Data modyfikacji:

Pomysły na gry i zabawy sylwestrowe dla dzieci

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Również dla dzieci to ważne wydarzenie i warto zorganizować im w tym dniu atrakcje. W końcu dziecięcy sylwester może odbyć się nieco wcześniej niż ten dorosły, bo małe dzieci do północy raczej nie wytrwają. Wystarczy więc przestawić zegary i zorganizować huczną zabawę. W dzisiejszym poradniku przedstawimy pomysły na gry i zabawy sylwestrowe dla dzieci. Ten dzień i wieczór może być dla nich niezapomniany.

zabawy dla dzieci

Zabawy sylwestrowe dla dzieci - tańce uniwersalnym sposobem spędzenia sylwestrowego czasu

Niezależnie czy dziecko ma 4, czy 14 lat, to w sylwestra warto urządzić zabawę z tańcami. Wystarczy włączyć płyty z muzyką albo polegać na tym, co akurat grają w radiu. Tutaj potrzebny będzie dobry sprzęt hi-fi, aby można było stworzyć odpowiednią atmosferę. Przyda się również okolicznościowe oświetlenie dyskotekowe. Wystarczy zakupić żarówki LED ze zmieniającymi się barwami, które można przykręcić do kinkietu czy nawet głównego żyrandola. W ten sposób parkiet do tańca będzie już gotowy. Taką zabawę można uzupełnić o wspólne ćwiczenia zumby, które możecie znaleźć w Internecie albo też, jeżeli dysponujecie konsolą, wybrać grę Zumba Fitness Join the Party, np. na PlayStation. Tego rodzaju gry dostępne są na wszystkie konsole i na pewno znajdziecie coś odpowiedniego.

W przypadku dzieci do lat 4 czy 6 można zorganizować im wcześniejszego sylwestra. Wystarczy, że przestawicie zegary i wspólnie poświętujecie oranżadką, czy szampanem Piccolo: , gdy na zegarach wybije północ. Oczywiście starsze dzieci mogą świętować o tradycyjnej porze. Młodszym ten raz w roku też można pozwolić, w końcu następnego dnia mogą pospać dłużej, bo i tak uśpienie dzieci gdy zacznie się zabawa o północy może okazać się karkołomnym zadaniem. Szczególnie, że w wielu miastach nadal są pokazy fajerwerków zamiast pokazów laserowych. A jeśli nawet są te ostatnie, to wiele osób prywatnie decyduje się na zakup pirotechniki i wtedy również huki skutecznie utrudniają dzieciom zasypianie. Stąd można ugiąć się i pozwolić dziecku na dłuższą zabawę niż zwykle. Oczywiście wszelkiego rodzaju tańce to zabawy na sylwestra dla dzieci w domu, ale i poza domem. Zatem, gdzie można wybrać się na sylwestra z dziećmi?

Gdzie z dziećmi na sylwestra?

W niektórych miastach organizowane są bale kostiumowe dla rodzin. I to może być dobry pomysł na sylwestra dla dzieci. W czasie zabawy będzie nie tylko muzyka, ale również konkursy z nagrodami, np. na najlepszy kostium zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kostiumową zabawę zorganizować również w domu. Można oczywiście wybrać się z dziećmi na miasto, ale trzeba ciepło się ubrać, by bawić się na organizowanym sylwestrze z gwiazdami, a następnie oglądać np. pokazy laserowe. Inna opcja to udanie się na podwójnego sylwestra, gdzie w jednej sali bawią się dzieci, a w drugiej dorośli. Oczywiście dzieci są pod opieką wykwalifikowanych animatorek zabaw, które zapewniają im liczne atrakcje, od zabaw w kółku, po popularne gry towarzyskie, jak choćby Twister . Dzieci mogą również wykonywać prace plastyczne, korale, kolczyki czy też budować zdalnie sterowane modele. Rodzice w tym czasie bawią się w drugiej sali, a dzieci w razie potrzeby mają do nich w każdym momencie dostęp, choć animatorki dbają, by się nie nudziły. Możecie również wybrać opcję spędzenia sylwestrowego dnia poza domem oraz wieczoru z dziećmi w domu. Możecie pójść w tym dniu na spektakl teatralny dla dzieci albo do kina. A po powrocie wspólnie przygotowywać koreczki czy ciasteczka na wieczorną zabawę. To też mogą być dobre pomysły na zabawy sylwestrowe dla dzieci.

Gry i zabawy na sylwestra dla dzieci - co możecie robić z dziećmi w domu?

Ważna jest oprawa wspólnej zabawy. Tworzenie sylwestrowych dekoracji też może być sporą frajdą i możecie je wykonać poprzedniego dnia lub jeszcze w tym samym dniu. W ten sposób dzieci będą ciągle w coś zaangażowane i na pewno nie będą się nudzić. Samodzielnie wykonajcie czapeczki z papieru z gumką, bo to naprawdę proste i nie musicie ich kupować. Z wstążek i bibuły zrobicie ozdoby do okien, a całość uzupełnicie napompowanymi balonami. Możecie wybrać też balony z cyframi układającymi się w kolejny, nadchodzący rok.

Już wiecie, że zabawy taneczne to dobry pomysł, ale są jeszcze inne ciekawe propozycje na sylwestra z dziećmi w domu. Możecie wspólnie bawić się w popularne kalambury. Tu rodzice dzień wcześniej musza przygotować hasła do odgadywania. Możecie też zagrać w znaną i lubiną grę memory, okręty albo monopol. Jeśli dzieci lubią śpiewać, to warto zorganizować dla nich konkurs mini playback show albo po prostu karaoke dla dzieci. Przy takich zabawach dla dzieci w sylwestra wszyscy będą miło spędzać czas i zacieśnicie rodzinne więzi. Trzeba zaplanować każdą godzinę, a nawet minutę i mieć przygotowanych sporo pomysłów, aby dzieci się nie nudziły. Jeśli macie odrobinę talentu możecie wspólnie skomponować piosenkę noworoczną z życzeniami, a potem nagrać ją i przesłać do Waszych bliskich, np. dziadków. Każdy może tu mieć swój wkład. Dzieci mogą zająć się strojami i choreografią, a wy tekstem i muzyką. Może być to również połączenie melorecytacji ze śpiewem. Swoje dzieło wstawicie też na portalu społecznościowym i życzeniami, a także wspólną, rodzinną dobrą zabawą podzielicie się ze znajomymi. Ciekawym pomysłem na zabawę sylwestrową może być również zorganizowanie tradycyjnych wróżb, bo choć to zabobony, to jednak dla dzieci świetna zabawa. Jakie zatem tradycyjne wróżby sylwestrowe można wybrać? Na pewno dobrym pomysłem jest napisanie takich na karteczkach, a potem umieszczenie ich w pieczonych ciasteczkach. Wtedy każdy po północy sięgnie po jedno i przeczyta wróżbę na przyszły rok. Oczywiście będą to same pozytywne rzeczy, w końcu ma być przyjemnie i miło.

Pamiętajcie, że jaki sylwester, taki cały rok. Dlatego warto zadbać o dobrą, rodzinną zabawę. Porządki zaplanujcie na poprzedni dzień, aby nie wymieść szczęścia z domu na przyszły rok. Zabawa sylwestrowa z dziećmi może być naprawdę udana, jeśli dobrze ją zaplanujecie.

Autor: Dorota Wachholz