Data publikacji:

Najciekawsze książeczki dla 3-latka: polecane produkty

Oferta rynku wydawniczego dla przedszkolaków jest bardzo bogata. Bez problemu znajdziesz ciekawe książeczki dla 3-latka, musisz jednak wiedzieć, które propozycje są warte uwagi. Żeby zaszczepić dziecku miłość do książek, przy wyborze kieruj się jego aktualnymi zainteresowaniami, sięgając po różne formy. Krótkie opowiadania, naukowe ciekawostki i książki interaktywne – wszystko to zainteresuje 3-latka.
najciekawsze książeczki dla 3-latka

Książeczki anatomiczne dla 3-latka

Jednym z tematów, którymi zazwyczaj przedszkolaki są bardzo zainteresowane, jest ich własne ciało. To okres, w którym powoli odkrywają, jak funkcjonuje ludzki organizm, i wszystko to wydaje się fascynujące. Warto zaspokajać tę ciekawość, kupując książeczki dla 3-latka na temat anatomii, poruszając przy okazji tematykę zdrowego stylu życia i szacunku do innych, która jest z tym związana.
Jakie książeczki anatomiczne dla 3-latka warto kupić?
  • „Ludzkie ciało. Podświetl i odkryj”, Carron Brown, Rachael Sounders
  • „Ciało. To ciekawe!”, Barbara Supeł
  • „Leon i Lena poznają ciało człowieka”, Antti Nikunen
  • „Księga ciała”, Hanna Alice
  • „Ludzkie ciało. Świat w obrazkach”, Emilie Beaumont
  • „Opowiem ci, mamo, co robi moje ciało”, Monika Filipina
  • „Ciało człowieka. Podnieś klapkę”, Dieggo Marttarelli i inni
  • Książeczki dla 3-latka stworzone przez logopedę – zestaw do ćwiczenia mowy

    Najmłodsze maluchy uwielbiają ładne książki ułatwiające naukę mówienia, natomiast dla starszaków przydatne będą książeczki dla 3-latka stworzone przez logopedę, ale ukierunkowane na ćwiczenie aparatu mowy i doskonalenie zdobytych umiejętności.
    Autorką wielu ciekawych publikacji jest Marta Galewska-Kustra, która znana jest przede wszystkim jako twórczymi serii o Puciu. Starszym przedszkolakom spodobają się jej książki takie jak:
  • „Z muchą na luzie ćwiczymy buzię”
  • „Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy”
  • „Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci”
  • „Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci”
  • Inną serią książeczek dla 3-latka stworzoną przez logopedę jest zestaw „Jano i Wito uczą mówić”. Dotychczas ukazały się tomy do ćwiczenia głosek: S, R, K, SZ. Wyróżniają się ciekawą formą – słowa zawierające ćwiczone głoski przedstawione są w formie obrazków, dzięki którym dziecko może czytać razem z rodzicem.

    Interaktywne książeczki dla 3-latka z serii „Czytam z Albikiem”

    Twoje dziecko potrzebuje efektownych rozwiązań? Z pewnością zainteresujesz je zestawem z prostym w obsłudze mówiącym piórem, które zapozna je ze światem zwierząt, anatomią, kosmosem czy językiem angielskim. Wybór należy do ciebie, bowiem tematyka interaktywnych książeczek dla 3-latka i starszych dzieci z serii „Czytaj z Albikiem” jest bardzo zróżnicowana. Dziecko może zapoznawać się z nimi samodzielnie, z rodzeństwem lub w towarzystwie opiekuna. To świetna zabawa i efektywna nauka w jednym.

    Książeczki dla 3-latka i 2-latka 3D

    Ciekawa propozycja dla młodszych maluchów, które nie są jeszcze w stanie skupić się na dłuższych opowiadaniach, to książeczki dla 3-latka czy 2-latka 3D, czyli tak zwane książki pop-up. Po otwarciu rozkładają się w nich elementy trójwymiarowe, które robią duże wrażenie na przedszkolakach, zachęcając do zgłębiania przedstawionej historii.
    Wartościową książką jest na przykład „Kolorowy potwór”, zapoznający ze światem emocji, albo pozycja „Superbohaterzy są wśród nas”, pozwalająca na zastanowienie się, czy zwykli ludzie mogą mieć supermoce, i dająca jasny przekaz, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi.

    Książeczki z zadaniami i naklejkami dla 3-latka – czy warto je kupować?

    Książki z zadaniami są wartościowym urozmaiceniem edukacji najmłodszych. To dobry pomysł na niezobowiązujący prezent i sposób na nauczenie dziecka skupienia na samodzielnej pracy. Literki czy cyferki dla dzieci do pisania lub inne podobne książeczki dla 2-latka lub 3-latka ćwiczą rękę i zapoznają z kształtem znaków.
    Ulubionym elementem książeczek z zadaniami są zazwyczaj naklejki. Dzieci je wprost ubóstwiają. Odklejanie i przyklejanie również jest dobrym ćwiczeniem dla dłoni, a przy okazji dostarcza maluchom mnóstwo radości. Czy warto kupować książeczki z naklejkami dla 3-latka? Tak, ponieważ praca z nimi jest ciekawą i relaksującą aktywnością, a przy okazji przynosi wiele innych korzyści.

    Książeczki dla 3-latka do czytania do snu

    Czytanie ma walor edukacyjny i rozrywkowy. Książeczki interaktywne czy sensoryczne dla 3-latka sprawdzą się w dzień, podobnie książki popularnonaukowe, ale wieczorem lepiej postawić na tradycyjne opowiadania. Wspólne czytanie jest fantastycznym narzędziem umożliwiającym nawiązywanie bliższych więzi z rodzicem, ukojenie emocji i relaks. Warto codziennie czytać dziecku w łóżku, żeby poczuło się dobrze i bezpiecznie, a w konsekwencji lepiej spało. Zdarza się też, że to jedyna spokojna część dnia, kiedy jest czas na lekturę.
    Jakie książeczki dla 3-latka nadają się do czytania do snu? Spokojne, ciepłe i kojące. Sprawdzą się na przykład relaksacje z książki „Jesteś kimś wyjątkowym”, które budują pewność siebie i pomagają radzić sobie z codziennymi trudnościami. Idealne będą też krótkie książeczki z serii „Jadzia Pętelka”, a dla bardziej oczytanych maluchów dłuższe książeczki „Staś Pętelka”.
    Osoby, które kochają klasykę, mogą spróbować czytać dziecku uroczego „Misia Uszatka” czy „Reksia” to spokojne książeczki dla 3-latka lubiane przez dziewczynki i chłopców. Dobrym pomysłem są też wiersze, na przykład Tuwima, które swoim spokojnym rytmem kołyszą do snu.
    W domu, w którym mieszkają dzieci, nie powinno zabraknąć książek. Im bardziej różnorodna biblioteczka, tym lepiej. Ciekawe opowiadania, książeczki interaktywne czy edukacyjne – każda z tych pozycji przyniesie twojemu 3-latkowi wiele korzyści.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym