Data publikacji:

Ciemieniucha u rocznego dziecka. Jak leczyć?

Ciemieniucha to przypadłość, która zazwyczaj występuje u młodych niemowląt, ewentualnie w drugim półroczu życia. Niemniej może się zdarzyć, że charakterystyczne żółtawe łuski zaobserwujemy również u starszej latorośli. Sprawdź, z czego wynika ciemieniucha u rocznego dziecka i jak się jej pozbyć.
ciemieniucha u rocznego dziecka

Ciemieniucha – co to?

Ciemieniucha to dość powszechna u małych dzieci przypadłość, będąca rodzajem łagodnego, łojotokowego zapalenia skóry głowy. W jego wyniku na skórze powstają żółtawe, dość grube łuski, które miejscami ulegają przesuszeniu.

Zmiany, do których dochodzi na skutek takiego zapalenia skóry, nie są bolesne, nie powodują również swędzenia. Należy jednak je usuwać, ponieważ pozostawione same sobie mogą rozprzestrzenić się na twarz i tułów, a także doprowadzić do ostrego zapalenia skóry. Ponadto ciemieniucha jest wyjątkowo nieestetyczna.

Ciemieniucha u rocznego dziecka – czy to możliwe?

Jako że ciemieniucha to przypadłość, która kojarzy się główne z młodymi niemowlętami (zazwyczaj występuje w pierwszym półroczu życia), rodziców może bardzo niepokoić wystąpienie jej objawów u roczniaka. Zupełnie niepotrzebnie – ciemieniucha może nawracać i nie jest to nic szczególnie niepokojącego. Zdarza się, że przypadłość ta występuje nawet u osób dorosłych!

Ciemieniucha u dziecka – przyczyny

Główną przyczyną występowania ciemieniuchy jest niedojrzałość gruczołów łojowych. Inaczej rzecz ujmując, młodziutka skóra nie radzi sobie jeszcze z regulowaniem wydzielania sebum, w efekcie jest go za dużo – i z czasem powstają charakterystyczne łuski.

Jednocześnie należy wiedzieć, że ciemieniucha u rocznego dziecka lub starszego może nawracać na skutek działania innych czynników, tj. w efekcie używania uczulających kosmetyków, zakażenia drożdżakami albo infekcji skóry. Na tego typu problemy bardziej narażone są również dzieci, które cierpią na rozmaitego rodzaju alergie oraz na atopowe zapalenie skóry.

Co na ciemieniuchę? Jak się jej pozbyć?

Jak już wiesz, omawiana przypadłość sama w sobie nie stanowi zagrożenia, ale konsekwencje pozostawienia jej na skórze – już tak. Dlatego ważne jest, aby stosować znane i sprawdzone sposoby na ciemieniuchę. Co dokładnie musisz robić?
  • Rozmiękczaj łuski na głowie dziecka Ciemieniucha dość mocno przylega do skóry – aby nie uszkodzić naskórka, trzeba zatem łuski najpierw rozmiękczyć. Można to zrobić poprzez nałożenie oleju kokosowego, oliwki z oliwek albo oliwki dla dzieci na skórę głowy. Możesz również użyć preparatu o nazwie Ciemieniuszka – zawiera on naturalne olejki z krokosza, liści brzozy oraz kwiaty lipy. Produktu można używać już od pierwszego dnia życia dziecka.

    Należy pamiętać, że rozmiękczanie łusek jest długotrwałym procesem. Najlepiej pozostawić olejek na skórze dziecka na 24 godziny, co 6-7 godzin wcierając kolejną, malutką porcję.

  • Usuwanie łusek Po upływie minimum kilku godzin należy umyć głowę dziecka przy użyciu szamponu przeznaczonego dla najmłodszych. Następnie, używając mięciutkiej szczoteczki, należy wyczesać łuski z głowy malca. Procedurę trzeba powtarzać codziennie – aż do momentu, w którym wszystkie łuski znikną.
  • Kontrola Jako że ciemieniucha „lubi” powracać, należy obserwować skórę dziecka, wypatrując ewentualnych zmian. Jeśli się pojawią, warto od razu działać – zanim problem znów się nasili.

Uwaga! W zapobieganiu ciemieniusze pomocne będą specjalistyczne szampony i odżywki dla małych dzieci z problemami skórnymi. Warto poprosić o takie preparat w aptece.

Ciemieniucha u niemowlaka lub starszego dziecka – czego nie robić?

Niestety dość często zdarza się, że ciemieniucha u dziecka budzi w rodzicach silną pokusę… drapania. Należy wyraźnie podkreślić, że jest to postępowanie wyjątkowo szkodliwe, które może prowadzić do powstania u dziecka nadkażeń bakteryjnych. Nigdy nie należy drapać zmian na głowie dziecka – niezależnie od jego wieku.

Kolejnym błędem rodziców jest używanie specjalistycznego grzebienia z bardzo wąskimi, gęstymi i cieniutkimi zębami. Rzeczywiście, po użyciu takiego narzędzia ciemieniucha odejdzie od skóry, ale wraz z naskórkiem. Skóra stanie się wówczas źródłem bólu i otwartą „bramą” dla bakterii.

Ciemieniucha – powikłania

Może się zdarzyć, że ciemieniucha u rocznego dziecka, a także u starszego, przyczyni się do powstania stanu zapalnego skóry. W takim przypadku skóra malca będzie obrzęknięta, zaczerwieniona, ponadto mogą wystąpić sączące się zmiany. Oczywiście taki stan zapalny wywołuje silne swędzenie i ból. Zawsze, gdy rodzice podejrzewają, że doszło do stanu zapalnego, należy udać się do lekarza pediatry albo do dermatologa.

Nawracająca ciemieniucha u dziecka – kiedy do lekarza?

Do lekarza warto zwrócić się nie tylko w przypadku zapalenia skóry, ale także wtedy, gdy ciemieniucha ciągle nawraca. W takiej sytuacji specjalista może zalecić bardziej specjalistyczne leczenie, które będzie opierało się na regularnej aplikacji leków przeciwgrzybiczych, kremu z zawartością sterydu albo preparatu stanowiącego połączenie obu wymienionych.

Jeśli mimo starannej pielęgnacji, stosowania się do wyżej opisanych wskazówek, czujności i używania odpowiednich kosmetyków ciemieniucha uparcie powraca, dobrym pomysłem jest przeprowadzenie testów na alergie pokarmowe. Zdarza się bowiem, że charakterystyczne łuski są objawem uczulenia i będą powracać do czasu wyeliminowania alergenu z diety. Rodzice dziecka, u którego ciemieniucha ciągle wraca, powinni też rozważyć stosowanie dermokosmetyków przez cały czas – nawet w okresie, w którym przypadłość zanika.

Autor: Robert Wojtaś