzeczy, które zabierzesz do szpitala. Ale co i ile spakować? Sprawdź nasze propozycje.
wielowodzie w ciąży

Wody płodowe - wielowodzie

2021-03-11
W prawidłowej ciąży , objętość płynu owodniowego w III trymestrze nie powinna przekroczyć 2 litrów. Gdy jest go więcej, mamy do czynienia z wielowodziem. Zobacz, jak się objawia i czym grozi.
cesarskie cięcie

Ile można mieć cesarskich cięć?

2021-03-10
Cięcie cesarskie, potocznie zwane cesarką, to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy oraz wyjęciu dziecka tą drogą.
jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

Jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

2021-03-09
Niedługo ma się zacząć poród, a ty nie wiesz jak go rozpoznać? Sprawdź jakie objawy są przy porodzie pozornym, a jakie przy rozpoczęciu się prawdziwego porodu.