Data publikacji:

Pasożyty u dzieci - objawy i skuteczność terapii

Autor: Mariusz Kłos - Lekarz

Choroba pasożytnicza u dzieciaka nie powinna być powodem skrępowania rodziców – nawet dobrze przygotowane w pewnych zachowaniach żywieniowych i higienicznych maluchy, mogą złapać pasożyta od swoich rówieśników np. w przedszkolu, czy bawiąc się w piaskownicy. Niemniej wiele chorób pasożytniczych należy do grupy choroby „brudnych rąk”, profilaktyka takich zakażeń jest związana z właściwymi nawykami higienicznymi.

 

pasozyty-u-dzieci-piaskownica-550

 

Nazwa pasożyt pochodzi od greckiego słowa parasitos (stąd inny termin choroby pasożytniczej – parazytoza), co dosłownie oznacza tego, który żywi się przy stole innego. Istotną cechą pasożytnictwa z medycznego punktu widzenia jest zdolność do wywołania zmian chorobowych u żywiciela. Niektóre organizmy przystosowane do życia np. w przewodzie pokarmowym człowieka, nieujawniające szkodliwego działania, w pewnych warunkach mogą stać się dla niego chorobotwórcze.

 

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci to:

  • owsica,
  • lamblioza,
  • glistnica,
  • różne tasiemczyce,
  • pełzakowica,
  • toksoplazmoza.

Oraz popularne parazytozy skórne:

 

Pasożyty u dzieci - drogi zakażenia

Szerzenie się parazytoz wśród ludności może następować kilkoma drogami, ale w większości przypadków każdy gatunek przenosi się w sposób dla niego właściwy. Szczególnie popularną drogą zakażenia jest transmisja przez wodę i żywność: w pierwszej kolejności należy wymienić spożywanie nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego, które zawierają postaci inwazyjne pasożytów np. tasiemce, włośnie. Przez spożywanie zanieczyszczonej wody można zarazić się lambliozą, pełzakowicą. Wiek dziecięcy częściej niż dorosły sprzyja zakażeniom pasożytniczym przez bliskie kontakty z rówieśnikami w przedszkolu, szkole, na obozach kolonijnych, także w trakcie zabaw w brudnych piaskownicach, czy ze zwierzętami. Nie bez znaczenia w tych przypadkach jest niedojrzałość układu odpornościowego malucha. W wielu chorobach pasożytniczych transmisja następuje przez wspólne używanie przedmiotów lub przez bieliznę – mowa tu o rodzinnych zakażeniach rzęsistkowicą, czy owsicą.

 

Różne pasożyty, różne objawy

Objawy pasożytów u dzieci są zależne od miejsca, w którym prowadzą swój cykl życiowy. Nierzadko dolegliwości dotyczą przewodu pokarmowego – w przypadku zarażenia owsikami niepokojącymi symptomami mogą być świąd i drapanie się w okolicach odbytu (lub narządów płciowych), zaburzenia snu i łaknienia, niepokój, chudnięcie. Ostatnie objawy mogą dotyczyć również dzieciaków chorujących na inne parazytozy przewodu pokarmowego (tasiemczyce, lambliozę, glistnicę, czy pełzakowicę), ponadto w schorzeniach tych pojawić się mogą nudności, wymioty, bóle brzucha, czy biegunka oraz uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Ponadto dla glistnicy typowe są przelotne wysypki alergiczne oraz kaszel wynikający ze zmian w płucach. Schorzenia pasożytnicze ektopowe (np. świerzb i wszawica) objawiają się świądem skóry.

 

W przebiegu chorób pasożytniczych może pojawić się gorączka, zwykle niewielka, a w wynikach badań laboratoryjnych cechą charakterystyczną jest podwyższenie poziomu eozynofilii w morfologii krwi.

 

Choroba pasożytnicza - skuteczność terapii

Parazytozy często stanowią ogromny problem diagnostyczny, ponieważ nierzadko objawy są niecharakterystyczne i dopiero po wykonaniu szeregu badań dodatkowych okazuje się, że mamy do czynienia z chorobą pasożytniczą. Po ustaleniu właściwego rozpoznania można włączyć leczenie: dostępne na rynku preparaty przeciwpasożytnicze okazują się skuteczne w walce z niechcianymi współbiesiadnikami. W wielu przypadkach konieczne jest przyjmowanie leków również przez innych członków rodziny, aby po wyleczeniu malucha nie doszło do ponownego zarażenia się np. od rodzeństwa, czy rodziców.

 

Na koniec warto podkreślić istotną rolę profilaktyki parazytoz. To na nas, rodzicach i osobach dorosłych, spoczywa odpowiedzialność za właściwe nawyki higieniczne i żywieniowe naszych pociech. Musimy pamiętać o tym, że nasze postawy i zachowania nie umkną uwadze najmłodszych i staną się przykładem do naśladowania.

 


Autor

Komentarze
20-07-2018
Ocena:
Też mieliśmy takie leczenie. Przynajmniej wiem, że jest bezpieczne. Bo od pół roku nie mamy kłopotów z pasożytami u dziecka.
23-04-2018
Ocena:
Własnie podałam pierwszą dawkę tego leku, podobno powinien szybko pomóc i wyeliminować wszystkie skutki owsików.Dobrze, że zrobiłam szybko badani i nie czekałam, aż te pasożyty się namnożą.
20-03-2018
Ocena:
To prawda naprawdę skutecznie pomaga pozbyć się owsików. Moje dziecko dzięki niej dużo lepiej się czuje i spokojnie przesypia noc.
14-11-2017
Ocena:
na owsiki jest juz lek bez recpety - pyrantelum medana, jest skuteczny i ma dobry smak ;)
syrop na kaszel dla niemowląt

Jaki syrop na kaszel dla niemowląt jest najlepszy?

2023-11-30
Każdy rodzic niemowlaka wie, jak duże spustoszenie w codziennym rodzinnym życiu może siać zwykły kaszel. Chorujący bobas nie przesypia nocy, budząc innych domowników. Uporczywy kaszel może przekładać się na jego samopoczucie przez cały dzień. Jak złagodzić ten nieprzyjemny objaw? Najchętniej stosowanym sposobem jest syrop na kaszel dla dzieci. Dziś podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni specyfik.
plamy na języku u dziecka

Plamy na języku dziecka: co oznaczają? 

2023-07-29
Wystąpienie plam na języku u dziecka to stosunkowo popularna dolegliwość. Zazwyczaj nie ma powodu do paniki, choć oczywiście nie należy bagatelizować problemu. W tym artykule dowiesz się, co oznaczają plamy na języku u dziecka, a także poznasz ewentualne przyczyny tej dolegliwości.  
Podwyższone płytki krwi u dziecka

Podwyższone płytki krwi u dziecka: czy należy się martwić? 

2023-07-26
Płytki krwi (trombocyty) to elementy morfotyczne krwi, które aktywnie uczestniczą w procesie krzepnięcia. Nadmiar płytek, zwany inaczej trombocytozą lub nadpłytkowością może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czy zatem w przypadku podwyższonych płytek krwi u dziecka należy się martwić? 
witaminy dla 3 latka

Jakie witaminy dla 3-latka wybrać? Polecane produkty

2023-07-18
Z pewnością doskonale wiesz, że dla zdrowego rozwoju twoje dziecko potrzebuje odpowiednich porcji witamin i minerałów. Co jednak, jeśli maluch lubi tylko niektóre owoce i warzywa, a do tego niespecjalnie przepada za mięsem? Jakie witaminy dla 3-latka warto wówczas wybrać i czy właściwie w ogóle należy je dziecku podawać?
wysypka po mmr

Wysypka po MMR: charakterystyka 

2023-07-13
MMR należy do grupy szczepionek atenuowanych, co oznacza, że w swoim składzie zawiera żywe wirusy o obniżonej chorobotwórczości. W związku z tym, wielu rodziców zastanawia się, jakie mogą być skutki uboczne po przyjęciu MMR? Jednym z nich może być tak zwany odczyn odrowy, objawiający się zmianami skórnymi. Poznaj charakterystykę wysypki po MMR. 
azotyny w moczu dziecka

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

2023-03-22
Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
objawy przegrzania organizmu

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

2023-03-20
Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem się nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.