Data modyfikacji:

Czemu niemowlak skrzeczy? Co oznacza skrzeczenie u niemowlaka?

Charczenie u niemowląt często powoduje niepokój rodziców, na szczęście jednak rzadko bywa objawem poważnych problemów zdrowotnych. Niegroźne przyczyny pojawiania się takiego odgłosu to zatkanie noska na skutek kataru, sapka niemowlęca czy wiotkość krtani wynikająca z jej niedojrzałości. Charczenie u niemowlaka może mieć też związek z ząbkowaniem albo refluksem żołądkowo-przełykowym. Co robić, gdy maluch „furczy” i kiedy trzeba skonsultować się ze specjalistą? Wyjaśniamy.
charczenie u niemowląt

„Skrzeczenie” i charczenie u niemowlaka – co oznacza?

Rodzice, których niepokoi „skrzeczenie” u niemowlaka czy charczenie, najczęściej mają na myśli dźwięk, który wynika z zapchania malutkiego noska. Należy pamiętać, że bardzo małe dzieci – noworodki i niemowlęta – nie potrafią oddychać ustami. Dlatego kiedy nos nie jest całkowicie drożny, dziecko może mieć kłopoty ze swobodnym oddychaniem – pojawiają się dźwięki takie jak charczenie, bulgotanie czy „furczenie”.
Dobra wiadomość jest taka, że charczenie u niemowlaka najczęściej nie ma związku z poważnymi problemami zdrowotnymi. Co więcej, stosując się do kilku ważnych zasad, można znacznie zmniejszyć nasilenie tej przypadłości.

Czemu niemowlak charczy? Niegroźne przyczyny

Zastanawiasz się, dlaczego niemowlak skrzeczy lub charczy? Otóż może być to związane z:
  • Wiotkością krtani
  • Charczenie u noworodka może wynikać z wiotkości krtani. Wówczas dźwięki te będą pojawiały się przede wszystkim w czasie, gdy dziecko będzie spało albo leżało na plecach. U większości niemowląt problem samoistnie znika do 2. roku życia, ponieważ krtań z czasem staje się coraz bardziej sprężysta.
  • Katarem
  • Nietypowe dźwięki wydawane przez dziecko nierzadko związane są z katarem. Wydzielina może pojawić się na skutek alergii bądź infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Do lekarza należy udać się, kiedy katar jest gęsty i ma zielono-żółte zabarwienie, a także wtedy, gdy u maluszka występują również inne objawy infekcji (np. stan podgorączkowy, kaszel). Katar alergiczny najczęściej jest przezroczysty, rzadki i nie znika po tygodniu. Wręcz przeciwnie, rodzice małych alergików często podkreślają, że ich pociechom cieknie z noska nawet całymi miesiącami. Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka alergię, możesz udać się do pediatry lub alergologa. Być może specjalista zadecyduje o konieczności przeprowadzenia niezbędnych badań.
  • Ząbkowaniem
  • Charczenie w nosie u niemowlaka może mieć również związek z ząbkowaniem. Na początku tego procesu maluch bardzo się ślini i próbuje sobie jakoś z tą śliną „poradzić”. W takim przypadku zdecydowanie nie ma się czym martwić.
  • Przesuszeniem noska
  • Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, która współwystępuje ze zbyt małą wilgotnością, może prowadzić do podrażnienia błony śluzowej w nosku niemowlęcia. Skutkiem takiego podrażnienia będzie delikatny obrzęk, zmniejszenie się światła dróg nosowych i w efekcie – charczenie. Problem występuje przede wszystkim w sezonie grzewczym.
    Uwaga! Warto wiedzieć, że charczenie u niemowlaka, które ma związek z częściową niedrożnością noska, nazywane jest sapką. Niemowlęta bardzo często cierpią na sapkę, ponieważ ich przewody nosowe są bardzo malutkie, a błona śluzowa – delikatna i podatna na działanie różnych czynników zewnętrznych (takich jak suchość powietrza). Wystarczy zatem, że pojawi się w nich trochę zanieczyszczeń lub wydzieliny, aby usłyszeć charczenie u niemowlaka. Należy też zaznaczyć, że tak małe dzieci są wyjątkowo narażone na pojawianie się w nosku zanieczyszczeń – mogą to być choćby resztki mleka, które przedostają się w te okolice podczas ulewania.

    Charczenie u niemowląt a problemy zdrowotne

    Charczenie w gardle u niemowlaka zazwyczaj nie ma związku z groźnymi problemami zdrowotnymi. Niemniej zdarza się, że przyczyny przypadłości są poważniejsze niż przesuszone powietrze. Wymienić tutaj można:
  • Refluks żołądkowo-przełykowy
  • Gdy charakterystyczne skrzeczenie u niemowlaka pojawia się w trakcie jedzenia lub/i tuż po nim, może świadczyć to o refluksie żołądkowo-przełykowym. Prawdopodobieństwo, że dziecko cierpi na tę przypadłość jest zwiększone, jeśli maluch często i obficie ulewa oraz gdy nie przepada za leżeniem na pleckach.
    Warto wiedzieć, że leczenie refluksu u tak małych dzieci w większości przypadków opiera się nie na podawaniu leków, a na zagęszczaniu pokarmu.
  • Infekcja
  • Charczenie u niemowlaka może mieć związek również z poważniejszą infekcją, taką jak zapalenie oskrzeli czy nawet zapalenie płuc. W takich przypadkach u dziecka zazwyczaj pojawiają się dodatkowe objawy – gorączka, kaszel, brak apetytu, problemy ze snem albo nadmierna senność i pogorszenie nastroju. Jeśli podejrzewasz infekcję u swojego niemowlęcia, udaj się z nim do lekarza. Jeśli dziecko nie chce jeść, staje się płaczliwe i rozdrażnione, być może rozwija się u niego angina, przeziębienie lub zapalenie krtani. Należy pamiętać, że każda infekcja u niemowlaka wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku zapalenia krtani, którego objawem jest przede wszystkim „szczekający” kaszel, kontakt z lekarzem powinien być bezzwłoczny. Zapalenie krtani u niemowląt jest wyjątkowo niebezpieczne i może skutkować nawet uduszeniem.
  • Ciało obce
  • Zatkany nos i charczenie u niemowlaka mogą wynikać z obecności ciała obcego w nosie dziecka. Oczywiście jest to możliwe jedynie w przypadku starszych niemowląt – takich, które już pełzają/raczkują i mają dostęp do drobnych elementów znajdujących się na podłodze. Może być to koralik, drobny kawałek zabawki albo ziarno ryżu czy grochu.
    Jeśli zauważasz w nosku dziecka ciało obce, pod żadnym pozorem nie staraj się go wyjąć samodzielnie. Grozi to wsunięciem się przedmiotu głębiej do przewodów nosowych. Zachowując spokój, udaj się z maluszkiem na szpitalny oddział ratunkowy.

    Charczenie u niemowlaka – co robić?

    Jeżeli dziecko charczy z powodu zatkanego noska, dość łatwo można mu pomóc. Wystarczy regularnie oczyszczać nosek przy pomocy soli fizjologicznej oraz aspiratora. Zamiast soli możesz użyć również wody morskiej. Pamiętaj, żeby po zakropleniu soli lub wody wstrzymać się przez kilka minut z odciąganiem wydzieliny – w tym czasie dojdzie do jej rozrzedzenia. Jeśli maluch jest przeziębiony i ma katar, możesz zaaplikować mu również kropelki udrażniające przewody nosowe.
    Bardzo ważne jest również, aby odpowiednio nawilżać powietrze. Jeśli nie masz profesjonalnego nawilżacza, możesz rozłożyć wilgotne ręczniki na kaloryferze. Pamiętaj, aby regularnie je moczyć. Ważna jest również odpowiednia temperatura w mieszkaniu – nie powinna ona przekraczać 21 stopni Celsjusza.

    Charczenie i skrzeczenie u niemowlaka – kiedy świadczy o zagrożeniu zdrowia?

    W niektórych sytuacjach charczenie u niemowlaka może współwystępować z poważniejszymi problemami z oddychaniem. Nie czekaj i udaj się do lekarza, jeśli zauważysz, że:
  • dziecko ma przyspieszony oddech,
  • w czasie nabierania powietrza płatki nosa niemowlęcia unoszą się,
  • w czasie wdechu skóra między żebrami dziecka wciąga się,
  • skóra niemowlęcia staje się sina lub niebieskawa,
  • niemowlę ma wysoką gorączkę.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.