Data modyfikacji:

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.
objawy przegrzania organizmu

Przegrzanie dziecka – kiedy występuje?

O przegrzaniu (hipertermii) mówimy wtedy, kiedy w organizmie gromadzi się tyle ciepła, że naturalne procesy termoregulacyjne zostają zaburzone. Innymi słowy – organizm nie potrafi już się skutecznie schłodzić poprzez pocenie.
Rodzice często pytają o objawy przegrzania dziecka, ponieważ jest to dość częste zjawisko – wystarczy, że malec jest zbyt grubo ubrany, by wystąpiły u niego charakterystyczne symptomy. Niemowlęta i małe dzieci są też bardziej podatne na groźne przegrzanie na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Do przegrzania błyskawicznie może dojść też w efekcie zostawienia dziecka latem w nagrzanym samochodzie.

Przegrzanie dziecka – objawy

Objawy przegrzania dziecka nie są charakterystyczne i łatwo pomylić je z symptomami innych przypadłości. Są to bowiem:
  • zaczerwienienie i rozgrzanie się skóry,
  • nadmierna senność albo wręcz przeciwnie – nadmierne pobudzenie, płaczliwość, marudność dziecka,
  • pojawienie się stanu podgorączkowego lub gorączki,
  • pojawienie się odparzeń i potówek.
  • O tym, że dziecko bywa przegrzewane, na przykład na skutek zbyt grubego ubierania go na spacery, świadczy przede wszystkim pojawienie się na jego skórze potówek. Potówki to drobne krostki, które występują na twarzy, karku czy w zgięciach rąk i nóg.

    Przegrzanie dziecka na słońcu – objawy udaru cieplnego

    Gorączka z przegrzania u dziecka, która pojawia się wkrótce po tym, gdy maluch spędził dużo czasu na dworze w upalny dzień, może świadczyć już o udarze cieplnym. Pozostałe jego objawy to:
  • brak apetytu,
  • odwodnienie (dziecko brudzi mniej pieluszek),
  • wymioty,
  • czerwona, a w niektórych przypadkach szarawa skóra,
  • ospałość, przelewanie się dziecka przez ręce,
  • utrata przytomności.
  • Starsze dzieci mogą narzekać również na zaburzenia rytmu serca, mieć oznaki splątania (przejawiać dziwne, nietypowe zachowanie), narzekać, że im zimno (dreszcze) i że dziwnie czy źle widzą (zaburzenia widzenia).
    Takie objawy przegrzania dziecka wymagają pilnego udania się na szpitalny oddział ratunkowy albo wezwania karetki.

    Skutki przegrzania dziecka

    Skutki przegrzania dziecka mogą być tragiczne – zostawienie dziecka w przegrzanym aucie albo zignorowanie objawów udaru cieplnego może prowadzić do śmierci.
    Należy też pamiętać, że pozornie niegroźne przegrzewanie dziecka w nieznacznym stopniu, skutkujące „tylko” potówkami, również może mieć swoje konsekwencje. Specjaliści przestrzegają, że dzieci, które są często przegrzewane, mają słabszy układ odpornościowy (częściej chorują) i częściej występują u nich problemy skórne.

    Przegrzanie organizmu – ile trwa

    Niewielkie przegrzanie organizmu dziecka nie jest niebezpieczne – wystarczy jedynie rozebrać malca z nadmiaru ubrań albo po prostu schronić go przed słońcem i zadbać o jego dobre nawodnienie. Jeśli u malca wystąpiły potówki, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, która polega między innymi na częstym wietrzeniu skóry i unikaniu dalszego przegrzewania.
    Gorączka z przegrzania u dziecka oznacza, że organizm nie radzi sobie z przegrzaniem. W takiej sytuacji należy zastosować chłodne kompresy w miejscach, w których znajdują się duże naczynia krwionośne (pachwiny, szyja). Jeśli gorączka nie ustępuje lub rośnie albo jeżeli u dziecka pojawiają się dodatkowe, niepokojące objawy, należy już pilnie skontaktować się z lekarzem. Przelewanie się niemowlęcia przez ręce, wymioty czy splątanie to objawy, które wymagają wezwania karetki.

    Jak zapobiegać przegrzewaniu się niemowlęcia?

    Aby zapobiec przegrzaniu się dziecka, pamiętaj o stosowaniu się do kilku ważnych zasad:
  • Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie
  • Niemal każdego roku media informują o przypadkach pozostawiania niemowląt lub małych dzieci w nagrzanych autach. W takiej sytuacji błyskawicznie może dojść do udaru cieplnego i śmierci malca. Nie zostawiaj dziecka w samochodzie również wtedy, gdy nie ma upałów – w czasie twojej nieobecności może się ono np. zakrztusić.
  • Ubieraj dziecko adekwatnie do temperatury
  • Noworodek powinien mieć na sobie o jedną warstwę ubrań więcej niż osoba dorosła. Niemowlę i starsze dziecko nie potrzebuje dodatkowej warstwy – ubieraj je tak, jak siebie. Lekarze wielokrotnie podkreślają, że dla organizmu bezpieczniejsze jest lekkie wyziębienie niż przegrzanie.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu
  • Aby dbać o układ immunologiczny dziecka i umożliwić ośrodkowi termoregulacji prawidłowy rozwój, utrzymuj odpowiednią temperaturę w mieszkaniu. W dzień to 21–22 stopnie Celsjusza, w nocy – od 18 do 19 stopni.
  • Zaufaj dziecku, gdy mówi, że jest mu ciepło
  • Czteroletnie dziecko potrafi ocenić, czy jest mu zimno, czy ciepło. Jeśli twoja pociecha nie chce zakładać czapki albo kurtki ciepłą wiosną, pozwól jej się rozebrać. Pamiętaj, że kilkulatki są w ciągłym ruchu, przez co szybko robi im się ciepło.
  • Kontroluj dobrostan dziecka w odpowiedni sposób
  • Jeśli chcesz sprawdzić, czy niemowlęciu jest zbyt ciepło lub zbyt zimno, przyłóż palce do jego karku. Suchy i ciepły oznacza, że wszystko jest w porządku. Gorący jest oznaką, że niemowlęciu jest zbyt ciepło, a chłodny – że może być mu za zimno. Pamiętaj, że temperatura rączek czy nóżek nie jest wyznacznikiem tego, czy dziecku jest za ciepło lub za zimno.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.