Data modyfikacji:

10 najlepszych zabaw ogólnorozwojowych

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

Dzieciaki czują instynktownie co jest dla nich dobre. Zabawa jest dla dzieciństwa całkowicie naturalna i normalna. Jednak jej brak lub niezaznanie beztroski, czy śmiechu bardzo źle przekłada się na późniejsze życie. My, dorośli, chcąc, żeby dzieci rozwijały się jak najlepiej, musimy wiedzieć, że nie zawsze musimy podsuwać pociechom kolejnych zajęć dodatkowych, które czasami są tylko zapychaczami czasu. Bo przecież istnieje mnóstwo zabaw, które wpływają pozytywnie na rozwój naszych dzieci. 

 

Zabawy z dziećmi, zabawa z dzieckiem, kreatywne zabawy

 

1. Budowanie.

Spróbujcie zostawić na chwilę klocki i przenieście się z dzieckiem do salonu lub ogrodu. Weźcie krzesła, poduszki, koce, ręczniki. Zbudujcie razem bazę. Nie próbuj jednak zaplanować jak budynek ma wyglądać. Niech dziecko samo zastanowi się nad tym co na czym położyć, czym wesprzeć, gdzie zrobić wejście a gdzie dach. Nie tylko świetnie rozwija umysł - planowanie, przewidywanie, widzenie przestrzenne, ale także fizyczność - kiedy dziecko musi coś podnieść, ustawić, przesunąć. Wykonywanie tych czynności jest o tyle trudne, że po ustawieniu kilku elementów trzeba już działać ostrożnie - tak, aby jednym ruchem nie zniszczyć podstawy bazy. Koordynacja ruchowa, gracja, ostrożność to te rzeczy, które budowanie również ćwiczy.

 

2. Baba-Jaga-patrzy!

Zabawa stara, ale niesamowicie przydatna jako ogólnorozwojowa. Dziecko, które się rusza, musi jednocześnie iść, słuchać tego co Baba Jaga mówi, być gotowe do zatrzymania i stania w jednej pozycji, a potem szybko przygotować się do ponownego ruchu. W ciągu kilku sekund maluch wykonuje bardzo dużo czynności, ćwicząc jednocześnie: skupienie, podzielność uwagi, koordynację ruchową i równowagę.

 

3. Szukanie.

W pokoju lub w ogródku schowaj, umówiony z dzieckiem, przedmiot. Niech maluch go szuka. W różnych wersjach możecie mówić ciepło-zimno, mówić w którym kierunku ma iść, czy zakryć dziecku oczy i mówić wskazówki do znalezienia rzeczy. 


4. Smaki, zapachy lub tekstury.

Zakryj dziecku oczy i daj mu do powąchania, posmakowania lub dotknięcia jakieś jedzenie. Ważne, żeby było to coś co dziecko zna, aby mogło kojarzyć dany bodziec z informacją, którą już ma w mózgu. Doskonale ćwiczy to integrację sensoryczną, zmysły: smaku, dotyku lub węchu. Podobnie można bawić się z muzyką. Niech dziecko zgadnie jakiej piosenki krótki kawałek właśnie usłyszało.

 

 

5. Bieganie i chodzenie.

Nie proponuję jednak zwykłego biegania, chociaż i to jest niezwykle rozwijające, ale chodzenie z wyzwaniem. Niech dziecko biegnie z punktu A do punktu B, na przykład, z jajkiem na łyżce (proponuję ugotowane na twardo), ze szklanką wypełnioną wodą, lub, tu z drugim dzieckiem, trzymając piłkę między brzuchami. Niech pociecha idzie, jak najszybciej, z książką na głowie, lub skacze - na jednej nodze, na przemian, 2 razy na lewej, 2 razy na prawej nodze, z piłeczką między kolanami. Poproś dziecko o przebiegnięcie dystansu z piłeczką pod brodą, z piłeczką w rękach za plecami. Rozwiń na trawie linę i poleć dziecku, aby przeszło po niej. To doskonałe ćwiczenia ruchowe wpływające na skupienie, koordynację i uczy współzawodnictwa.

 


6. Wieś.

Zabierz dziecko na wieś. Jeśli nie masz tam żadnej rodziny to spróbuj umówić się z jakimś rolnikiem, który pokaże Tobie i Twojemu dziecku zwierzęta, pola, rosnące ziemniaki czy kukurydzę. Możliwe, że myślisz, że Twoje dziecko przecież wie jak wygląda wieś, bo widziało przejazdem, ale pozwól mu poczuć rosę na stopach, pochodzić po kamieniach, dotknąć kwitnących na łące kwiatów, czy powąchać rzepak. Zachwycić się naturą. To nie będzie dzień spędzony na typowej zabawie, ale dzień pełen nowych odkryć i bardzo rozwijający. 

 

7. Granie na instrumentach.

Granie na instrumentach nie tylko jest „fajne”, ale też niezwykle dobrze wpływa na ludzi. Dziecko stanie się wrażliwe na kulturę i sztukę, nabędzie nową umiejętność i być może znajdzie pasję na lata co w przyszłości pozwoli mu na lżejsze przechodzenie przez okres dojrzewania. Poza tym muzyka doskonale wspiera rozwój mózgu, zwłaszcza części odpowiedzialnych za język- mówienie, czytanie i pisanie.

 

8. Opowiadanie historyjek.

Zacznij od jednego zdania lub słowa. Zadaniem dziecka będzie dopowiadanie kolejnych fraz na przemian z Tobą. Do zabawy można dołączyć więcej osób. To będzie miła odskocznia od czytania bajek a do tego świetnie rozwinie skupienie, potrzebne tu do słuchania co poprzednia osoba powiedziała, kreatywność, potrzebną do skonstruowania dalszego ciągu historyjki oraz wyobraźnię, która pozwoli wyobrazić sobie to wszystko. Dodatkowo dziecko rozwija słownictwo i ćwiczy tworzenie poprawnych gramatycznie zdań. 

 

9. Tor przeszkód.

Zbuduj tor razem z dzieckiem. Wykorzystaj do tego kosze, krzesełka, duże pluszaki czy skrzynki na zabawki. Niech dziecko pokonuje przeszkody kiedy Ty będziesz liczyć czas. Dobrym pomysłem jest zapisywanie wyników i powtarzanie tej zabawy co jakiś czas. Dziecko zobaczy, że robi postępy i będzie to dla niego niezwykle motywujące.

 

10. Plac zabaw.

Dzieci kochają place zabaw. Karuzele, drabinki, huśtawki, zjeżdżalnie. Chociaż rodzice mają czasem dość zabaw w piasku i hałasie to warto, aby zdawali sobie sprawę jak dobrze place zabaw na dzieci wpływają. Huśtawki stymulują układ przedsionkowy i wzmacniają równowagę. Dodatkowo działają relaksująco. Zabawa na drabinkach wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację i zręczność. Piaskownica działa idealnie na małe rączki. Wszystkie sprzęty doskonale wpływają na Integrację Sensoryczną. Dziecko na placu zabaw rozwija się także jako jednostka w społeczeństwie- musi czekać na swoją kolei do sprzętu, uczyć się prosić i dziękować. No i place zabaw są na świeżym powietrzu.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Aleksandra Bartczak - Logopeda

Od dziecka jestem nianią,  wolontariuszką i nauczycielką, prowadziłam zajęcia umuzykalniające dla maluchów. Dla Dzidziusiowo.pl piszę od połowy 2016 roku. Poza tym jestem logopedą i trenerem umiejętności społecznych. Uwielbiam się uczyć i kocham dzieci.

Komentarze
01-02-2021
Ocena:
Moje dzieciaki uwielbiają biegać- ale to chyba nie jest wyjątek! Często inspirujemy się zabawami od www.baloniarki.pl -polecam również !Artykuł naprawdę przydatny! Muszę tutaj częściej zaglądać :)
02-07-2020
Ocena:
Muszę napisać, że coraz bardziej podoba mi się ta Wasza strona, co rusz ciekawszy artykuł!
zabawy dla dzieci

Pomysły na gry i zabawy sylwestrowe dla dzieci

2022-12-04
Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Również dla dzieci to ważne wydarzenie i warto zorganizować im w tym dniu atrakcje. W końcu dziecięcy sylwester może odbyć się nieco wcześniej niż ten dorosły, bo małe dzieci do północy raczej nie wytrwają. Wystarczy więc przestawić zegary i zorganizować huczną zabawę. W dzisiejszym poradniku przedstawimy pomysły na gry i zabawy sylwestrowe dla dzieci. Ten dzień i wieczór może być dla nich niezapomniany.
puzzle dla 2-latka

Jakie puzzle dla 2-latka wybrać?

2021-09-12
Są źródłem świetnej zabawy i satysfakcji, pozytywnie wpływają na rozwój motoryki małej, wzmacniają koncentrację i pamięć, a do tego pobudzają wyobraźnię – jest tyle powodów, dla których warto kupić dziecku puzzle! Sprawdź, jakie puzzle dla 2-latka naprawdę warto kupić – przygotowaliśmy dla ciebie całą masę propozycji.
Balony na dzień dziecka kinder party

Przyjęcie na Dzień Dziecka z balonami. Zadania, zabawy, karteczki

2021-05-07
Dzień Dziecka, a może urodziny pociechy? Zastanawiacie się czy z tej okazji nie zaprosić znajomych z maluchami i nie urządzić mini przyjęcia dla dzieci, ale obawiacie się wysokich kosztów? Nie musicie od razu wynajmować klauna, animatorów zabawy czy pani malującej buzie. Wystarczy mnóstwo balonów i szczypta wyobraźni, a zabawa będzie udana i nie uderzy Was mocno po kieszeni.
gry_walentynki_duze

Walentynkowe gry i zabawy dla dzieci

2021-02-14
Walentynki cieszą się coraz większą popularnością, także wśród dzieci. Przyjęcia z okazji Dnia Zakochanych organizowane są zarówno w szkołach jak i przedszkolach. Maluchy z wielką radością wycinają papierowe serca, rozwieszają aniołki i wykonują walentynkowe laurki.
top aplikacje dla dzieci na smartfony i tablety, tablet, dzi

Top 6 aplikacji, czyli o smartfonach i tabletach dla dzieci

2020-06-29
Kiedyś posiadanie telewizora było marzeniem. Dziś nawet laptopy odchodzą w niepamięć, bo nadeszła era smartfonów i tabletów. Zobaczcie jakie aplikacje dla maluchów polecamy.
Najlepsze stroje i kostiumy dla dzieci na ostatki - Dzidziusiowo.pl

Najlepsze stroje i kostiumy dla dzieci na ostatki - Dzidziusiowo.pl

2019-03-04
Przedstawiamy proste i atrakcyjne stroje, które mogą być ostatkową inspiracją. Bez problemu wykonacie je w domu wraz z dziećmi. Wystarczy tylko trochę kreatywno...
dziecko i wielkanoc

Jak zorganizować Wielkanoc z dzieckiem - Dzidziusiowo.pl

2018-03-20
Wspólne porządki, malowanie jajek, pieczenie babki, sianie rzeżuchy, czy przystrajanie wielkanocnego koszyczka mogą sprawić równie wiele frajdy, co prezenty zna...