O jakich infekcjach może świadczyć gorączka u rocznego dziecka?
Gorączka u rocznego dziecka nie musi, choć może, świadczyć o rozpoczynającej się infekcji. Te, które występują u malutkich dzieci najczęściej, to:
- wirusowe i bakteryjne zakażenia układu oddechowego,
- zapalenie ucha środkowego,
- zakażenia w obrębie układu pokarmowego,
- zakażenia układu moczowego,
- inne choroby wirusowe i bakteryjne (na przykład ospa wietrzna).
W wielu przypadkach poza podwyższeniem się temperatury u dziecka występują także inne objawy. Dla przykładu katar i gorączka u rocznego dziecka mogą zwiastować wirusowe zapalenie dróg oddechowych. Z kolei biegunka i gorączka u rocznego dziecka, a także (choć nieobowiązkowo) wymioty, mogą świadczyć o tym, że maluch zachorował na tzw. jelitówkę.
Z kolei gorączka bez żadnych dodatkowych objawów jest charakterystyczna dla tzw. rumienia nagłego, czyli tzw. trzydniówki. 90% przypadków tej niegroźnej infekcji występuje u dzieci poniżej 2. roku życia
Gorączka przy ząbkowaniu u rocznego dziecka
Warto wiedzieć, że gorączka u rocznego dziecka w ogóle nie musi mieć związku z infekcją. Może się zdarzyć, że dolegliwość ta będzie występowała w okresie ząbkowania – czyli w czasie wyrzynania się kolejnych ząbków. Wówczas dodatkowo można zaobserwować u maluszka obfite ślinienie się, pocieranie dziąsłami o przedmioty, a także nasiloną płaczliwość. Należy jednak pamiętać, że jeśli gorączka jest wysoka (ponad 38,5°C) nie należy zakładać, że jej przyczyną jest ząbkowanie. Innymi słowy – dziecko powinien zobaczyć lekarz pediatra.