Data publikacji:

Poród rodzinny a koronawirus – jak wygląda obecnie?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Wstrzymanie porodów rodzinnych wywołało duży spór między ciężarnymi kobietami a szpitalami. Żeby sytuacja mogła zostać opanowana, konieczne było wprowadzenie nowych zarządzeń oraz wytycznych przez ministerstwo. Nie wszystko jednak wróciło do poprzedniego ładu. Jak obecnie wygląda poród rodzinny w czasie koronawirusa?

 

poród rodzinny

Prawo do porodów rodzinnych

Polska jest jednym z ostatnich krajów, które wprowadziły powszechne prawo do porodów rodzinnych. Miało to miejsce dopiero w 1994 roku. Z kolei inne państwa Europy Zachodniej dawały taką możliwość nawet 40 lat wcześniej. Obecność bliskiej osoby gwarantuje ustawa O prawach pacjenta i Rzeczniki Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 roku oraz Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej z dnia 16 sierpnia 2018 roku.

Według przepisów prawo do porodów rodzinnych nie może być ograniczone w sposób ogólny, ale ze względu na szczególne okoliczności. Co prawda ustawa O prawach pacjenta zakłada zagrożenie epidemiologiczne, jednakże wiele osób, w tym kobiety w ciąży, ma wątpliwości do słuszności zniesienia tego przywileju. Sytuacja jest skomplikowana tym bardziej że w kwietniu tego roku ówczesny Minister Zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że zakazu porodów rodzinnych nigdy nie było, a NFZ dopuszcza obecność bliskich pomimo epidemii COVID-19.

Poród w czasie koronawirusa

Od marca sytuacja w polskich szpitalach zdążyła się już kilkukrotnie zmienić. Dotknęło to również porody rodzinnne. W trakcie pierwszych tygodni większość placówek zdecydowała się o ich wstrzymaniu. W kolejnych miesiącach wprowadzono zmiany, umożliwiające obecność bliskich osób na sali porodowej. Nie zawsze było to jednak możliwe.

Niektóre szpitale zgadzały się na poród rodzinny tylko w przypadku, gdy ojciec dziecka na własny koszt wykona test na COVID-19, który będzie miał wynik negatywny. Fundacja Rodzić po Ludzku aktywnie walczyła o prawa kobiet ciężarnych. Dzięki temu wymóg testu został zniesiony. Jak podkreśla organizacja, brak bliskiej osoby w trakcie porodu może powodować u kobiety stany lękowe oraz depresyjne, dlatego ważne jest, aby nie była w tym czasie sama.

Reżim sanitarny w trakcie porodu

Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 8 lipca 2020 roku wprowadziło mechanizmy, dzięki którym możliwe było przekazanie szpitalom dodatkowych funduszy na udzielanie świadczeń w reżimie sanitarnym. Środki te zostały wykorzystane między innymi na ochronę osobistą dla bliskich na sali porodowej. Uznano również za nieuzasadnione wymuszanie wykonania odpłatnego testu przez osoby towarzyszące.

Stanowisko NFZ umożliwiło powrót porodów rodzinnych do szpitali. Pomimo że wciąż występują ograniczenia, zwłaszcza w czerwonych strefach, obecność bliskich osób nie może być zabroniona bez właściwego uzasadnienia. Fundacja Rodzić po Ludzku widzi w tej sytuacji jeszcze jeden ważny element. Pomoc ojca dziecka przy porodzie ogranicza kontakt personelu medycznego z kobietą do minimum, co zmniejsza ryzyko zarażenia.

Fot.: Pexels.com


Autor

wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować, aby czuć się spokojnie i komfortowo?

2024-09-30
Przygotowanie wyprawki do szpitala to ważny krok przed porodem. To moment, kiedy każda przyszła mama chce mieć pewność, że ma wszystko, co potrzebne, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka. Dowiedz się, co zabrać na porodówkę, aby być w pełni przygotowaną i poczuć się komfortowo w tym wyjątkowym momencie. Podpowiemy również, jak przygotować się psychicznie na te wyjątkowe chwile.
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?