Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?
Jak usunąć kleszcza u dziecka? Mechanicznie. Wystarczy pęseta kosmetyczna. Popularne w ostatnich latach stały się lassa na kleszcze i kleszczkarty, które kupisz w aptekach. Świetnym, bezpiecznym i niezawodnym przyrządem są także kleszczołapki. Takie same jak te, którymi wyjmujesz kleszcze u czworonogów. Mały kleszcz u dziecka? Wybierz mniejszą kleszczołapkę. Większy kleszcz – świetnie poradzisz sobie większą kleszczołapką.
Wiemy, że stres związany z wyciągnięciem kleszcza z ciała dziecka może być ogromnym stresem dla rodzica. Dla dziecka także. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, skorzystaj z pomocy kogoś bardziej doświadczonego z twojego otoczenia lub udaj się do przychodni.
Wiedz jednak, że nawet malutki kleszcz u dziecka to nie katastrofa, lecz rzecz do sprawnego rozwiązania. Aby z powodzeniem wyciągnąć kleszcza z ciała dziecka, stosuj się do poniższych wskazówek:
Miejsce wkłucia kleszcza obserwuj przez minimum 30 dni po usunięciu pasożyta. Jeśli pojawi się rumień – czyli skóra miejscowo zaczerwieni się albo pojawią się plamy, a objawy będą narastać, koniecznie udaj się do lekarza. Niewielkie zaczerwienienie nie jest powodem do obaw.
Sygnałem do wizyty lekarskiej są:
Wymienione w poprzednim punkcie objawy są takie same, gdy ma miejsce ugryzienie kleszcza u dziecka, a także u dorosłego. Może to sygnalizować, że do organizmu dziecka wniknęła bakteria i doszło do zarażenia boreliozą. U dzieci najczęściej podawanym antybiotykiem jest amoksycylina.
Nie, takiej szczepionki po dziś dzień naukowcy nie opracowali. Dostępne są jedynie szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, a można nimi szczepić już dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.
Nie da się unikać ugryzienia przez kleszcza w 100%. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że gdzieś ten pajęczak zajdzie nam za skarpetkę i wbije się pod kolanem. Jednak są pewne zasady ostrożności i sposoby na zminimalizowanie inwazji kleszczy na ciało dziecka. Podajemy sposoby na ochronę dziecka przez kleszczami przed wyjściem do parku, lasu i na łąkę:
Pozwól dziecku na swobodną eksplorację natury z odpowiednią prewencją przeciw kleszczom.