Data publikacji:

Jaka dekoracja na mikołaja w przedszkolu?

Grudzień to wyjątkowy czas dla każdego malucha – mikołajki oraz Boże Narodzenie to szczególnie klimatyczne święta, które wiążą się w dużą dawką radości, rodzinnymi spotkaniami i oczywiście z prezentami. Przez niemal cały miesiąc przedszkola, szkoły, witryny sklepowe czy nawet przychodnie lekarskie udekorowane są w wyjątkowym, świątecznym stylu. 6 grudnia to ważny dzień dla przedszkolaków, wtedy bowiem odwiedza je święty mikołaj, rozdając prezenty, z tej okazji często wystawiane są też specjalne przedstawienia oraz przygotowywane są tematyczne ozdoby. Warto w tym czasie zadbać o odpowiedni wystrój sal i przygotować wesołe dekoracje na mikołaja w przedszkolu. 
jaka dekoracja na mikołaja w przedszkolu

Mikołaj – jaka dekoracja w przedszkolu sprawdzi się najlepiej? 

Chcąc przygotować dla maluchów odpowiednie powitanie świętego mikołaja w przedszkolu, dekoracja spełni dużą rolę w tworzeniu odpowiedniej atmosfery. Do najważniejszych symboli należą te, które dotyczą samego brodacza oraz jego pomocników. Wśród ozdób powinny więc się znaleźć pod różnymi postaciami:
 • worki pełne prezentów;
 • czerwone czapki z białymi pomponami, obszyte sztucznym futerkiem lub inną białą tkaniną;
 • laska, którą może podpierać się Święty Mikołaj; 
 • sanie oraz renifery (zwłaszcza jeden najbardziej znany – Rudolf z czerwonym nosem);
 • elfy, czyli mali pomocnicy Świętego Mikołaja;
 • paczki z prezentami; 
 • słodycze, np. biało-czerwone laski cukrowe;
 • choinki pokryte śniegiem lub bombkami;
 • bałwanki, które są nieodłącznym elementem zimowych ozdób. 
 • Kolorowe dekoracje na mikołajki w przedszkolu sprawią, że czas spędzony w klasie będzie dla maluchów przyjemny, a nauka bardziej efektywna. W wesołej, bajkowej atmosferze czas z pewnością szybciej płynie. 

  Mikołaj w przedszkolu – dekoracja DIY

  Sposobów na ciekawą dekorację na mikołaja w przedszkolu jest całe mnóstwo. Wiele ozdób można kupić, ale część warto przygotować samodzielnie (DIY – ang. „do it yourself”, czyli zrób to sam) lub z pomocą przedszkolaków, którzy dzięki temu jeszcze bardziej docenią ten wyjątkowy świąteczny czas. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na dekoracje mikołajkowe w przedszkolu, które będą mogły z Tobą przygotować dzieciaki. 

  Twarze i sylwetki Świętego Mikołaja 

  Na stworzenie postaci wesołego dziadka z dużym brzuchem i długą brodą jest bardzo wiele sposobów. Dobrym pomysłem będzie wycięcie z grubego papieru kolorowego poszczególnych elementów ciała i ubioru Mikołaja, a następnie sklejenie ich w całość. To świetne ćwiczenie dla przedszkolaków, które będą mogły rozwijać swoje manualne zdolności, wycinając i klejąc poszczególne kształty, a także ucząc się pracować w grupie. Każdy maluch może przygotować wszystkie elementy samodzielnie, korzystając z własnych rysunków lub gotowych wzorów, ale możesz też zorganizować zabawę, w której cała grupa będzie pracować razem. Podziel dzieci na mniejsze zespoły, w których będą wycinać dane atrybuty: prezenty, elementy ubioru Mikołaja (czapki, buty, grube pasy), jego sylwetkę czy charakterystyczną brodę. Gdy nazbiera się już dużo wycinanek, zbierzcie je na jednym stole i niech każdy wybiera z przygotowanych elementów te, które chce wykorzystać w swojej ozdobie. 
  Innym pomysłem na stworzenie św. Mikołaja przez przedszkolaki jest wykorzystanie rolek po papierze toaletowym i czerwonej bibuły, które po połączeniu zmienią się w jego tułów; jako głowa może posłużyć mała piłeczka do ping-ponga lub kawałek kolorowej tektury, a na brodę świetnie nada się wata bawełniana. Oczy, nos i usta możecie wykonać z papieru lub na przykład kolorowych guzików. Tak przygotowanego Mikołaja warto postawić na półce albo, dodając nitkę, zawiesić na oknie czy żyrandolu, aby wesoło kołysał się, sprawiając maluchom radość. 

  Sanie Mikołaja i renifery

  Symbolem bardzo wyraźnie kojarzącym się ze św. Mikołajem są jego sanie oraz ciągnące je renifery. Ich zarys może stanowić świetną dekorację na mikołaja w przedszkolu. Najprostszym sposobem na samodzielne przygotowanie takiej ozdoby jest skorzystanie z dostępnych w internecie szablonów i odrysowanie pożądanego kształtu na kolorowym, grubym papierze, a następnie wycięcie wzoru oraz zawieszenie lub przyklejenie go na ściany, okna, drzwi czy szafki. Osoby, które mają odpowiednie zdolności, mogą oczywiście sanie i renifery narysować odręcznie. 

  Prezenty

  Z okazji wizyty mikołaja w przedszkolu dekoracje powinny nawiązywać do tego, za co dzieci tak uwielbiają sympatycznego starca, czyli do prezentów. Dobrze sprawdzą się plansze, girlandy i tablice przedstawiające kolorowe paczki (można je kupić lub z łatwością wykonać z papieru), ale świetnym pomysłem jest też wykonanie pełnowymiarowych upominków, które będą do złudzenia przypominać te prawdziwe. Wystarczy przygotować kilka pustych kartonów w różnych wielkościach i zakleić je tak, żeby były zamknięte. Następnie należy je po prostu zapakować w bibułę lub papier ozdobny i obwiązać kolorowymi wstążkami. Tak ustawione pod choinką lub w różnych kątach dekoracje z pewnością mocno zainteresują przedszkolaki. Ciekawym rozwiązaniem będzie też przyczepienie do kilku mniejszych podarków przezroczystej żyłki lub jasnej nici i zawieszenie pakunków pod sufitem lub koło okien. Dzięki temu atmosfera w sali stanie się jeszcze bardziej wyjątkowa. 
  Dekoracja na mikołaja w przedszkolu przygotowana własnoręcznie będzie dobrze się prezentować w połączeniu z gotowymi ozdobami, jakie można kupić w wielu sklepach. Tak różnorodne uszykowanie przedszkolnych sal sprawi, że dzieci z pewnością zapamiętają ten szczególny czas na długo. 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Rita Turbiarz