Data publikacji:

Dlaczego niemowlę nie śpi w dzień?

Niemowlę powinno przesypiać większość nocy oraz kilka godzin w ciągu dnia. Niestety nie zawsze tak jest – zdarza się, że już nawet 6-tygodniowe dziecko nie śpi w dzień, co oczywiście stanowi dla rodziców powód do niepokoju. Na szczęście zazwyczaj przyczyny braku snu u dziecka nie są poważne – może być to brak rutyny, ząbkowanie albo nadmiar bodźców. Sprawdź, jak sobie z takimi problemami poradzić.
dlaczego niemowlę nie śpi w dzień

Zapotrzebowanie niemowlęcia na drzemki

Rodzice często zastanawiają się, dlaczego niemowlę nie śpi cały dzień i czy może to negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Zasadniczo dziecko powinno przerywać aktywność kilkoma drzemkami – dzięki temu odzyskuje siły, a w jego mózgu tworzy się całe mnóstwo nowych połączeń nerwowych. Należy przy tym pamiętać, że zapotrzebowanie niemowlęcia na sen w ciągu dnia zmienia się wraz z upływem czasu. Ile powinien spać noworodek, a ile półroczny szkrab?
  • Noworodek i niemowlę do 3. miesiąca życia potrzebuje od 4 do 5 drzemek w ciągu dnia.
  • 3-miesięczne niemowlę zazwyczaj „ucina” sobie 4 drzemki w ciągu dnia.
  • 6-miesięcznemu niemowlęciu wystarczają 2 długie drzemki.
  • 12-miesięczne dziecko potrzebuje minimum 1 drzemki; zdarzają się jednak maluszki, które już w tym wieku zupełnie przestają spać w ciągu dnia.
Uwaga! Nie zapominaj, że dzieci różnią się między sobą – między innymi w zakresie zapotrzebowania na sen. Wyznacznikiem rozwoju dziecka nie jest to, ile śpi, ale to, czy prawidłowo przybiera na wadze i zdobywa kolejne umiejętności (przewidziane dla jego wieku).  

Dlaczego niemowlę nie śpi w dzień?

Zadajesz sobie pytanie, czemu niemowlę nie śpi w dzień? Najpierw musisz się upewnić, czy rzeczywiście tak jest. Nierzadko rodzicom wydaje się, że niemowlę śpi mało, w rzeczywistości jednak jest inaczej.
Aby sprawdzić, ile tak naprawdę śpi twoje dziecko, bardzo dokładnie zapisuj godziny, w których dziecko zasypia i się budzi. Ważne jest również, aby zapisywać godziny snu nocnego. Następnie policz wszystko i sprawdź, jak dużo czasu niemowlę przeznacza na sen w ciągu dnia i ile śpi w ciągu doby. Oto, ile ogólnie śpi przeciętne niemowlę w zależności od wieku:
  • noworodek śpi od 17 do 20 godzin na dobę,
  • 4-tygodniowe dziecko śpi około 17 godzin na dobę, przy czym większość snu przypada w godzinach nocnych,
  • 2-miesięczne dziecko przesypia od 16 do 17 godzin na dobę,
  • 3-miesięczne niemowlę potrzebuje około 16 godzin snu na dobę (zwróć uwagę na to, że oznacza to aż 8 godzin aktywności w ciągu doby),
  • dziecko w wieku od 4 do 6 miesięcy zazwyczaj przesypia 15 godzin,
  • w wieku od 7 do 10 miesięcy niemowlę przesypia od 11 do 15 godzin na dobę,
  • przeciętny roczny maluch potrzebuje 14 godzin snu.
Rodzice, którzy zastanawiają się, dlaczego niemowlę nie śpi w dzień, powinni zwrócić uwagę na jego nastrój. Jeśli brzdąc śpi o godzinę krócej, niż przewidują to „widełki” dla jego grupy wiekowej, ale jest pogodny i pełen energii – nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak dziecko jest marudne, płaczliwe i rodzice mają wrażenie, że dobrze zrobiłaby mu drzemka, warto zastanowić się nad powodami niedospania. Najczęściej są to:
  • brak ustalonego rytmu dnia – usypianie dziecka przypada na różne godziny, podobnie jak jego karmienie czy spacery;
  • przebodźcowanie – zdarza się, że rodzice błędnie odczytują sygnały świadczącego o zmęczeniu dziecka i zamiast je uśpić, starają się poprawić mu nastrój; przebodźcowane dziecko niemal zawsze ma problem z zaśnięciem;
  • głód – w czasie tzw. kryzysu laktacyjnego piersi mogą produkować zmniejszoną ilość mleka;
  • hałas – niemowlęta są wrażliwe na hałasy: dźwięki telewizora, telefonu czy rozmowy mogą je wybudzać;
  • przegrzanie – wysoka temperatura w pomieszczeniu i ubranie malca w zbyt wiele warstw grubych ubranek będzie skutkowało jego dużym dyskomfortem;
  • pełna pieluszka, podrażnienie skóry pośladków;
  • ząbkowanie.

Dlaczego noworodek nie chce spać w dzień? Przyczyną może być infekcja

A może zastanawiasz się, dlaczego noworodek nie śpi w dzień? Tak małe dziecko zdecydowanie powinno mieć w ciągu dnia co najmniej kilka drzemek. Jeśli tak nie jest, a malec przez większość czasu jest niespokojny, warto odwiedzić lekarza. Przyczyną takiego zachowania dziecka może być bowiem infekcja albo intensywne kolki. W obu przypadkach pediatra włączy odpowiednie leczenie, które umożliwi maluszkowi spokojny sen.

Niemowlę nie śpi w dzień – co możesz zrobić?

Wiesz już, czemu niemowlę nie śpi w dzień. Co możesz zrobić, by zmienić tę sytuację? Oto kilka sprawdzonych wskazówek:
  • Zadbaj o uporządkowany rytm dnia dziecka
Bardzo ważne jest, aby wprowadzić rutynę do planu dnia dziecka. Ustal stałe godziny drzemek, posiłków i spacerów. Zacznij kąpać dziecko każdego wieczora, a po kąpieli przygaszaj światło i zadbaj o ciszę. Dzieci, które mają stały harmonogram dnia, są spokojniejsze i łatwiej zasypiają.
  • Naucz się odczytywać sygnały wysyłane przez niemowlę
Kiedy twoje dziecko „marudzi”, nie staraj się go za wszelką cenę rozweselić, lecz ułóż je do spania. Zwracaj uwagę na sygnały takie jak tarcie oczu, ciągnięcie się za ucho czy dotykanie włosów albo ziewanie. Takie zachowania świadczą o tym, że dziecko jest zmęczone.
  • Uśmierz ból
Trudności z zasypianiem mogą wynikać również z ząbkowania. Jeśli twoja pociecha trze dziąsła, które są zaczerwienione i rozpulchnione, to prawdopodobnie wkrótce wyrżnie się jeden z mlecznych ząbków. Do uśmierzania bólu związanego z ząbkowaniem przydaje się schłodzony gryzak oraz lek przeciwbólowy w syropie.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni
Jeśli twoje dziecko ukończyło już czwarty tydzień życia, przestań ubierać je w jedną dodatkową warstwę. Dziecko powinno być ubrane tak grubo jak osoba dorosła. Pamiętaj również o odpowiedniej temperaturze w sypialni – mieści się ona w przedziale 18–19 stopni Celsjusza. 
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.