Data publikacji:

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy, takie jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Biała kupka u dziecka

Kolory kupki dziecka – jakie są prawidłowe?

Kupka u dziecka stanowi jeden ze swoistych barometrów jego stanu zdrowia. To właśnie rytm wypróżnień, ale także ich jakość mogą informować o tym, czy maluch boryka się z jakimiś kłopotami ze strony układu pokarmowego. Z reguły przyjmuje się, że kupka w kolorze brązowym, żółtym, a nawet zielonkawym nie stanowi powodu do obaw. Odcienie te mieszczą się w granicach normy i mogą się zmieniać, przede wszystkim w zależności od stosowanej przez dziecko diety.
Pamiętajmy, że na kolor kupki dziecka wpływa to, co na co dzień spożywa maluch. Zielonkawa kupka, jeśli nie towarzyszą jej żadne objawy gastryczne, może być efektem spożycia szpinaku. Czerwony stolec pojawia się często po spożyciu buraków, a intensywnie pomarańczowy – po marchewce.
Warto pamiętać, że poza kolorem kupki u dziecka, należy brać pod uwagę także inne kryteria. Liczą się również konsystencja i częstotliwość oddawania stolca. Jeśli kupka dziecka ma stałą formę i pojawia się regularnie, nawet nietypowy kolor nie musi oznaczać niczego złego.
Do odcieni kupki u niemowląt, które powinny wzbudzić szczególną czujność, zaliczany jest czarny, szary, a także biały. Jeśli kał w takich kolorach pojawia się u dziecka regularnie, prawdopodobnie boryka się ono z jakimś kłopotem zdrowotnym.

Biała kupka u niemowlaka – możliwe przyczyny

Biała kupka u dziecka to rzadka sytuacja, która wymaga przyjrzenia się bliżej stanowi zdrowia maluszka. Brak koloru oznacza bowiem, że do jelit nie przedostała się żółć konieczna do prawidłowego trawienia pokarmów. Co może być tego przyczyną?

Dieta

Może się zdarzyć, że kupka dziecka zyskuje bledszy odcień na skutek spożywania dużych ilości wody, które neutralizują barwiące działanie żółci w jelitach. Jednorazowa biała kupka u dziecka bez dodatkowych objawów nie powinna dawać powodów do paniki.

Wirusowe zapalenie wątroby

WZW typu A, B, C, D lub E to częste infekcje, które dotykają zarówno dorosłych, jak i małych dzieci. Problem z przepływem żółci występuje wraz z gorączką, nudnościami, bólem brzucha, biegunkami i ciemnym zabarwieniem moczu.

Atrezja dróg żółciowych

Wrodzone zrośnięcie dróg żółciowych diagnozowane jest u dzieci pomiędzy 2. a 5. tygodniem życia. Biała kupka u dziecka współwystępuje tu z żółtaczką. Schorzenie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej i zabiegu, który udrożni drogi żółciowe.

Torbiele dróg żółciowych

Problemy z drożnością dróg żółciowych mogą wywoływać również torbiele, które zasłaniają ich światło. Podobnie jak w atrezji, objawiają się one żółtaczką, białą kupką, ale także wzdęciami i bólem brzucha.

Przebyte operacje

Do problemów z przepływem żółci mogą prowadzić niektóre operacje, takie jak usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Biała kupka u dzieci – kiedy wybrać się do lekarza?

Wiesz już, że biała kupka u dziecka to rzadki objaw, którego nie wolno lekceważyć. Reasumując, jeśli poza jasnym kałem zauważasz u swojego maluszka objawy, takie jak:
  • zaparcia lub uporczywe biegunki,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • gorączka,
  • zmiany skórne, szczególnie zażółcenie skóry,
  • nie zwlekaj z wizytą u pediatry. Nie ma tu znaczenia, czy pojawia się biała kupka u dziecka 3-latka, czy u noworodka. Jasne stolce wraz z powyższymi objawami mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach ze strony dróg żółciowych, które należy natychmiast leczyć.
    A co, jeśli biała kupka przydarzyła się raz i nie towarzyszyły jej żadne dodatkowe symptomy? Nie martw się na zapas, lecz poinformuj o tym zdarzeniu lekarza pediatrii podczas najbliższej wizyty kontrolnej.

    Jak dbać o układ pokarmowy malucha?

    Na koniec kilka porad, dzięki którym lepiej zadbasz o dobry stan układu pokarmowego swojego dziecka.
  • Lekarze pediatrii rekomendują karmienie dziecka mlekiem matki co najmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia. Ma to bardzo pozytywny wpływ na ogólny rozwój malucha, w tym również na prawidłową równowagę jelitową.
  • Jeśli zaczynasz podawać dziecku mleko modyfikowane, pamiętaj, że rytm wypróżnień może się zmienić – zmiana diety może wiązać się z chwilowymi zaparciami czy biegunkami.
  • Dietę niemowlaka możesz zacząć rozszerzać najwcześniej w 17., a najpóźniej w 26. tygodniu jego życia. Zacznij od lekkostrawnych produktów – gotowanych, nieprzyprawionych warzyw, takich jak dynia czy marchew.
  • W trakcie antybiotykoterapii nie zapominaj o podawaniu maluchowi dedykowanego niemowlętom probiotyku.
  • Biała kupka u dziecka – podsumowanie

    Biała kupka u niemowlaka może być sygnałem świadczącym o tym, że drogi żółciowe dziecka nie pracują prawidłowo. Jeśli oprócz zmiany zabarwienia zauważasz biegunkę, wzdęcie brzuszka, zmianę koloru skóry, wymioty czy gorączkę, natychmiast zabierz dziecko do lekarza. Rzadkie, okazjonalne zmiany koloru kału dziecka nie muszą stanowić powodu do niepokoju – najczęściej stoi za nimi spożywanie barwiących produktów.
    Zdjęcie: Envato Elements