Data publikacji:

Odrobaczanie dzieci: na czym polega? Jak to zrobić?

Pasożyty są dużym problemem w większych skupiskach dzieci takich jak żłobek czy przedszkole, ale zakazić się nimi można również w innych miejscach. Jak odrobaczyć dziecko? Dostępne są różnego rodzaju naturalne preparaty, jednak w pełni bezpieczne jest leczenie farmakologiczne pod kontrolą lekarza. Decyzja o odrobaczaniu dzieci powinna być zawsze poprzedzona diagnostyką i nie powinno się jej podejmować samodzielnie. Jak skutecznie pozbyć się pasożytów?
odrobaczanie dzieci

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Niektórzy producenci środków odrobaczających dostępnych w sklepach bez recepty przekonują, że problem pasożytów dotyczy niemal każdego z nas i w związku z tym wszyscy powinniśmy je regularnie stosować. Czy rzeczywiście profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych jest konieczne? Nie, nie powinno się go przeprowadzać zapobiegawczo. Z pewnością jednak problem jest duży i nie należy go lekceważyć, jeśli wystąpią objawy.
W jaki sposób można się zakazić pasożytami? Jaja przedostają się do organizmu drogą pokarmową. Wystarczy spożywać produkty spożywcze bez uprzedniego umycia, nie zachowywać higieny po skorzystaniu z toalety lub wkładać do ust brudne dłonie, żeby stworzyć dogodne warunki do zakażenia. Jest to szczególnie częste u małych dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym.

Jak rozpoznać, że konieczne jest odrobaczanie dzieci?

Najpowszechniejsza wśród dzieci jest owsica, ale często zdarza się także zakażenie jajami glisty ludzkiej, lamblii lub tasiemca. Jakie objawy powinny zaniepokoić? Najbardziej oczywistą dolegliwością są bóle brzucha oraz wymioty, biegunka lub utrata wagi. Mogą pojawić się także bóle głowy, mięśni i stawów, kaszel, osłabienie odporności, ospałość problemy skórne oraz swędzenie okolic odbytu. Rodzice zgłaszają także często zgrzytanie zębami, bladość skóry, kłopoty z zasypianiem i rozdrażnienie.
Odrobaczanie dzieci jest konieczne, kiedy potwierdzi się podejrzenie zakażenia. Jeśli zauważysz niepokojące cię objawy, nie zastanawiaj się, tylko udaj się do pediatry, który przeprowadzi wywiad i powie, co dalej robić. Konieczne jest zbadanie brzucha dziecka, dlatego nie wystarczy iść prosto do laboratorium. Podstawowym badaniem, umożliwiającym postawienie diagnozy jest kilkukrotne badanie kału, a w przypadku owsicy wykonuje się wymaz z odbytu. Czasami trudno jest uzyskać pozytywny wynik badania, ze względu na różne fazy rozwoju pasożyta. W takim przypadku lekarz również może zadecydować o podjęciu leczenia, jeśli objawy są charakterystyczne dla zakażenia i inne choroby zostały wykluczone.

Czy możliwe jest naturalne odrobaczanie dzieci?

Niektórzy rodzice niechętnie podchodzą do środków farmakologicznych i próbują pozbyć się niechcianych „gości” domowymi sposobami. Najczęściej sięgają wówczas po pestki dyni, sok z kiszonych ogórków wymieszany z czosnkiem, olejek z oregano, wyciąg z liści orzecha czarnego lub gotowe preparaty ziołowe, które łączą kilka różnych składników.
Czy naturalne odrobaczanie dzieci jest bezpieczne? Specjaliści są zgodni co do tego, że w razie potwierdzenia zakażenia powinno się zastosować zalecone przez lekarza środki z apteki. Metody domowe mogą zaszkodzić dziecku ze względu na silne działanie ziół i wyciągów, ale też z powodu opóźnienia właściwego leczenia. Pasożyty są dla organizmu bardzo obciążające, dlatego jak najszybciej powinno się sięgnąć po skuteczny i bezpieczny sposób na ich usunięcie z organizmu, na przykład specjalne tabletki na robaki dla starszych dzieci lub syropy w przypadku młodszych maluchów. Można natomiast wspierać organizm  dodatkowo dietą. Nie ma potrzeby profilaktycznego odrobaczania dzieci naturalnymi środkami.

Jak odrobaczyć dziecko?

Dostępne w aptekach środki przeciw pasożytom najczęściej są sprzedawane na receptę, jednak nawet jeśli znajdziesz leki bez recepty, zalecana jest uprzednia konsultacja z lekarzem. Zawsze należy ściśle trzymać się jego zaleceń oraz ulotki, która informuje jak skutecznie odrobaczyć dziecko.
Chociaż problem jest poważny, samo leczenie jest stosunkowo proste. Najczęściej stosuje się syrop na odrobaczenie dla dzieci, jest on wygodny do podania nawet najmłodszym. Leczenie może trwać 1-3 dni, następnie przyjmuje się kolejną dawkę po 2 lub 4 tygodniach, żeby móc zwalczyć pasożyty we wszystkich stadiach rozwoju i upewnić się, że leczenie będzie skuteczne. Starsze dzieci, zazwyczaj po ukończeniu 6. roku życia, mogą otrzymać tabletki na robaki dla dzieci.

Zasady odrobaczania dzieci

Żeby leczenie było skuteczne, nie wystarczy sięgnąć po właściwy preparat.  Należy też przestrzegać wszystkich zasad odrobaczania dzieci. Pierwszą z nich jest ścisłe przestrzeganie dawkowania i odstępów między dawkami leku. Ważną kwestią jest również dbanie o zapobieganie wtórnemu zakażeniu, należy zatem wyprać w wysokich temperaturach piżamy, bieliznę, pościel i ręczniki.
Warto wspomóc organizm w walce z pasożytami wykluczając z jadłospisu dziecka cukry proste i żywność wysoko przetworzoną, a włączając do niej pestki dyni, czosnek czy ocet jabłkowy. Dobrze jest zadbać o odpowiednią podaż błonnika, który przyspieszy oczyszczanie organizmu i zapobiegnie zaparciom, które utrudniają proces odrobaczania dzieci. Jak wygląda idealna dieta w takiej sytuacji? Jest bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, a także w dodatki w postaci orzechów, pestek, ziół i przypraw.
Wiele osób zastanawia się, czy niezbędne jest odrobaczanie całej rodziny. Według najnowszych zaleceń nie jest to konieczne. Jeśli domownicy nie mają objawów zakażenia, wystarczy zachowanie odpowiedniej higieny. Warto natomiast w takim przypadku przeprowadzić profilaktyczne badanie, które może pomóc rozwiać wątpliwości.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym