Data modyfikacji:

Czy podczas porodu trzeba przeć?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Ten scenariusz znamy z filmów: rodząca napina się z całej siły, a lekarz lub położna pokrzykuje na nią, żeby parła. Dłużej, mocniej, jeszcze raz. Twarz rodzącej robi się purpurowa, a po czole spływa pot. Poród jawi się przez to jako nadludzki wysiłek.

jak przeć podczas porodu

 

Wyobraźmy sobie jednak, jak rodzono wcześniej. Czy kobiety, którym nie towarzyszył lekarz ani położna, nie wiedziały, kiedy przeć? Jak rodziły się dzieci przed upowszechnieniem porodów szpitalnych? Choć niewiele się o tym mówi, można urodzić bez wysiłkowego parcia. Skurcze wypychają dziecko samoistnie, bez nakładu siły rodzącej kobiety.

 

Faza wypierania dziecka

Kiedy dziecko zejdzie wystarczająco nisko do kanały rodnego, a szyjka macicy będzie w pełni rozwarta, wówczas pojawia się odczucie silnego napierania na krocze. Zanim to następuje, kobieta czuje głównie bolesne skurcze macicy (w dole brzucha lub w całym brzuchu). W momencie, gdy wchodzi w drugą fazę porodu, skurcze stają się mniej bolesne, a pojawia się właśnie uczucie napierania dziecka na drogi rodne. Może towarzyszyć temu potrzeba parcia (ale wcale nie musi). Skurcze mają za zadanie wypchnąć dziecko na zewnątrz, ale ono musi się jeszcze obrócić w kanale rodnym, a jego główka musi się przygiąć do klatki piersiowej. Wówczas główka zaczyna stopniowo "wyrzynać się". Zanim jednak główka wyjdzie z dróg rodnych kobiety, kilkukrotnie musi się jeszcze delikatnie cofnąć. Służy to przygotowaniu tkanek krocza do naciągnięcia. Towarzyszy temu często uczucie pieczenia. Angielskie położne, które przyjmują porody w domach nazywają ten moment „ring of fire” (piekielny krąg). Naciągające się wokół główki tkanki przez dłuższą chwilę mocno pieką.

Przy naturalnym fizjologiczny porodzie nie ma potrzeby, aby sterować parciem rodzącej. Kobieta może przeć wtedy, kiedy czuje taką potrzebę. Najlepiej, aby w tym czasie również intuicyjnie wybierała pozycję porodową. Kobiety nie są stworzone do rodzenia w pozycji leżącej, płasko na plecach. Taka pozycja utrudnia dziecku przejście przez kanał rodny. Zaleca się pozycję wertykalną, czyli pionową. Pozycja stojąca, siedząca, w kucki – wspomagają poród dzięki sile grawitacji. Z pozycji lezących najlepsze jest leżenie na boku.

 

Dlaczego parcie kierowane

Parcie kierowane pojawiło się w naszej kulturze wraz z medykalizacją porodów. Gdy poród jest wywołany i przyspieszony poprzez procedury medyczne, jak podanie syntetycznej oksytocyny, cewnik Foleya, przebicie pęcherza płodowego, a następnie kobieta jest silnie znieczulona, może nie czuć fizjologicznych skurczów. W zmedykalizowanym porodzie kobieta musi leżeć w jednym miejscu, aby możliwe było stałe monitorowanie tętna płodu i czynności skurczowej za pomocą aparatu KTG. Jeśli rodząca się porusza, zapis przerywa się lub staje się nieczytelny. Poród przedłuża się, personel, aby mieć kontrolę nad przebiegiem akcji, sugeruje pozycję na łóżku porodowymi i parcie sterowane pod dyktando skurczy piszących się na aparacie KTG. Ponieważ w położnictwie każda procedura pociąga za sobą kolejną interwencję medyczną, takie zmedykalizowane porody często kończą się nacięciem krocza. Wobec poprzednich interwencji, pozycji obciążającej dolne tkanki krocza oraz parcia sterowanego (z duża siłą) nacięcie krocza rzeczywiście może być procedurą uzasadnioną. Tkanki nie mają szans dostosować się powoli, a pozycja na plecach sprzyja pęknięciu.

 

Parcie a oddychanie

Podczas porodu oddychanie jest niezwykle istotne, ponieważ tlenu potrzebuje nie tylko mama, ale i rodzące się dziecko. W sytuacji, gdy maluszek w drogach rodnych przeciska się na świat, potrzebuje tlenu. Niedotlenienie okołoporodowe może mieć nieodwracalne skutki w przyszłości. Im lepiej dotlenione mama i dziecko, tym poród przebiega lepiej, a rodząca jest mniej zmęczona. To właśnie zbyt mała ilośc tlenu we krwi powoduje uczucie zmęczenia. Dlaczego o tym mowa? Bo parcie sterowane odbywa się w zwykle w taki sposób, że rodząca dostaje polecenie, aby nabrać powietrza i mocno przeć przez jak najdłuższy czas. Oddech wstrzymany na tak długo nie jest zjawiskiem korzystnym. Przy parciu spontanicznym, naturalnym, rodząca nabiera powietrza o wiele cześciej i nawet jeśli je wstrzymuje, to na o wiele krótsze chwile – zwykle 3-4 sekundy. Wstrzymany oddech powoduje napięcie mięśni, co dodatkowo utrudnia przemieszczanie się dziecka w dół kanału rodnego. Ciało rozluźnia się na wydechu. Dlatego doświadczone położne na skurczu zalecają „dmuchanie świeczek” zamiast zatrzymywania oddechu. Chodzi o to, aby nabrać powietrza i wydmuchiwać małe jego ilości, jakby do zdmuchnięcia było kilka małych świeczek.Co może usłyszeć rodząca „sterowana”:

  • przyj jakbyś robiła kupę
  • przyj mocniej
  • jeszcze, jeszcze
  • przyj mocniej, bo udusisz dziecko
  • już powinnaś urodzić

 

Konsekwencje parcia sterowanego

Po porodzie sterowanym, gdy rodząca jest unieruchomiona i wydaje jej się polecania, nierzadko straszy, zwiększa się ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Złe wspomnienia z porodu rzutują na relację z dzieckiem, poczucie własnej wartości, a także mają wpływ na decyzje związane z posiadaniem kolejnych dzieci. |Parcie wysiłkowe, nacięcie krocza mogą wpływać na kondycję mięśni dna miednicy i gojenie się tkanek po porodzie. Bierność w trakcie porodu znacznie zmniejsza satysfakcję z tego wydarzenia. A poczucie braku pływu na poród negatywnie wpływa na kondycję psychiczną młodej matki. 

Warto poczytać:

"Poród naturalny", Katarzyna Oleś, Wyd. Natuli

"Poród naturalny", Ina May Gaskin, Wyd. CoJaNaTo

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.