Data modyfikacji:

Muzyka w życiu dziecka

Autor: Ulanka

Czy wiesz, że dziecko słyszy muzykę będąc jeszcze w brzuchu mamy? Wprawdzie w okresie prenatalnym dźwięki, jakie dochodzą do maluszka przez skórę są wygłuszone, ale mimo to dziecko jest w stanie rozpoznawać poszczególne melodie. Moc muzyki jest ogromna - dowiedz się, jak wykorzystać jej dobroczynny wpływ na małego człowieka.

 

W sferze życia człowieka muzyka pełni funkcję komunikacyjną.

 

Muzyka w ciąży

Oprócz teorii, według której dziecko słyszy muzykę już w czasie prenatalnym, muzyka jest dla nienarodzonego maluszka zbawienna z jeszcze jednego powodu. Otóż słuchanie przez matkę dźwięków, które lubi, powoduje wytwarzanie się w jej organizmie endorfin - hormonów szczęścia. W efekcie przyjemność odczuwa także dziecko. Słuchanie muzyki - oczywiście jeśli sprawia ona kobiecie przyjemność - sprzyja też wyrobieniu u dziecka podobnego gustu muzycznego. Analogicznie, jeśli kobieta słucha w ciąży muzyki, która ją drażni, zwiększa się szansa, że jej dziecko także nie będzie przepadało za takimi dźwiękami. Co ważne, muzyka, która dociera do maluszka w brzuchu, stymuluje jego mózg! W Ameryce przeprowadzono badania, które dowiodły, że dziecko, które w okresie płodowym regularnie słuchało muzyki, ma więcej komórek i połączeń nerwowych. Dzięki temu jest bardziej wrażliwe,  kreatywne i skłonne do tworzenia silniejszych więzi z ludźmi.

 


 


Muzyką do celu

Muzykę można z powodzeniem wykorzystywać do regulowania samopoczucia. Przy łagodzeniu napięć - zarówno u matki, jak i u dziecka - dobrze sprawdza się muzyka klasyczna (polecany jest na przykład Mozart). Ważne jest, żeby była melodyjna, harmonijna i niezbyt szybka, najlepiej o wysokiej częstotliwości. Zwróć tez uwagę na donośność: muzyka nie może być zbyt głośna. Pamiętaj, że dzieci są dużo wrażliwsze na dźwięki, niż dorośli. Kiedy maluch potrzebuje nie wyciszenia, a pobudzenia, dobrze sprawdzą się utwory barokowe - na przykład takich kompozytorów jak Vivaldi abo Bach.

 

 


Jak wspierać rozwój muzyczny dziecka?

Istotną - i często niedocenianą - czynnością jest śpiewanie dziecku. W miarę jego dorastania przerodzi się to w śpiewanie wraz z dzieckiem - sama sprawdź, jaką frajdę wam to sprawi, niezależnie od tego, czy umiesz śpiewać, czy nie. Pamiętaj - śpiewać każdy może, szczególnie, jeśli jest rodzicem :) Możesz też skorzystać z zajęć muzycznych przeprowadzanych w obecności rodzica. Zanim pomyślisz o prawdziwej szkole muzycznej, spróbujcie wspólnie z dzieckiem takiej aktywności. Nie dość, że wesprze ona rozwój muzyczny twojej pociechy, to dodatkowo jest świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
23-05-2017
Ocena:
Moja Lenka od urodzenia wykazywala ogroma radosc na dzwiek muzyki :) Dzis jest juz uczennica prestizowej prywatnej szkoly muzofilii. Jestem niesamowicie dumna i trzymam za nia kciuki!
pampersy pieluchy

Jakie pieluchy wybrać dla noworodka? Przewodnik po pampersach i alternatywach

2024-10-02
Wybór odpowiednich pieluch dla noworodka to jedno z pierwszych wyzwań, przed którymi stają młodzi rodzice. Czy postawić na jednorazowe pampersy, pieluchy wielorazowe, a może ekologiczne rozwiązania? W tym artykule pomożemy Ci wybrać najlepszą opcję dla Twojego maluszka, biorąc pod uwagę komfort, zdrowie oraz koszty.
Detail of the fingers of a newborn, especially the nails

Piękne i zdrowe paznokcie u Twojego dziecka: odkryj najlepsze witaminy do pielęgnacji paznokci

2023-10-24
Rozdwajanie się, widoczne przebarwienia czy nadmierna łamliwość – problemy z paznokciami dotyczą nie tylko dorosłych, ale także najmłodszych. Choć zazwyczaj winowajcą są złe nawyki malucha i uszkodzenia mechaniczne, to w mimo wszystko warto sprawdzić, czy przypadkiem zmiana w wyglądzie płytki nie wynika z niedoborów. Jakie witaminy na paznokcie u dzieci przyniosą widoczne efekty i gdzie ich szukać? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.
lampka nocna dla niemowlaka

Jaka lampka nocna dla niemowlaka? Stwórz przytulne i bezpieczne otoczenie snu dla twojego dziecka

2023-08-21
Wyposażenie dziecięcego pokoju to nie tylko mnóstwo frajdy i możliwość stworzenia prawdziwie bajecznej przestrzeni. To również konieczność zadbania o funkcjonalność i przytulność wnętrza przy jednoczesnym zapewnieniu maluszkowi bezpieczeństwa i wygody. Jednym z obowiązkowych dodatków jest lampka nocna dla niemowlaka. Dlaczego powinna znaleźć się w pokoju i jaką wybrać? Podpowiadamy!
termos dla dziecka do szkoły

Jaki termos dla dziecka do szkoły? Ważne są funkcjonalność i wygoda

2023-08-18
W sezonie jesienno-zimowym wyjście z domu bez ciepłej herbaty wydaje się niemożliwe. Właśnie dlatego zadbaj o to, aby twoje dziecko miało zawsze przy sobie gorący napój, który rozgrzeje je nawet w trakcie największych mrozów. Pomoże ci w tym poręczny termos dla dziecka do szkoły. Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu? Zapraszamy do lektury!
co na komary dla dzieci

Co stosować na komary dla dzieci?

2023-06-24
Zbliża się lato, a wraz z nim pytanie: co na komary dla dzieci jest najlepsze? Jaki środek przeciw insektom wybrać i czym łagodzić świąd, gdy komar jednak zaatakuje? Przedstawiamy najpopularniejsze środki z apteki/drogerii oraz domowe sposoby na ochronę przed ugryzieniami.
Lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie

Lusterko do obserwacji dziecka w aucie – czy jest potrzebne? Jakie wybrać?

2023-06-23
Jesteś rodzicem malucha i często podróżujesz z nim samochodem? Jeśli tak, warto wyposażyć się w lusterko do obserwacji dziecka, które zapewni wam obojgu bardziej komfortową, ale i bezpieczniejszą podróż. Sprawdź, jaki model dodatkowego lusterko wybrać oraz w jakich sytuacjach docenisz je najbardziej!
sudocrem

Sudocrem – skład, właściwości, cena

2023-06-21
Sudocrem to antyseptyczny krem dla dzieci oraz dorosłych z problemami skórnymi. Zdecydowanie najczęściej sięgają po niego mamy niemowląt cierpiących z powodu podrażnień w okolicy pupy. Ma działanie łagodzące, ściągające oraz osłaniające. Produkt może być stosowany profilaktycznie w celu ochrony skóry przed pieluszkowym zapaleniem skóry.