Data publikacji:

Pierwsze kolczyki dla dziecka – jakie wybrać?

Twoja córka od pewnego czasu prosi cię o przekłucie uszu i zakup pierwszych kolczyków? Jeśli uważasz, że decyzja twojego dziecka jest dobrze przemyślana, nic nie stoi na przeszkodzie! Do pierwszego piercingu warto właściwie się przygotować. Dziś podpowiadamy, gdzie wykonać dziurki w uszach oraz jakie pierwsze kolczyki dla dziecka wybrać.
Pierwsze kolczyki dla dziecka

Kiedy jest pora na pierwsze kolczyki dla dziecka?

Choć widok malutkiej dziewczynki w ładnych kolczykach jest bez wątpienia uroczy, warto wiedzieć, że przekłuwanie uszu niemowlętom jest szczególnie odradzane przez specjalistów. Pierwszym powodem są względu praktyczne – małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie zadbać o higienę rany po przekłuciu. Nie jest również świadome, że z pierwszymi kolczykami należy obchodzić się ostrożnie. W przypadku niemowląt zachodzi także ryzyko połknięcia małego przedmiotu, jakim jest kolczyk. Po drugie, małe dzieci nie są świadome decyzji, jaką jest przekłucie uszu.
W takim razie, kiedy jest odpowiednia pora na pierwsze kolczyki dla dziecka? Fachowcy często wskazują dolną granicę jako 12. urodziny dziewczynki. Wówczas jest ona bardziej świadoma swojego wyboru i może samodzielnie pielęgnować miejsce po przekłuciu.
Jeśli chodzi o moment w roku najlepszy na piercing uszu, warto wykonać go na przełomie lata i jesieni – wtedy, gdy nie jest już upalnie, a zarazem nie trzeba jeszcze chronić uszu za pomocą czapki.

Gdzie przekłuć uszy dziecku?

Planując wraz z córką pierwsze kolczyki, od razu poszukaj renomowanego salonu piercingu, który specjalizuje się w pracy z dziećmi. Za najzdrowszą metodę przekłuwania uszu uważa się używanie igły, która pozwala na wykonanie równej, prostej dziurki przy minimalnych odczuciach bólowych. Dziurka w uchu wykonana igłą goi się również szybko.
Unikaj przekłuwania uszu dziecku w salonach kosmetycznych, zwłaszcza z użyciem popularnego pistoletu. To urządzenie, w odróżnieniu od igły, powoduje powstanie rany szarpanej, która goi się gorzej i jest bardziej bolesna. Ponadto osoby pracujące w podobnych miejscach często nie posiadają kwalifikacji do zabiegów takich, jak przekłuwanie uszu.
Choć to oczywiste, wspomnimy, że nie należy przekłuwać uszu dziecku samodzielnie w domu – zwłaszcza jeśli nie masz do tego żadnych uprawnień. Choć piercing uszu nie należy do bardzo inwazyjnych zabiegów, wykonany nieprawidłowo może spowodować problemy, z którymi dziewczynka będzie borykać się przez długi czas. Pozostaw to specjalistom. Przekłucie uszu w profesjonalnym salonie kosztuje około 100 zł. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka – wybierz dobry salon piercingu!

Jak dbać o uszy dziecka po przekłuciu?

Bezpośrednio po wykonaniu przekłucia na uszy dziecka zostaną nałożone tymczasowe kolczyki wykonane ze stali chirurgicznej, która sprzyja prawidłowemu gojeniu. Przez kilkanaście dni ranki będą wymagały regularnego przemywania wodą z mydłem oraz dezynfekcji. Najlepiej stosować środki, które zaleci profesjonalny piercer. W okresie gojenia dziecko nie powinno kłaść się na uszach, nosić czapek oraz słuchawek nausznych. Należy zachować ostrożność także podczas mycia włosów.
Po pełnym zagojeniu uszu kolczyki wstępne można zdjąć i wymienić na model, który dziewczynka wybierze samodzielnie.

Jakie pierwsze kolczyki dla dziecka?

Nadszedł ten moment: twoja córka wybierze swoje pierwsze kolczyki. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów?

Materiał

Złote pierwsze kolczyki dla dziecka to zdecydowanie najlepszy wybór – złoto rzadko uczula, jest odporne na czynniki zewnętrzne i ponadczasowe. W zależności od preferencji dziecka możesz podarować mu kolczyki z białego, żółtego lub różowego złota. Unikaj kolczyków wykonanych z tworzyw sztucznych i metali nieszlachetnych.

Fason

Pierwsze kolczyki dla dziecka powinny być wygodne i bezpieczne, po to, by sprawdzały się w codziennym użytkowaniu. Zrezygnuj z modeli wiszących, dużych kółek lub sztyftów z mocno wystającymi elementami. Takie kolczyki mogą łatwo wypaść z ucha podczas zabawy, a nawet przyczynić się do różnego rodzaju urazów. Najlepszym wyborem będą niewielkie kolczyki z zapięciem angielskim, które składają się tylko z jednego elementu. Takie kolczyki nie rozpinają się zbyt łatwo, dlatego ryzyko zgubienia ich będzie bardzo niskie.

Kształt

Kolejnym aspektem jest kształt kolczyków, który warto skonsultować wraz z dzieckiem. Obecnie na rynku znajdziesz niezliczoną liczbę propozycji – kolczyki serca, kwiatki, gwiazdki czy kotki. Twoja córka z pewnością wybierze swoich faworytów, jednak warto mieć na uwadze i to, aby kolczyki były przede wszystkim praktyczne. Zbyt duże kolczyki o ostrych krawędziach w niektórych sytuacjach mogą być groźne, dlatego warto przekonać dziewczynkę do pary o opływowym, równomiernym kształcie.
Pierwsze kolczyki goszczą na uszach dziewczynki zwykle każdego dnia, także podczas zajęć z wychowania fizycznego czy zabawy z rówieśnikami. Rozsądnym rozwiązaniem będzie więc zakup biżuterii, która nie jest zbyt duża i nie przeszkadza w aktywności fizycznej.

Design

Dla małej damy istotne jest także i to, jakie elementy zawarte są w kolczykach. Kamyczki i perełki uczynią prostą biżuterię bardzo efektowną. W przypadku pierwszych kolczyków dla dziecka warto zdecydować się na ponadczasowy model, na przykład modne celebrytki.

Pierwsze kolczyki dla dziecka – podsumowanie

Zakup pierwszych kolczyków to ważny moment w życiu dziewczynki. Spraw, by był on naprawdę wyjątkowy – zaangażuj dziecko w poszukiwania idealnej pary! Pamiętaj jednak o wspomnianych przez nas zasadach, dzięki którym pierwsza para kolczyków będzie nie tylko piękna, ale i bezpieczna.
Zdjęcie: Evanto Elements
Autor: Joanna Plech