Data publikacji:

Jaki prezent dla dziewczynki 4 lata na różne okazje? Pomysły na urodziny, święta, Dzień Dziecka

Brakuje ci pomysłu na prezent dla dziewczynki mającej 4 lata? Zainspiruj się naszymi propozycjami z różnych kategorii. Niektóre z nich są uniwersalne, inne najlepiej trafią w gust dzieci o artystycznej duszy lub ciekawskim umyśle młodego naukowca. Książki, klocki, a może lalka lub zestaw kreatywny? Co najbardziej spodoba się 4-latce?
prezent dla dziewczynki 4 lata

Idealny prezent dla dziewczynki 4 lata – jaki powinien być?

Szukasz prezentu pod choinkę lub na urodziny dla dziewczynki mającej 4 lata i zachodzisz w głowę: co wybrać, skoro sklepowe półki uginają się pod kolorowymi zabawkami? Co naprawdę się spodoba, a co niemal natychmiast zostanie odłożone w kąt? Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto zastanowić się nad dwiema kwestiami: co zazwyczaj interesuje dzieci w tym wieku oraz jaki temperament i upodobania ma dziewczynka, dla której chcesz kupić prezent.
Jaki prezent dla dziewczynki 4 lata zazwyczaj jest trafiony?
 • Zestawy kreatywne do malowania, klejenia, składania
 • Sprzęty sportowe, nawet te niewielkie i najprostsze
 • Inspirujące zabawki edukacyjne
 • Klocki LEGO i magnetyczne
 • Książki
 • Pluszowe zabawki i lalki
 • Wszystko zależy jednak od potrzeb i zainteresowań, dlatego najlepiej wcześniej wybadać, co aktualnie może być hitem, a co niekoniecznie. Niektóre dziewczynki potrafią całymi godzinami tworzyć, inne potrzebują więcej zabawek stymulujących rozwój fizyczny.

  Co dla dziewczynki 4 lata? Prezent kreatywny

  Materiały plastyczne i zestawy kreatywne to fantastyczny prezent dla dziewczynki mającej 4 lata. Większość przedszkolaków uwielbia rysować, lepić, kleić i malować. Zapewniają sobie tym samym wszechstronny rozwój – prace plastyczne relaksują i pobudzają kreatywność, doznania sensoryczne wpływają pozytywnie na mózg, a dodatkowo dziecko ćwiczy w ten sposób sprawność manualną niezbędną do nauki pisania.
  Dodatkiem lub głównym prezentem urodzinowym czy świątecznym dla dziewczynki mającej 4 lata może być na przykład:
 • zestaw dobrej jakości kredek;
 • kolorowe flamastry: pachnące, brokatowe, fluorescencyjne, dwustronne;
 • pastele olejne lub suche;
 • zestaw ołówków o różnej twardości;
 • farbki plakatowe lub akwarelowe;
 • zestaw do malowania farbami akrylowymi na płótnie;
 • plastelina, modelina, ciastolina;
 • blok papierów brokatowych, holograficznych lub kreatywnych do wycinania;
 • nożyczki ze wzorkami;
 • kleje brokatowe w zestawie;
 • mix przyborów do działań artystycznych.
 • Materiały plastyczne są dobrym pomysłem na rozwijający prezent, który nie będzie kolejną zabawką zajmującą w domu miejsce. Zawsze zostaną wykorzystane. Jeżeli jednak obawiasz się, że nie znasz się na tego typu przedmiotach, skup się na gotowych zestawach kreatywnych. Obecnie dostępne są bardzo różne zestawy tematyczne dla maluchów. Na przykład fantastycznym prezentem na święta dla dziewczynki mającej 4 lata będzie filcowa choinka do wyklejenia gotowymi ozdobami, dzieci lubią też różnego typu wydrapywanki oraz wyklejanie brokatem czy błyszczącymi diamencikami.

  Fajny prezent dla aktywnej dziewczynki 4 lata

  Kupując droższy prezent na urodziny lub inną okazję dla dziewczynki 4 lata, możesz zaszaleć ze sprzętami sportowymi. To odpowiedni wiek na naukę jazdy na rowerze oraz szaleństwa na hulajnodze, ale ciekawe prezenty to również dyski sensoryczne, domowa równoważnia, drabinki, huśtawka i deska do balansowania lub bujak.
  Jeśli chodzi o tańsze sprzęty sportowe, sprawdzą się skakanki, różnego rodzaju piłki, a także frisbee lub duża piłka do skakania. Każdy z tych prezentów sprawi dziecku z pewnością mnóstwo frajdy, a przy okazji wpłynie pozytywnie na sprawność dziewczynki.

  Jaki mądry prezent dla dziewczynki 4 lata wybrać?

  Zależy ci na udanym upominku, ale jednocześnie chcesz stymulować rozwój intelektualny dziecka? Na szczęście w sklepach znajdziesz gry i zabawki edukacyjne, które nie mają nic wspólnego z nudą. Jaki mądry prezent dla dziewczynki 4 lata wybrać? Możesz zdecydować się na grę do nauki czytania sylabowego, zestaw do eksperymentów, globus interaktywny, robota edukacyjnego i układanki lewopółkulowe. Wśród rozwijających zabawek trzeba też wymienić ponadczasowe puzzle i gry logiczne.

  Klocki LEGO i magnetyczne – uniwersalny prezent na 4 lata dla dziewczynki

  W zestawieniu pomysłów na prezent dla dziewczynki 4 lata nie może oczywiście zabraknąć klocków, w tym kultowych LEGO. To właśnie w tym wieku można zacząć powoli rezygnować z większych klocków dla maluchów i rozwinąć skrzydła w konstruowaniu bardziej precyzyjnych budowli czy postaci.
  Dla dziewczynek najczęściej polecane są zestawy LEGO Friends lub Disney, ale świetnie sprawdzą się również uniwersalne zestawy z linii Creator oraz Classic. Dużo zależy od tego, czy dziecko uwielbia przede wszystkim sam proces budowania, czy większą frajdę sprawia mu zabawa gotowymi budowlami i ludzikami. Oba typy zabawy są rozwijające.
  Jeśli nie LEGO, rozważ klocki magnetyczne. Taki kolorowy zestaw będzie dobrym pomysłem na prezent na mikołaja lub Dzień Dziecka dla dziewczynki 4 lata, ale w tym wieku warto jeszcze unikać magnetycznych kulek, które są niebezpieczne w przypadku połknięcia (niestety dzieci mają różne pomysły). Najlepsze będą geometryczne kształty, z których można zbudować ciekawe budowle, według gotowej instrukcji lub własnego pomysłu.

  Co na prezent dla dziewczynki 4 lata? Książki!

  Rola książek w rozwoju dzieci jest niepodważalna, dlatego warto wykorzystać każdą okazję, żeby wręczyć ciekawy tytuł jako główny prezent lub dodatek. Jeśli znasz zainteresowania dziecka, nie będziesz mieć problemu z zakupem wartościowej pozycji, bowiem na każdy temat znajdziesz mnóstwo fantastycznych propozycji.
  Jeżeli zależy ci na efektownym prezencie, rozważ książki interaktywne lub tytuły wyróżniające się dużym, imponującym formatem. Dobrze przyjęta będzie na pewno seria „Czytaj z Albikiem” z mówiącym piórem, fascynująca książka „Pszczoły” Piotra Sochy lub książki z okienkami o bardzo różnej tematyce.
  Wśród opowiadań dobrych na prezent dla dziewczynki 4 lata warto wymienić tytuły takie jak:
 • seria „Basia” Zofii Staneckiej;
 • „Niesamowite przygody 10 skarpetek” Justyny Bednarek;
 • „Misia i jej mali pacjenci” Anieli Cholewińskiej-Szkolik;
 • „Listy od Feliksa” Annette Langen;
 • „Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej (oraz pozostałe książki z serii o wesołym Tomku).
 • Pluszaki i lalki jako prezent dla dziewczynki 3–4 lata

  Dziewczynka 4-latka jest już znacznie poważniejsza niż jej młodsze koleżanki, ale warto pamiętać, że wciąż jest maluchem. Jeśli interesuje się pluszowymi zwierzakami lub uwielbia przebieranie lalek, to właśnie tego typu prezent pod choinkę lub na urodziny dla dziewczynki 4 lata może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przed zakupem warto upewnić się, że dom dziewczynki nie tonie w pluszakach i bobasach, ale jeśli jest zapotrzebowanie na nowości, takie upominki na pewno sprawią wiele radości.
  Niektórym wydaje się, że zabawa lalkami i pluszowymi zwierzątkami jest mało rozwijająca, ale to mylne przekonanie – w rzeczywistości uczy ona empatii, rozwija kreatywność, a nawet może działać terapeutycznie. Odgrywając lalkami i zwierzątkami scenki, dziecko radzi sobie z różnymi trudnymi sytuacjami, których doświadczyło.
  Analizując różne pomysły na prezent dla dziewczynki mającej 4 lata, z pewnością znajdziesz idealny upominek na każdą okazję. Co prawda dzieci cieszą się nawet z najmniejszych drobiazgów, ale bardzo przyjemna jest świadomość, że zakupiona rzecz jest rzeczywiście używana i służy rozwojowi obdarowanej osoby.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym