Data publikacji:

Kleszcz u dziecka? Co robić?

Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?

kleszcz

Czego nie można robić, gdy w zobaczysz wbitego kleszcza u niemowlaka lub starszego dziecka?

  • Nie smaruj ciała dziecka tłuszczami, alkoholem ani benzyną. To starodawne rady, które nijak się mają do samodzielnego wykręcania kleszcza ze skóry. Kiedyś myślano, że gdy posmarujesz kleszcza i okolice ciała, gdzie się wbił, masłem lub alkoholem, to on sam odpadnie momentalnie od skóry. Nic bardziej mylnego.
  • Nie zgniataj, nie wyciskaj, nie podpalaj kleszcza! Może i szybko go uśmiercisz w ten sposób, ale zanim dokona ostatniego tchu, w obliczu zagrożenia pajęczak zacznie wydzielać materiał zakaźny. Igranie z kleszczem może zakończyć się zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi, w tym krętkami Borrelia i wirusami KZM.

Kleszcz u dziecka – postępowanie

Jak usunąć kleszcza u dziecka? Mechanicznie. Wystarczy pęseta kosmetyczna. Popularne w ostatnich latach stały się lassa na kleszcze i kleszczkarty, które kupisz w aptekach. Świetnym, bezpiecznym i niezawodnym przyrządem są także kleszczołapki. Takie same jak te, którymi wyjmujesz kleszcze u czworonogów. Mały kleszcz u dziecka? Wybierz mniejszą kleszczołapkę. Większy kleszcz – świetnie poradzisz sobie większą kleszczołapką. 

Bez względu na to, jakiego przyrządu do wyciągania kleszcza użyjesz, złap go jak najbliżej przy powierzchni skóry i wyciągnij pewnym ruchem. Jeśli pod skórą zostanie drobna część, bez obaw – ciało ją wydali w kilka dni. Jednak, jeśli zdarzy ci się urwać kleszcza przy wyciąganiu (czyli wyciągniesz sam odwłok, a głowa zostanie w ciele), natychmiast udaj się do przychodni po poradę lekarską i/lub interwencję w gabinecie zabiegowym.

Kleszcz u niemowlaka. Jak wyciągnąć?

Wiemy, że stres związany z wyciągnięciem kleszcza z ciała dziecka może być ogromnym stresem dla rodzica. Dla dziecka także. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, skorzystaj z pomocy kogoś bardziej doświadczonego z twojego otoczenia lub udaj się do przychodni.

Wiedz jednak, że nawet malutki kleszcz u dziecka to nie katastrofa, lecz rzecz do sprawnego rozwiązania. Aby z powodzeniem wyciągnąć kleszcza z ciała dziecka, stosuj się do poniższych wskazówek:

  • bądź spokojny, aby nie stresować siebie i nie wprowadzać nerwowości u dziecka, 
  • zdezynfekuj przyrząd, którym będziesz wyjmować kleszcza z ciała niemowlaka lub starszaka, 
  • chwyć kleszcza jak najbliżej skóry i pociągnij do góry pewnym ruchem
  • po usunięciu kleszcza – zdezynfekuj skórę
  • pasożyta spłucz w ubikacji lub wrzuć do słoiczka i zalej 40% alkoholem, a następnie wylej zawartość pojemnika do WC, 
  • obserwuj zachowanie dziecka oraz miejsce po wkłuciu kleszcza. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy- udaj się do lekarza.

Kleszcz u dziecka – rumień – kiedy występuje i jak reagować?

Miejsce wkłucia kleszcza obserwuj przez minimum 30 dni po usunięciu pasożyta. Jeśli pojawi się rumień – czyli skóra miejscowo zaczerwieni się albo pojawią się plamy, a objawy będą narastać, koniecznie udaj się do lekarza. Niewielkie zaczerwienienie nie jest powodem do obaw.

Sygnałem do wizyty lekarskiej są:

  • rumień (powiększa się stopniowo w miejscu wkłucia), 
  • obrzęk miejscowy, 
  • osłabienie ogólne dziecka, 
  • gorączka, 
  • objawy grypopodobne, 
  • bóle stawów.

Kleszcz u dziecka – kiedy antybiotyk?

Wymienione w poprzednim punkcie objawy są takie same, gdy ma miejsce ugryzienie kleszcza u dziecka, a także u dorosłego. Może to sygnalizować, że do organizmu dziecka wniknęła bakteria i doszło do zarażenia boreliozą. U dzieci najczęściej podawanym antybiotykiem jest amoksycylina.

Czy istnieje szczepionka przeciw boreliozie?

Nie, takiej szczepionki po dziś dzień naukowcy nie opracowali. Dostępne są jedynie szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, a można nimi szczepić już dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.

Kleszcz u dziecka – jak chronić dziecko przed ugryzieniem przez kleszcza?

Nie da się unikać ugryzienia przez kleszcza w 100%. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że gdzieś ten pajęczak zajdzie nam za skarpetkę i wbije się pod kolanem. Jednak są pewne zasady ostrożności i sposoby na zminimalizowanie inwazji kleszczy na ciało dziecka. Podajemy sposoby na ochronę dziecka przez kleszczami przed wyjściem do parku, lasu i na łąkę:

  • Ubierz dziecko w jasne ubrania – łatwiej będzie ci zobaczyć kleszcza chodzącego po odzieży i strząsnąć go z dziecka nim wbije się w ciało. 
  • Dobieraj ubrania z długim rękawem oraz czapki
  • Załóż moskitierę na gondolkę i spacerówkę. - Stosuj odpowiednie do wieku preparatu odstraszające kleszcze – najlepiej na bazie naturalnych olejków eterycznych.
  • Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj skórę dziecka, a w szczególności miejsca „ciepłe” i „wilgotne”, czyli: pachy, pachwiny, szyję, okolicę pępka, skórę za uszami oraz zgięcia pod kolanami.
Pamiętaj, że repelenty zawierające DEET są niezwykle szkodliwe dla maluchów poniżej 2. roku życia. Dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat używaj ich tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Pozwól dziecku na swobodną eksplorację natury z odpowiednią prewencją przeciw kleszczom.

Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.