Data publikacji:

Kręcz szyi u dzieci: jak leczyć? Jakie są przyczyny?

Czym jest kręcz szyi? To objaw nieprawidłowych zmian w mięśniach szyi i kręgosłupa. Prowadzą one do nienaturalnego przechylenia głowy i szyi w stronę barku. Kręcz szyi u dzieci (Jak leczyć? Jakie są przyczyny?) może być wrodzony (jeśli występuje u niemowląt powyżej 3. miesiąca życia) oraz nabyty (spowodowany urazem, przyjmowaniem nieprawidłowej postawy podczas snu). Jak rozpoznać kręcz szyi?
kręcz szyi u dzieci

Z czego wynika kręcz szyi? Jak rozpoznać kręcz szyi u dziecka? 

Jakie są objawy kręczu szyi u dziecka? Do około trzeciego miesiąca życia asymetria ułożeniowa jest normą. Jeśli jednak dojdzie w tym czasie do jednostronnego skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, to nieleczone zaprowadzi ono do utrwalonego asymetrycznego ułożenia dziecka (kręcz szyi u niemowlaka - objawy). 
Jak rozpoznać kręcz szyi u dziecka? Jeśli czteromiesięczne niemowlę nie osiąga ustandaryzowanych umiejętości rozwojowych (nie wkłada obu rąk do buzi, nie łączy dłoni podczas leżenia na plecach, nie wykonuje swobodnych obrotów głową na boki podczas leżenia na brzuchu), to znak, że czas udać się do specjalisty: lekarza, rehabilitanta, fizjoterapeuty.

Kręcz szyi u dzieci: jak leczyć? Jakie są przyczyny? Diagnostyka kręczu szyi u dziecka

W pierwszej kolejności udaj się z maluchem do lekarza pierwszego kontaktu. Możliwe, że skieruje on niemowlę do neurologa (kręcz szyi na tle nerwowym) lub ortopedy. Mały pacjent będzie poddany badaniu fizykalnemu i palpacyjnemu (USG mięśni szyi, rentgen lub rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa, badanie elektromiograficzne z badaniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego).

Ile trwa kręcz szyi?

Zdarza się tak, że mija on samoistnie po kilku tygodniach. Najczęściej dzieje się tak w przypadku ułożeniowej postaci kręczu. Jeśli jednak nie obserwujesz zmian na plus (całkowitego zaniku kręczu), to wiedz, że zarówno kręcz szyi u niemowlaka, jak i kręcz szyi u dzieci starszych, należy leczyć. Wymaga on specjalistycznego leczenia. I to podjętego jak najszybciej! 

Jak leczyć kręcz szyi u dziecka?

Kręcz szyi u dzieci musi zawsze być potwierdzony przez lekarza. Jak leczyć kręcz szyi u dziecka? Jest kilka metod: ćwiczenia, rehabilitacja, środki farmakologiczne. Jeśli wspomniane nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, kolejnym krokiem jest operacja kręgosłupa.
 • Kołnierz ortopedyczny na kręcz szyi pochodzenia kostnego - na okres nawet do sześciu tygodni dziecku zostają założone specjalistyczne aparaty korekcyjne na głowę, szyję i tułów. W tym okresie wykonuje się z maluchem ćwiczenia bierne i czynne utrwalające uzyskane prawidłowe ustawienie głowy i szyi.
 • Kręcz szyi u dziecka - domowe sposoby - rehabilitacja domowa to sposób na leczenie kręczu szyi mięśniowego u dziecka. Jest to metoda dająca fenomenalnie dobre skutki, jeśli zostanie wprowadzona już w pierwszym miesiącu życia dziecka! Fizjoterapeuci i rehabilitanci noworodkowi przekazują rodzinom pełen pakiet wiedzy fachowej do wdrażania w codzienne podstawowe czynności (sen, karmienie, zabawa). 
 • Ćwiczenia korekcyjne na kręcz szyi - odpowiednie ćwiczenia korekcyjne oraz zabiegi fizykoterapii mają na celu wydłużenie nieprawidłowo napiętego mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Sprzyjają zwiększeniu jego elastyczności oraz wyrównują asymetrię ciała i siłę mięśniową. 
 • Operacja kręczu szyi - jeśli kręcz nie ustępuje w okresie 6-8 miesięcy, lekarze rozważają operację. Wrodzony kręcz szyi u noworodka jest najczęstszym wskazaniem do zabiegów chirurgicznych. Jeśli nagły kręcz szyi u dziecka zmienia się w codzienną rzeczywistość, a rehabilitacja nie przynosi zamierzonych efektów, wtedy również medycy proponują operować dziecko. 
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.