Data modyfikacji:

Zabawy logopedyczne

Autor: Katarzyna Michniewska

Wady wymowy to częsty problem dzieci przedszkolnych, a nawet wczesnoszkolnym. Często są one kompletnym zaskoczeniem dla rodziców. Bo skąd wada wymowy u naszego dziecka, skoro my nigdy nie mieliśmy takiego problemu, a dzieci wychowujemy bez zastrzeżeń: czytamy im książki, dużo z nimi rozmawiamy, nie pozwalamy na ślęczenie przed ekranem. Prawda jest taka, że przyczyn wad wymowy jest wiele, a jedną z nich jest nieprawidłowa budowa narządów mowy. Na szczęście możemy ją korygować odpowiednimi zabawami logopedycznymi.

 

zabawy_logopedyczne

 

Wady wymowy, a budowa aparatu artykulacyjnego

Główną przyczyną wad wymowy u dzieci jest nieprawidłowość w budowie i funkcjonowaniu artykulacyjnych narządów mowy. Najczęściej pojawiające się problemy są wynikiem małej sprawności ruchowej języka, warg lub podniebienia, ale także wad zgryzu, rozszczepu podniebienia lub rozszczepu warg, przerostu trzeciego migdałka, albo nieprawidłowej wielkości języka. Wady wymowy wynikające z takich anomalii w budowie narządów mowy lub z niewłaściwego ich funkcjonowania, potrzebują przede wszystkim usprawnienia i wielu ćwiczeń. To zazwyczaj trudna i mozolna praca, którą maluchy wykonują miesiącami. Na szczęście ćwiczenia mogą być dla nich fantastyczną zabawą, o ile będziemy je przeprowadzać z głową i właśnie w formie zabawy, a nie obowiązku. Zabawy logopedyczne, bo o nich mowa, nie tylko usprawniają aparat mowy, ale także uczą spostrzegawczości, rozwijają pamięć i koncentrację. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na usprawnienie narządów mowy.

 

Na początek powitanie i rozruszanie języczka

Na sam początek każdych "zajęć" logopedycznych namów malucha, aby jego język obudził się i...:

  • wyjrzał przez okno;
  • rozejrzał się w prawo i w lewo;
  • umył ząbki;
  • a na koniec je policzył.

Taki początek to już połowa sukcesu. Dziecko nie będzie postrzegać ćwiczeń jako przykrego obowiązku, ale jako zabawę z językiem i słowami.

 

1. Zabawa w magiczne kubeczki

To niezwykle prosta, acz skuteczna metoda pracy nad dziecięcą artykulacją. Wystarczy przygotować kilka opakowań po serkach, bądź jogurtach oraz taką samą liczbę obrazków. Jeśli maluch ma problemy z głoską ‘s’ niech na rysunkach będą słowa ją zawierające: słońce, słoń, gąska itd. Pod każdy kubek schowaj jeden obrazek. Zadaniem dziecka będzie odkrycie obrazka i odgadnięcie tego, co on przedstawia. Jeśli smyk nie poradzi sobie z zadaniem ponownie chowa rysunek pod kubeczek. Aby zachęcić malca do zabawy i wspólnie z nim śledzić jego postępy, za każde poprawnie wykonane zadanie przyznawaj mu punkty. Na koniec zabawy zapiszcie liczbę punktów w zeszycie i porównajcie uzyskany wynik z wynikiem zabawy logopedycznej z poprzedniego tygodnia.

 


2. Wyklejanka

Przejrzyj z dzieckiem kolorowe gazety i magazyny. Niech znajdzie zdjęcia przedmiotów, których nazwy zawierają błędnie przez niego wymawianą głoskę. Wytnijcie fotki i naklejcie je na kawałek kartonu. Gdy już uzbieracie kolekcję takich obrazków poproś malucha, aby się im przyjrzał i zapamiętał co na nich jest. Następnie poproś smyka, aby się odwrócił i schowaj jeden kartonik. Niech maluch spróbuje odgadnąć czego brakuje.

3. Gra w kręgle

Do tej zabawy będą potrzebne: plastikowe kręgle, piłka i rysunki przedstawiające słowa, które chcesz z dzieckiem poćwiczyć. Przymocuj je do kręgli i ustaw dookoła dziecka. Niech wybierze rysunek, który chce zbić i głośno powie co na nim jest. Gdy prawidłowo wypowie nazwę, dostaje jeden punkt, a gdy zbije kręgiel, otrzymuje drugi. No to ile dziś zdobył punktów? Jeśli chcesz poćwiczyć z maluchem wymowę sylab, naklej na kręgle zdjęcia kotków lub piesków i nadaj im imiona np. Ra, Re, Ro, Ru.

 

4. Zgadywanka

To fantastyczna zabawa logopedyczna, podczas której smyk ćwiczy artykulację i rozwija swoją wyobraźnię. Kartkę z rysunkiem przedstawiającym słowo, które dziecko uczy się prawidłowo wymawiać zakryj kolejną czystą kartką. Bardzo ważne, aby rysunki przedstawiały tylko słowa, które dziecko już zna. Powoli odsłaniaj zakryty obrazek. Niech maluch postara się zgadnąć co na nim jest. Fantastycznie jeśli uda mu się odgadnąć zanim odkryjesz całą ilustrację.

 

5. Zabawa logopedyczna raz, dwa, trzy - szukaj

Przygotuj kilka obrazków i porozklejaj je w różnych miejscach w mieszkaniu. Przygotuj też tabelkę z miniaturkami wszystkich rysunków. Dzięki niej maluch będzie wiedział ile jeszcze obrazków musi znaleźć. Gdy znajdzie ukryty rysunek niech powie co i gdzie odkrył. Znaleziony rysunek koniecznie zaznacz w tabeli. Na koniec podsumujcie ile obrazków udało mu się odnaleźć, a ilu nie znalazł.

 

Owocnej walki z wadami wymowy.

Przeczytaj również:

Dlaczego 3 latek jeszcze nie mówi? >>>

 

Zdjęcia: Fotolia © by Brebca All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
26-11-2019
Ocena:
Miały bomba czy można prosić o więcej
basen z kulkami

Basen z kulkami w domu – kiedy warto go kupić?

2025-03-12
Basen z kulkami to produkt, która coraz częściej pojawia się w domach rodzin z dziećmi. Jeśli zastanawiasz się, czy warto go kupić oraz jakie ma korzyści, zapoznaj się z poniższym artykułem. Przyjrzymy się w nim, kiedy warto zdecydować się suchy basen z kulkami i dlaczego może stać się on ulubionym miejscem zabaw twojego dziecka.
piłka dla 2-latka

Jaka piłka do skakania dla 2-latka? Czy warto kupić?

2025-03-05
Piłki do skakania to doskonała forma aktywności, która wspiera rozwój koordynacji ruchowej i równowagi u maluchów. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto poznać odpowiedni rozmiar piłki dla tak małego dziecka oraz zrozumieć, na co zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas zabawy. Jaka piłka do skakania dla 2-latka będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy, jak znaleźć idealną zabawkę dla Twojego dziecka.
stolik interaktywny

Jaki stolik interaktywny dla dzieci wybrać? 

2025-03-03
Stolik interaktywny to świetne narzędzie edukacyjne, które wspiera rozwój dzieci przez zabawę. Wybór odpowiedniego modelu może być wyzwaniem, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci podjąć decyzję. Sprawdź najważniejsze informacje, na co zwrócić uwagę przed zakupem, oraz przegląd dostępnych opcji.
zabawy z 3 latkiem w domu

Kreatywne zabawy z 3-latkiem w domu: pomysły na rozwijające aktywności dla maluchów

2024-03-13
Rozkwitająca wyobraźnia, ciekawość świata i niepowtarzalna energia trzylatków stanowią doskonałe źródło inspiracji do kreatywnych zabaw w domu. W tym artykule odkryjemy pomysły na rozwijające aktywności, które nie tylko dostarczą maluchowi radości, ale również wspomogą jego rozwój umiejętności. Zabawy te są dostosowane do przestrzeni domowej, pozwalając rodzicom na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, kształtując jednocześnie jego zdolności poznawcze, społeczne i motoryczne. Gotowi na pełne uśmiechu przygody? Zapraszamy do zapoznania się naszymi propozycjami na zabawy z 3-latkiem w domu! Na pewno znajdziecie pomysły odpowiednie dla swojego dziecka.
zabawki dla 6-latków

Jakie zabawki dla sześciolatków wybrać?

2024-03-06
Zabawki stanowią kluczowy element rozwoju dziecka. Dla sześciolatków, a więc dzieci znajdują się w wieku, kiedy ich umiejętności rozwijają się w zawrotnym tempie, wybór odpowiednich produktów jest niezwykle istotny. Warto zadbać o to, by zabawki dla sześciolatków były zarówno edukacyjne, jak i dostosowane do wieku oraz płci dziecka. Sprawdź, jakie zabawki dla dzieci, dla sześciolatków warto wybrać, biorąc pod uwagę propozycje dla chłopców i dziewczynek.
ranking zabawek dla 5-latka

Ranking najlepszych zabawek dla 5-latka. Jakie wybrać?

2024-02-16
Kiedy zbliżają się piąte urodziny dziecka, rodzice często zastanawiają się, jakie zabawki wybrać, aby dostarczyć maluchowi nie tylko radość, ale także rozwijające doświadczenia. Wybór zabawek dla 5-latka może być trudny, biorąc pod uwagę różnice między chłopcami a dziewczynkami oraz różnorodność dostępnych opcji na rynku. Warto więc sprawdzić ranking zabawek dla 5-latka oraz propozycje prezentów zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Poznaj popularne zabawki edukacyjne oraz chętnie wybierane kategorii produktów, które cieszą się uznaniem w tej grupie wiekowej.
Rozwijające zajęcia dla 3-latka

Rozwijające zajęcia dla 3-latka: ciekawe propozycje

2024-02-14
Dodatkowe zajęcia dla 3-latka to doskonały pomysł - dzięki nim dziecku nawiązuje nowe przyjaźnie, staje się bardziej odważne, a także rozwija się na różnych płaszczyznach. Sprawdź, jakie zajęcia rodzice wybierają dla swoich pociech najczęściej i jakie płyną z nich korzyści.