Data publikacji:

Czego nie wolno po porodzie naturalnym? Wskazania i przeciwwskazania po porodzie

Poród jest dla kobiety wyczerpującym doświadczeniem, po którym powrót do aktywności zabiera dużo czasu. Już w okresie ciąży dobrze jest przygotować się i wiedzieć, czego nie wolno robić w połogu oraz czego nie wolno po porodzie naturalnym. Wskazania i przeciwskazania dotyczą wielu obszarów, a troska mamy o samą siebie zapewni szybszą regenerację i pełnię formy. Po porodzie bowiem kobieta powinna być tak samo ważna jak dziecko.
czego nie wolno po porodzie naturalnym

Czego nie wolno robić w połogu

Połóg jest czasem, gdy organizm kobiety powoli powraca do formy sprzed ciąży. Przechodzi go każda mama, bez względu na rodzaj porodu, zarówno po rozwiązaniu naturalnym, jak i po cięciu cesarskim, do około sześciu tygodni po porodzie. Jest to czas określony teoretycznie, ponieważ u każdej kobiety regeneracja trwa różnie. Niektóre mamy potrzebują czterech tygodni, inne dwóch miesięcy. W okresie połogu zachodzą w organizmie kobiety liczne zmiany, zarówno w obszarze fizycznym, jak i psychicznym, co nie zawsze jest łatwe. Radość miesza się nieraz z niepewnością i trudno jest otoczyć siebie samą opieką, gdy wymaga jej niemal całodobowo mały człowiek. Jednak, przestrzegając wskazań i przeciwwskazań po porodzie, kobieta może nie tylko zadbać o swój organizm, ale przede wszystkim wpłynąć na jakość przechodzonego połogu. Czego nie robić w połogu?
  • Próbować zdobywać gór – połóg powinien być czasem odpoczynku. Oczywiście, nie jest to tak proste przy noworodku, ale konieczne, by móc się szybciej zregenerować. Ciąża, a później poród są dla organizmu kobiety długim, wielomiesięcznym maratonem. Pięknym okresem, ale też bardzo wymagającym i stresującym. Forma nie wróci z dnia na dzień i nie dotyczy to tylko płaskiego brzucha. Powrotu do równowagi potrzebują procesy fizjologiczne, hormony, narządy. Na to potrzeba nie tylko czasu, ale też spokoju i życzliwości do samej siebie. Warto korzystać z możliwej pomocy, a nade wszystko – z każdej okazji do drzemki i odpoczynku.
  • Zaniedbywać higienę – konieczna jest szczególna troska o czystość i suchość okolic krocza oraz miejsca wykonanego cięcia cesarskiego. Absolutnie nie wolno stosować tamponów. Skóra musi oddychać, a odchody połogowe swobodnie usuwać się. Niewystarczająca higiena czy stosowanie tamponów mogą skutkować rozmnażaniem się drobnoustrojów.
  • Odchudzać się – to nie jest czas na stosowanie diet odchudzających.
  • Forsowanie organizmu treningami – teraz ważniejszy jest odpoczynek oraz regeneracja narządów i mięśni. Oczywiście, wszystko zależy od kondycji krocza i ogólnego samopoczucia, ale połóg zdecydowanie nie jest dobrym czasem na intensywne treningi fizyczne. To, co można zrobić, to lekka gimnastyka, rozruszanie się. Lekka aktywność wspomaga powrót do formy i pozytywnie wpływa na psychikę mamy. Warto jednak robić to za zgodą i w konsultacji ze specjalistą. Najpierw trzeba zadbać o wygojenie krocza i ochronę mięśni.
Ważne, aby zdać sobie sprawę, że połóg nie wiąże się z samymi obostrzeniami. Oczywiście, jest cała lista rzeczy, czego nie wolno robić w połogu, jednak są one po to, żeby ułatwić sobie przejście tego czasu. Aby okres po ciąży i porodzie dobrze minął, warto pamiętać o wskazaniach i przeciwwskazaniach po porodzie
  • Współżycie – jest to kwestia indywidualna, a wiele par nie odczekuje 6 tygodni. Wszystko zależy od samopoczucia i stanu fizycznego, choć dobrze jest otrzymać „zielone światło” od ginekologa. Nawet jeśli nie jest to czas szaleństw seksualnych, warto pamiętać o codziennej bliskości. Pośród codziennych trosk i zmęczenia łatwo o niej zapomnieć, a przecież jest potrzebna obojgu partnerom.
  • Dźwiganie – wiele mówi się o tym, czy po porodzie można dźwigać. Nie można. Dźwiganie często powoduje pęknięcie szwów i opóźnia cały proces regeneracji. Nie powinien być to również czas intensywnego wchodzenia i schodzenia po schodach, żeby nie osłabiać mięśni krocza.
  • Chodzenie na basen i branie długich kąpieli – w trosce o szybsze gojenie się ran i ochrony przed drobnoustrojami, które mogą skutkować infekcję. Zdecydowanie bardziej polecane są szybkie i częstsze prysznice lub zwykłe podmywanie się. Wstrzymanie się od kąpieli dotyczy również kobiet po cesarskim cięciu.

Czego nie wolno po porodzie naturalnym

Wskazania i przeciwskazania po porodzie naturalnym i po cięciu cesarskim zasadniczo się nie różnią. Odmienny jest z pewnością sposób dbałości o rany. Jeśli podczas porodu naturalnego konieczne było nacięcie krocza, siadanie będzie początkowo sprawiało ból. Trudne i niewskazane przez pierwsze 5–7 dni jest normalne siadanie. Z pomocą przychodzą specjalne poduszki mające na środku otwór lub nawet nadmuchane dziecięce koło do pływania. Ważne jest również, aby nie wstrzymywać wypróżnień. Mimo dużego bólu i obaw, wypróżnienie powinno nastąpić do kilku dni po porodzie, możliwie jak najszybciej. Jest to czas wymagający picia dużej ilości wody i spożywania produktów zapobiegającym zaparciom.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska