Zmiany, do których dochodzi na skutek takiego zapalenia skóry, nie są bolesne, nie powodują również swędzenia. Należy jednak je usuwać, ponieważ pozostawione same sobie mogą rozprzestrzenić się na twarz i tułów, a także doprowadzić do ostrego zapalenia skóry. Ponadto ciemieniucha jest wyjątkowo nieestetyczna.
Jednocześnie należy wiedzieć, że ciemieniucha u rocznego dziecka lub starszego może nawracać na skutek działania innych czynników, tj. w efekcie używania uczulających kosmetyków, zakażenia drożdżakami albo infekcji skóry. Na tego typu problemy bardziej narażone są również dzieci, które cierpią na rozmaitego rodzaju alergie oraz na atopowe zapalenie skóry.
Należy pamiętać, że rozmiękczanie łusek jest długotrwałym procesem. Najlepiej pozostawić olejek na skórze dziecka na 24 godziny, co 6-7 godzin wcierając kolejną, malutką porcję.
Uwaga! W zapobieganiu ciemieniusze pomocne będą specjalistyczne szampony i odżywki dla małych dzieci z problemami skórnymi. Warto poprosić o takie preparat w aptece.
Kolejnym błędem rodziców jest używanie specjalistycznego grzebienia z bardzo wąskimi, gęstymi i cieniutkimi zębami. Rzeczywiście, po użyciu takiego narzędzia ciemieniucha odejdzie od skóry, ale wraz z naskórkiem. Skóra stanie się wówczas źródłem bólu i otwartą „bramą” dla bakterii.
Jeśli mimo starannej pielęgnacji, stosowania się do wyżej opisanych wskazówek, czujności i używania odpowiednich kosmetyków ciemieniucha uparcie powraca, dobrym pomysłem jest przeprowadzenie testów na alergie pokarmowe. Zdarza się bowiem, że charakterystyczne łuski są objawem uczulenia i będą powracać do czasu wyeliminowania alergenu z diety. Rodzice dziecka, u którego ciemieniucha ciągle wraca, powinni też rozważyć stosowanie dermokosmetyków przez cały czas – nawet w okresie, w którym przypadłość zanika.