Data publikacji:

Włosy na brzuchu w ciąży – przyczyny. Jak się ich pozbyć?

Mówi się, że kobieta w ciąży rozkwita. Istotnie, wiele pań w stanie błogosławionym zauważa poprawę stanu skóry, włosów i paznokci. Trzeba jednak wiedzieć, że ciąża to prawdziwa rewolucja dla organizmu, nie zawsze objawiająca się wyłącznie pozytywnymi zmianami. Do tych, które spędzają sen z powiek przyszłym mamom, należą włosy na brzuchu w ciąży. Co jest ich przyczyną i jak bezpiecznie się ich pozbyć?
włosy na brzuchu w ciąży
Ciąża przez wiele osób kojarzona jest jako czas przepełniony wspaniałym uczuciem związanym z oczekiwaniem potomka. W filmach i mediach społecznościowych widujemy przyszłe mamy olśniewające uśmiechem i urodą. To jedna strona ciążowego medalu. Niestety, wyjątkowy stan ma swoje ciemniejsze oblicza, o których nie mówi się tak często. Należą do nich niepożądane zmiany w wyglądzie przyszłej mamy, zwykle związane z hormonami. Jedną z nich jest owłosienie na brzuchu w ciąży i w innych zaskakujących okolicach.
Jeśli spodziewasz się dziecka i zauważyłaś, że twoje ciało pokrywa się ciemnym meszkiem, nie wpadaj w panikę. To częsta sytuacja spotykająca większość przyszłych mam! Podpowiadamy, co zrobić z włosami na brzuchu w ciąży i jak dbać o tę wrażliwą okolicę.

Owłosienie na brzuchu w ciąży – częsty problem ciężarnych

Większość kobiet stara się dbać o swoją urodę, również w okresie ciąży. Dziewięć miesięcy oczekiwania na maleństwo to wyjątkowy czas, w którym przyszła mama chce czuć się atrakcyjna i szczęśliwa. Nic więc dziwnego, że niektóre ciążowe zmiany mogą wywoływać w niej niepokój.
Ciąża to prawdziwa burza hormonalna, dlatego niektóre zmiany widoczne są praktycznie gołym okiem. U niektórych kobiet dochodzi do poprawy stanu skóry i włosów, inne dostrzegają pojawienie się niedoskonałości. Do częstych zmian zgłaszanych przez przyszłe mamy należy nadmierne owłosienie na ciele: na nogach, pod pachami, a nawet na brzuchu i na klatce piersiowej.
Zauważając nadmierne owłosienie w ciąży, nie trzeba popadać w panikę. Problem zawsze możesz skonsultować ze swoim lekarzem, jednak niemal na pewno otrzymasz od niego informację, że jest to naturalna sytuacja, którą nie trzeba się martwić!

Ciąża i włosy na brzuchu. Co je powoduje?

Oczywiście, dodatkowe włoski nie powinny stanowić powodu do gorszego samopoczucia. Za ich pojawienie się w ciąży odpowiada podwyższony poziom androgenu, który następuje zwykle w pierwszym trymestrze. W późniejszych etapach, gdy jego poziom ulega obniżeniu, włoski zaczynają wypadać.
Co jednak, jeśli włosy na brzuchu w ciąży się utrzymują? Jak pozbyć się ich bezpiecznie?

Jak usunąć włosy na brzuchu w ciąży?

Jeśli włoski nie zniknęły z brzucha ciążowego po upływie kilku miesięcy lub gdy po prostu czujesz się z nimi niekomfortowo, możesz je usunąć – oczywiście zachowując pewne względy bezpieczeństwa.
W ciąży nie możesz zdecydować się na laserowe usuwanie owłosienia. Wpływ lasera na organizm ciężarnej nie został jeszcze do końca poznany, dlatego z takim zabiegiem należy wstrzymać się do momentu rozwiązania.
Przyszła mama nie powinna depilować brzucha pęsetą lub woskiem. Należy odstawić również depilator. Odczucia bólowe spowodowane tymi zabiegami mogą wywołać duży dyskomfort, prowadząc nawet do przedwczesnego porodu. Nie warto więc ryzykować!
A co z kremami do depilacji? Co prawda, nie istnieją badania potwierdzające ich szkodliwość w ciąży, jednak naukowcy przypuszczają, że zawarty w tego typu preparatach kwas tioglikolowy może szkodzić dziecku. To zatem kolejna metoda depilacji brzucha w ciąży, z którą na jakiś czas należy się pożegnać.
Jak widzisz, większość metod usuwania włosków jest dla przyszłych mam po prostu niedostępna. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją inne metody na to, jak usunąć owłosienie na brzuchu w ciąży.

Maszynka do golenia: prosty sposób na włosy na brzuchu

Najprostszą i najbezpieczniejszą metodą usuwania włosów z brzucha ciążowego jest ogolenie ich maszynką. Najlepiej robić to w trakcie kąpieli, gdy włoski są zmiękczone. Nanieś na nie odrobinę pianki do golenia, a następnie bardzo ostrożnie przesuń ostrzem pod włos. Pamiętaj, że skóra brzucha w ciąży jest bardzo delikatna – nigdy nie przyciskaj główki maszynki zbyt mocno.
Oczywiście, golenie maszynką ma swoje wady. Włoski odrastają szybko, niejednokrotnie wrastając i podrażniając skórę. Po każdym usunięciu włosków nanieś na skórę preparat łagodzący – balsam lub oliwkę. Pomiędzy goleniami stosuj delikatny scrub do ciała, który zapobiegnie wrastaniu włosków i zmiękczy skórę. Te proste zabiegi powinny uprzyjemnić usuwanie włosków z brzucha.

Czy włosy na brzuchu w ciąży zostaną na zawsze?

Jak już wspomnieliśmy, ciążowe dodatkowe owłosienie jest zwykle kwestią nadprodukcji hormonów. Gdy gospodarka hormonalna się stabilizuje, włosy samoistnie wypadają. Jeśli jednak po porodzie owłosienie nie znika, warto zgłosić się do lekarza, który wykona niezbędne badania. W rzadkich sytuacjach konieczne jest farmakologiczne stabilizowanie poziomu hormonów młodej mamy.

Pielęgnacja brzucha w ciąży: to musisz wiedzieć

Pamiętaj, że brzuch w ciąży wymaga specjalnego traktowania. Nie chodzi tylko o usuwanie zbędnych włosków. Szybko rozciągająca się skóra może pękać i pokrywać się rozstępami, których usunięcie będzie niezwykle trudne.
  • Dbaj o skórę brzucha, po każdej kąpieli stosując dobry balsam dla przyszłej mamy. Z reguły tego typu kosmetyki zawierają substancje zapobiegające rozstępom. Ważne, by balsam miał działanie silnie ujędrniające i nawilżające.
  • Aplikację balsamu połącz z delikatnym masażem.
  • Dbaj o zdrową dietę i pij dużo wody – to bardzo istotne nie tylko dla zdrowia twojego i dziecka, ale również świetnej kondycji skóry.
Zdjęcie:L RawPixels_1/Envato Elements