Data publikacji:

Bielactwo u dzieci: jakie mogą być przyczyny?

Istnieją dwa typy bielactwa u dzieci – wrodzone i nabyte. Wystąpienie choroby wrodzonej jest oczywiste od razu po przyjściu noworodka na świat i nie ma wątpliwości co do jej przyczyn. Inaczej jest w przypadku pojawienia się objawów zwiastujących bielactwo u starszych dzieci. Powody pojawienia się problemu wciąż nie są w pełni wyjaśnione, wiadomo jednak jaki jest mechanizm działania choroby i jak wygląda jej rozwój. Dowiedz się więcej na temat tych charakterystycznych zmian na skórze.
bielactwo u dzieci

Czym jest bielactwo wrodzone u dzieci?

Bielactwo wrodzone u dzieci, nazywane jest inaczej albinizmem. Skutkiem choroby jest brak lub niedobór melaniny, czyli pigmentu w organizmie. Problem ten dotyka nie tylko ludzi, ale także inne zwierzęta, u niektórych z nich jest nawet wyróżniającą cechą odmiany.
Albinos, bo tak nazywamy osobę dotkniętą wrodzonym bielactwem, ma białą lub bladoróżową skórę, białe włosy, rzęsy i brwi, które nie ciemnieją z wiekiem oraz jasnoniebieską lub rzadziej różową tęczówkę.
Jaka jest przyczyna bielactwa wrodzonego u dzieci? Powodem pozbawienia organizmu pigmentu jest brak enzymu, którego zadaniem jest przekształcanie prekursora melaniny w melaninę. Jest to choroba genetyczna, nosicielami genu są rodzice, nawet jeśli nie występują u nich objawy.

Bielactwo nabyte u dzieci – co to za choroba?

Bielactwo nabyte u dzieci jest chorobą autoimmunologiczną, w wyniku której odbarwieniu ulegają fragmenty skóry. Na ciele pojawiają się stopniowo jasne plamy otoczone ciemniejszą obwódką. Mają nierówne kształty. Skóra w tych miejscach nie wykazuje objawów stanu zapalnego. Ten rodzaj bielactwa nie pojawia się u noworodków ani małych dzieci, ujawnia się zwykle między 10. a 20. rokiem życia.

Jakie są przyczyny bielactwa nabytego u dzieci?

Osoby borykające się z problemem bielactwa oraz ich rodziny zadają sobie pytanie: jakie są przyczyny tej dolegliwości. Niestety naukowcy wciąż nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć w jaki sposób aktywuje się w organizmie ta choroba. Wiadomo natomiast, że wynika ze zniszczenia lub zaburzenia pracy komórek wytwarzających melaninę – melanocytów.
Uszkodzenie melanocytów może być spowodowane między innymi niewłaściwą reakcją układu immunologicznego lub układu nerwowego. Z tego względu bielactwo u dzieci może iść w parze z innymi chorobami autoimmunologicznymi, a także mieć swój początek po przeżyciu traumatycznego wydarzenia czy doświadczeniu długotrwałego stresu.

Bielactwo u dzieci – początki

Jakie są pierwsze objawy bielactwa u dzieci? Rodzice lub samo dziecko zauważają pojawiające się na skórze znacznie jaśniejsze niż reszta ciała plamy, nazywane plamami bielaczymi. Są one otoczone ciemniejszą obwódką i przyjmują różne kształty. Mogą ukazywać się stopniowo lub nagle.
Partie ciała, na których zazwyczaj plamy bielacze pojawiają się w pierwszej kolejności to: głowa, twarz, grzbiety rąk, okolice narządów płciowych, stopy, łokcie i kolana. Plamy pojawiają się niekiedy tylko z jednej strony ciała lub są ułożone symetrycznie po obu stronach. Jeśli obejmują całe ciało, mówimy o bielactwie całkowitym. To, jak szybko postępuje bielactwo u dzieci, jest kwestią indywidualną, ale zależy też od tego, czy zostaną podjęte próby spowolnienia rozwoju choroby.

Czy bielactwo jest groźne dla zdrowia?

Bielactwo u dzieci nie jest wyłącznie problemem estetycznym, jednak samo w sobie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Osoba, która jest dotknięta albinizmem, musi przez całe życie dbać o najwyższą ochronę przeciwsłoneczną, boryka się też często z problemami skórnymi oraz chorobami oczu, a niekiedy również kłopotami ze słuchem. W przypadku rozprzestrzeniania się na ciele jasnych plam również należy dbać o intensywną ochronę przed promieniowaniem UV, stosując intensywne kosmetyki do opalania. Zmiany nie są bolesne ani swędzące.
Ważną kwestią jest zbadanie dziecka dotkniętego bielactwem nabytym pod kątem innych chorób autoimmunologicznych, ponieważ często idą one w parze. Mowa między innymi o cukrzycy typu 1, łysieniu plackowatym i chorobie Hashimoto. Po stwierdzeniu bielactwa najlepiej regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Diagnoza bielactwa u dzieci

Po zauważeniu pierwszych objawów trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalistą, który w kompetentny sposób zdiagnozuje bielactwo nabyte, jest dermatolog. Żeby potwierdzić podejrzenie, musi zebrać dokładny wywiad i obejrzeć skórę. Całkowitą pewność lekarz uzyskuje po użyciu lampy Wooda, emitującej promieniowanie UV. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowo biopsji.

Bielactwo u dzieci – jak zatrzymać postępowanie choroby?

Czy bielactwo u dzieci jest wyleczalne? Albinizmu nie można wyleczyć, jednak w przypadku bielactwa nabytego u dzieci można mówić o spowolnieniu postępowania choroby poprzez podjęcie odpowiednich działań. Na wczesnym etapie można wprowadzić do miejscowego stosowania kortykosterydy lub inhibitory kalcyneuryny. Stosunkowo skuteczną, a zarazem bezpieczną metodą leczenia jest fototerapia, której zadaniem jest pobudzenie skóry do wytwarzania na nowo melaniny.
Duże nadzieje chorzy pokładają w najnowszym sposobie leczenia – przeszczepie prawidłowo funkcjonujących komórek wytwarzających melaninę w miejsca, które są ich pozbawione. Daje to szansę na satysfakcjonujące i przede wszystkim trwałe efekty.
Chorzy zastanawiają się często, czy bielactwo może się całkowicie cofnąć. Niestety, dopóki nie znajdziemy skutecznej metody na znalezienie i wyeliminowanie źródła problemu, nie jest to możliwe. Tendencja jest wyraźne narastająca, co oznacza, że plamy będą się rozprzestrzeniać na nowe partie ciała, a nie znikać. Pozostaje jedynie radzenie sobie ze skutkami, czyli próba likwidowania powstałych plam bielaczych. Dorosłe osoby mogą ponadto korzystać z makijażu permanentnego oraz wysokiej jakości samoopalaczy.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym