Data publikacji:

Dlaczego niemowlę krzyczy? Co to oznacza?

Każde zdrowe niemowlę co jakiś czas płacze i krzyczy. Ponieważ nie potrafi jeszcze mówić, komunikuje w ten sposób wszystkie swoje potrzeby, licząc na ich zaspokojenie przez opiekuna. W ten sposób oznajmia, że jest głodne, spragnione, znudzone, potrzebuje bliskości lub snu. Dla świeżo upieczonego rodzica rozpoznawanie, czego brakuje dziecku, jest dość trudne, szybko jednak uczy się rozróżniać, które potrzeby wymagają w danej chwili zaspokojenia. Dlaczego niemowlę krzyczy i czy rzeczywiście musi to robić? Jak sprawdzić, czego mu brakuje?
dlaczego niemowlę krzyczy

Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę krzyczy?

Najczęściej młodzi rodzice i inni opiekunowie noworodka, gdy zajmują się pierwszym dzieckiem, czują się bardzo zagubieni, nie potrafiąc rozpoznać, dlaczego niemowlę krzyczy. Bardzo szybko jednak uczą się rozróżniać rodzaje płaczu i analizować porę dnia oraz możliwe przyczyny niezadowolenia malucha.
Dopóki w naturalny sposób nie nauczysz się rozumienia źródła płaczu i marudzenia, pozostaje jedynie szukanie przyczyny metodą prób i błędów. Co możesz zrobić, żeby dowiedzieć się, dlaczego niemowlę krzyczy? Spróbuj przystawić je do piersi lub podać butelkę, sprawdzić na karku temperaturę jego ciała, owinąć kocykiem lub odkryć, przytulić je i ukołysać. Jeśli żadna metoda nie zadziała, być może coś dolega maluchowi – boli je brzuszek lub dziąsła, a może ma gorączkę?

Dlaczego niemowlę krzyczy? Potrzeby fizjologiczne

Zaspokojenie potrzeb niemowlaka musisz zacząć od potrzeb fizjologicznych, które są najczęstszą przyczyną jego płaczu.

Głód i pragnienie

Niemowlęta karmi się na żądanie, zazwyczaj co 2–3 godziny, czasami częściej. W pierwszym półroczu, kiedy specjaliści nie zalecają jeszcze rozszerzania diety, mleko jest jednocześnie jedynym pokarmem i napojem. Oznacza to, że podczas upałów dziecko może dużo częściej się go domagać, oznajmiając to płaczem.

Zmiana pieluszki

Maluchy różnią się między sobą wrażliwością na dyskomfort, jednak zdecydowana większość z nich bardzo denerwuje się, kiedy ma brudną lub mokrą pieluchę. Kiedy czujesz nieprzyjemny zapach, szybko staje się oczywiste, dlaczego niemowlę krzyczy, a gdy jest gorąco lub dziecko jest chore, nawet lekko mokra pielucha może odparzać. Co ciekawe, niemowlęta z zaburzeniami integracji sensorycznej mogą mieć problem z uświadomieniem sobie, że coś jest nie w porządku, dlatego jeśli zauważysz, że twój maluch nie sygnalizuje potrzeby zmiany pieluchy, musisz regularnie sprawdzać jej stan, a w przyszłości uważnie obserwować inne objawy możliwych zaburzeń.

Odpowiednia temperatura otoczenia

Dla komfortu niemowlę potrzebuje również optymalnej temperatury otoczenia, co oznacza około 20–22 stopnie w dzień i 18–20 stopni w nocy. Na szczęście coraz rzadziej przegrzewamy dzieci, ale może zdarzyć się, że nie zauważysz, iż maluchowi jest zbyt chłodno lub ciepło. Sprawdzaj to na karku – powinien być ciepły, ale nie rozgrzany, a także suchy, wolny od potu. Podobnie jak w przypadku dorosłych, niektóre niemowlęta lubią być mocno otulone, podczas gdy innym jest zawsze ciepło.

Sen

Rodzice niemowlaków błyskawicznie uświadamiają sobie, że sen dziecka jest na wagę złota. Każda wolna chwila na zadbanie o siebie i dom jest bezcenna. Przede wszystkim jednak niewyspane maluchy są bardzo marudne i rozdrażnione. Paradoksalnie może być im wtedy jeszcze trudniej zasnąć, gdy przychodzi na to pora i problem narasta. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego niemowlę krzyczy, może jest właśnie dla niego pora na drzemkę. Rozpoznasz to również po innych objawach – nieco starsze maluchy pocierają wtedy oczy, przytulają się do kocyka lub kładą główkę.

Dlaczego niemowlę krzyczy? Problemy ze zdrowiem

Jeśli wszystkie potrzeby niemowlaka są zaspokojone, być może problemem są kłopoty ze zdrowiem. Musisz wtedy dokładnie obserwować dziecko, które samo nie jest w stanie powiedzieć co mu dolega. U najmłodszych często pojawiają się naturalne w tym wieku problemy z brzuszkiem, możesz wtedy zaobserwować jego napięcie lub specyficzne prężenie się malucha. W takich sytuacjach przydatny jest ciepły (nie gorący) termofor. U niemowlaka może też rozwijać się infekcja, której innych objawów jeszcze nie widać. Przyczyną płaczu może być również ząbkowanie. Jeśli czujesz niepokój w związku z innym niż zwykle zachowaniem dziecka, zgłoś się do pediatry.

Czemu niemowlę krzyczy „bez powodu”?

Czemu niemowlę krzyczy, kiedy wydaje się, że wszystkie jego potrzeby są zaspokojone? Źródłem płaczu może być dyskomfort psychiczny związany z potrzebą bliskości lub nudą. Dziecko, które jeszcze nie chodzi, a często nawet nie siedzi, na swój sposób chce być częścią życia rodzinnego i towarzyszyć najbliższym. Chce słyszeć jak do niego mówisz i widzieć twarze opiekunów. Jeśli taka właśnie jest przyczyna niezadowolenia, kiedy weźmiesz go na ręce, maluch natychmiast przestanie płakać i zacznie rozglądać się z zaciekawieniem.
Innym powodem płaczu i krzyku dziecka może być nadmiar bodźców. Chociaż niemowlęta potrzebują pewnej stymulacji, żeby dobrze się rozwijać, a maty edukacyjne czy książeczki kontrastowe mogą być częścią ich codzienności, zbyt dużo dźwięków, obrazów i innych doznań może szybko doprowadzić do ich przemęczenia. W dużej mierze zależy to od indywidualnej wrażliwości, dlatego konieczna jest wnikliwa obserwacja delikatnych sygnałów świadczących o rozdrażnieniu. W zależności od wieku może to być między innymi nadmierne pobudzenie, odwracanie główki lub kręcenie nią, zaczerwienienie twarzy i płaczliwość.

Czy niemowlęta muszą krzyczeć?

Krzyk i płacz to jedyne sposoby komunikacji dziecka z opiekunem, dlatego są niezbędnym elementem życia rodzinnego w pierwszych miesiącach po narodzinach niemowlaka. Z czasem można nauczyć się wychodzić naprzeciw potrzebom dziecka i błyskawicznie reagować na pierwsze sygnały niezadowolenia. Ważne, by zawsze odpowiadać na wołanie dziecka, żeby nauczyło się, że może w każdej sytuacji liczyć na opiekuna. Z czasem wasza komunikacja będzie stawała się coraz doskonalsza.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym