5 sposobów na nudę czyli najpopularniejsze zabawy dla dzieci

Data:

Już niedługo za oknem zrobi się szaro i ponuro, będziemy siedzieć w domu, a nasze dziecko razem z nami. Jak i w co się bawić, żeby czas minął szybko i przyjemnie zarówno dla dziecka, jak i dla nas? Czas spędzony w domu nie musi być stracony. Oto kilka sposobów na nudę, naukę i dobrą zabawę jednocześnie.

 

zabawy dla dzieci sposób na nudę

 

1. Puzzle, czyli jeden do drugiego

Puzzle to u nas sprawdzony sposób na miłe spędzenie czasu. Rozwija w dziecku spostrzegawczość i pamięć. Trzeba tylko pamiętać, żeby rozsądnie wybrać obrazek. Stopień trudności dobrać do wieku. Małe dziecko niekoniecznie ułoży z nami pejzaż "wielbłądy na pustyni". Ale kilka zestawów puzzli z ulubionymi bohaterami z bajek będzie jak znalazł.

 

2. Książeczki, czyli poczytaj mi, rodzicu

Bajki dla dzieci można czytać nie tylko tych na dobranoc. Czytanie dziecku jest bardzo dobrym pomysłem na spędzenie wspólnego czasu, ponadto jest świetne dla dziecka gdyż wspomaga jego rozwój. Jedynym kłopotem może być wybór lektury. Na szczęście w każdej księgarni, a czasem nawet w supermarkecie można kupić książkę dla dziecka. Zanim zaczniemy czytać z dzieckiem, warto przeczytać ją samemu, bo nie każda książeczka dedykowana dzieciom zawiera treści dla niego odpowiednie. Przykładem jest „Alibaba i czterdziestu rozbójników”, gdzie widnieją drastyczne, dosłowne opisy uśmiercania intruzów.

 

3. Rysowanie i kolorowanie

To jeden z podstawowych sposobów na zajęcie dziecka. Nie przejmujcie się jeśli będzie przy tym bałagan, albo na początku kolorowanie zajmie tylko chwilę. Z czasem stanie się coraz bardziej lubianym zajęciem. Można wykorzystać gotową kolorowankę, albo namalować dowolny obrazek. Jeszcze zabawniej jest, gdy porysujemy razem dzieckiem. Fajnym pomysłem jest także odrysowanie swojej dłoni i dłoni dziecka, i pokolorowanie rysunków.

 

4. A może klocki?

Konkurs na najwyższą wieżę? Klocki są świetnym pomysłem na wspólną dobrą zabawę, a poza tym zdecydowanie należą do mądrych zabawek. Drewniane, czy plastikowe – wszystkie świetnie się nadają. Za ich pomocą można wyczarować cudowny pałac dla księżniczki, czy też garaż dla kolekcji wyścigówek. W dodatku zabawa klockami ma same plusy – rozwija koordynację, cierpliwość, dokładność. Przecież klocki muszą stać dokładnie jeden na drugim, by utrzymać wysoką wieżę w równowadze. Czasem dopiero po dwóch, trzech, czterech próbach - udaje się osiągnąć odpowiednią wysokość. Warto mieć w domu klocki, bo za każdym razem budujemy z nich coś innego. A można w ogóle zacząć dzień pytaniem: „Co dzisiaj zbudujemy?”

 

 

5. Odrobina fantazji, czyli zabawki inaczej

Każde dziecko ma zabawki. Dziewczynka ma lalki, chłopak samochody - przeważnie, bo przecież to nie zasada. Dziecko często nie chce bawić się samo swoimi zabawkami, ale wystarczy drobna pomoc, czy podpowiedź, by dziecko bawiło się inaczej, niż dotąd. Często dzieci potrzebują tylko zasugerowania, jak mają się bawić. Czasami też wystarczy, by pokazać im nieco inny, nowy sposób zabawy przedmiotami codziennego użytku, jak chociażby kolorowymi nakrętkami od butelek.

Coś jeszcze? Pewnie trochę pomysłów się znajdzie ;). Tak naprawdę to rodzice najlepiej znają swoje dziecko i wiedzą, jak lubi się bawić. Nie zależnie od tego co wymyślimy nie ma dla dziecka lepszej zabawy, obojętnie, jakiej, niż zabawa z mamą albo tatą.

 

A w co Wy lubicie się bawić gdy na dworze zimno i pada?

 

Zdjęcie: Fotolia by © mangostock

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
20-3-2016
Ocena:
faajne propozycję!