Data publikacji:

Najlepsze zabawki dla 7-miesięcznego dziecka: nasze propozycje

Siedmiomiesięczne dziecko jest niesamowicie aktywne i w niewielu aspektach przypomina spokojnego maluszka, który jeszcze niedawno spędzał czas głównie w łóżeczku. Jak sprawić, by codzienna zabawa była dla niego rozwijająca i pożyteczna? To proste: zaoferuj mu zabawki, które rozwijają ważne umiejętności. Poznaj najlepsze zabawki dla 7-miesięcznego dziecka, dzięki którym wesprzesz jego rozwój!
Cute 7-month baby with massage ball sitting on floor

Co potrafi 7-miesięczny maluch?

Z pewnością dostrzegasz, że twoje maleństwo rozwija się w ekspresowym tempie. Jeszcze niedawno spędzało czas głównie na śnie; teraz, gdy ma już 7 miesięcy, jest coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem. Dziecko w wieku 7–8 miesięcy to już całkiem aktywny mały człowiek, którego trzeba mieć stale na oku!
Maluch w tym wieku zaczyna już próby raczkowania i najczęściej potrafi już siedzieć. Jego rączki są niesamowicie aktywne, chwytając wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu. Podczas zabawy maluch może się czołgać i przewracać na boczki.
Jeśli chodzi o zdolności komunikacyjne, bobas w wieku 7 miesięcy potrafi porozumiewać się za pomocą prostych gestów. Rozumie swoje imię, niektóre polecenia i jest w stanie powtórzyć sylaby. Coraz częściej powtarza także krótkie wyrazy.
Jeśli twoje 7-miesięczne dziecko nie potrafi jeszcze raczkować lub mówić, nie musisz się martwić – maluch ma na to jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Niektóre dzieci potrzebują nieco więcej czasu, by opanować ważne umiejętności. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i nie trzeba go popędzać. Jeśli jednak po upływie roku twój maluch nie będzie skory podejmować pierwszych prób chodzenia czy mowy, warto zgłosić się do pediatry na profilaktyczne badania.

Jakie umiejętności dziecka warto wspierać po 7. miesiącu życia?

Wiek 7 miesięcy to szczególny czas dla emocjonalnej sfery twojego dziecka – maluch mocniej demonstruje swoją więź łączącą go z mamą, najlepiej czuje się w towarzystwie znanych mu osób. Może reagować histerycznie na widok obcych (np. sąsiada). W tym czasie najważniejsze jest zaspokojenie potrzeby bliskości, która jest u niemowlaka bardzo silna.
Ponadto warto zachęcać maluszka do aktywności, które wspierają umiejętności naturalnie się u niego pojawiające – a więc raczkowanie, chwytanie i rozpoznawanie przedmiotów, jak również mowę. Nikogo nie zdziwi fakt, że najlepszym sposobem na takie treningi będą zabawki dla 7-miesięcznego dziecka.

Jakie zabawki dla 7-miesięcznego dziecka będą najlepsze?

Każda zabawka dla twojego dziecka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Przed zakupem sprawdź, czy posiada ona niezbędne certyfikaty. Nie kupuj tanich zabawek z niepewnych źródeł – nie ryzykuj zdrowiem maluszka.
Zabawki dla 7-miesięcznego dziecka powinny nie tylko bawić, ale i uczyć nowych zdolności oraz rozwijać te, które maluszek już posiada. Oto kategorie, wśród których warto poszukiwać idealnych zabawek!

Zabawki edukacyjne dla 7-miesięcznego dziecka

Jakie zabawki dla dziecka 7-miesięcznego pozwolą mu szybciej zdobywać cenne umiejętności? Oczywiście są to wszelkie gadżety edukacyjne. W tej grupie znajdziesz rozmaite sortery, układanki i klocki. Zabawki tego typu uczą dziecko wyobraźni przestrzennej, trenują motorykę małą i zdolność logicznego myślenia. Szczególną popularnością cieszą się drewniane zabawki dla 7-miesięcznego dziecka, które są ekologiczne i bardzo estetyczne.
Innym typem zabawek edukacyjnych są niewątpliwie książeczki, które możecie przeglądać wspólnie. Podczas tej czynności pokazuj dziecku, co znajduje się na obrazkach i ucz je nowych wyrazów. Zaskoczysz się, jak 7-miesięczny bobas szybko zapamiętuje nowe słowa.

Zabawki sensoryczne dla 7-miesięcznego dziecka

Swojemu maluszkowi powinieneś zaproponować także zabawki sensoryczne. Jak nazwa wskazuje, oddziałują one na zmysły, co w wieku 7 miesięcy jest bardzo istotne. To właśnie dzięki zmysłom bobas poznaje świat i uczy się wysyłanych przez niego komunikatów.
Wybieraj więc zabawki wspierające słuch (instrumenty muzyczne, grzechotki), węch (książeczki zapachowe), wzrok (książeczki z kontrastowymi wzorami), dotyk (zabawki wykonane z różnych typów tkanin). A co ze smakiem? Cóż – w tym wypadku najlepszą zabawą okaże się rozszerzanie diety, które powinniście rozpocząć już jaki czas temu!

Zabawki interaktywne dla 7-miesięcznego dziecka

Interaktywne zabawki dla dziecka to te, które w pewien sposób reagują na jego czynności. Zaliczamy do nich wszelkie mówiące maskotki czy też książeczki wydające melodyjki. Mogą okazać się one cennym wsparciem dla rozwoju mowy i słuchu.

Zabawki ruchowe dla niemowlaka

Warto wspomnieć także o zabawkach, które zachęcają dziecko do ruszania się. Choć 7-miesięczny brzdąc jest raczej jeszcze za mały na pierwszy rowerek, istnieją inne alternatywy, które możesz mu zaoferować. Pomyśl o macie edukacyjnej, jeździku lub pchaczu (tylko jeśli dziecko rozpoczyna już próby wstawania). A co z chodzikami? Z tego pomysłu radzimy zrezygnować; już dawno temu dowiedziono, że konwencjonalny chodzik dla niemowlaka może wpływać negatywnie na rozwój jego układu kostnego. Zapewnij maluszkowi jak najwięcej swobody!

Idealna zabawka dla bobasa? Ta wspierająca rozwój!

Jak widzisz, zabawki dla 7-miesięcznego dziecka mogą wspierać różne aspekty jego rozwoju. Warto zaoferować niemowlęciu każdy z typów, by mogło ono równomiernie wzmacniać rozmaite umiejętności.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Joanna Plech