Data publikacji:

Gorączka u dziecka bez innych objawów - co zrobić, gdy nasze dziecko gorączkuje nie mając innych objawów?

Gorączka jest częstym objawem u dzieci. Mogą one mieć gorączkę bez innych objawów lub gorączkę i objawy współtowarzyszące. Jeśli dziecko ma gorączkę bez żadnych innych objawów, ważne jest, aby zachować spokój i zapewnić mu komfort. Co robić i jakie zbiegi zastosować, gdy nasze dziecko zmaga się z gorączką?    
Wysoka gorączka u dziecka bez innych objawów

Wysoko gorączka u dziecka – powody

Najczęstszą przyczyną gorączki u dziecka są wszelkie infekcje bakteryjne i wirusowe. Dolegliwościom bakteryjnym zazwyczaj towarzyszą katar, kaszel mokry lub suchy, ból gardła. Te objawy bardzo często wskazują na anginę. Wysoka gorączka u dziecka bez innych objawów dotyczyć może infekcji wirusowej. Sama podwyższona temperatura prawdopodobnie oznacza przechodzenie przez naszą pociechę grypy.   
Podczas trwania gorączki u naszego dziecka musimy być bardzo czujni i zwracać uwagę, czy nie występują inne objawy. Jeśli dzieje się coś niepokojącego, trzeba odpowiednio wcześnie reagować i zgłaszać się do specjalisty.   

Gorączka u niemowlaka bez innych objawów

U bardzo malutkich dzieci, takich jak niemowlaki wysoka gorączka bez innych objawów może wskazywać przede wszystkim na ząbkowanie. W takim wypadku temperatura na termometrze dochodzi do około 38 stopni Celsjusza. Jednym z sygnałów, że maluchowi wychodzą ząbki, jest wkładanie różnych przedmiotów do buzi. Najlepszym sposobem, aby w tym czasie ulżyć trochę dziecku, a przy tym odwrócić jego uwagę jest zaopatrzenie się w gryzaki. Najbardziej polecane są te, które można ochłodzić w lodówce lub zamrażarce, obniżona temperatura znacznie zmniejsza dyskomfort.           
W przypadku, gdy wysoka temperatura utrzymuje się dłużej niż trzy dni, warto wybrać się na konsultację ze specjalistą. Pediatra wykluczy inne możliwe przyczyny wysokiej gorączki, lub zleci dodatkowe badanie, jeśli zajdzie taka potrzeba.    
Z gorączką u niemowlaków trzeba być ostrożnym, ponieważ ich odporność nie jest jeszcze do końca wykształcona i ich organizm nie jest w stanie poradzić sobie z niektórymi zakażeniami. Najczęściej przy gorączce u malutkich dzieci lekarz zleca dodatkowe badania, przede wszystkim krwi i moczu.   

Gorączka u dziecka bez innych objawów

Wirusowa gorączka utrzymująca się bez objawów od trzech do pięciu dni, może być oznaką tak zwanej „trzydniówki”. Jest to zakaźna choroba, która po kilku dniach gorączkowania ukazuje się w postaci wysypki na skórze. Podczas trwania tej choroby dobrze jest stosować zimne okłady oraz leki zbijające gorączkę.   
Ponieważ dziecko czasem nie jest w stanie przekazać nam, jakie ma objawy i co mu dolega wysoka gorączka, może być znakiem, że doszło do zakażenia układu moczowego. Tej chorobie towarzyszy ból i pieczenie podczas oddawania moczu, poza tymi odczuciami nie ma dodatkowych oznak.   
Nawracająca gorączka bez żadnych objawów powinna być dla rodzica ważnym sygnałem do sprawdzenia stanu zdrowia swojej pociechy. Takie znaki dotyczą przede wszystkim chorób autoimmunologicznych, zapalenia stawów, czy nowotworów. Po jakimś czasie do wysokiej gorączki dołączają dodatkowe objawy.
Jedną z przyczyn pojawiania się gorączki u dziecka może być intensywny wysiłek fizyczny, lub przegrzanie. Należy pamiętać o tym, aby nie ubierać dziecka w grube ubrania, gdy na zewnątrz są wyższe temperatury.   

Jednodniowa gorączka u dziecka

Jednodniowa gorączka u dziecka, która wskazuje na termometrze poniżej 38 stopni Celsjusza nie powinna oznaczać niczego groźnego. Jednak często jest tak, że wysoka gorączka zapowiada nadejście innych chorób. Gorączka towarzyszy: odrze, śwince, ospie wietrznej, czy różyczce.
Należy zwrócić uwagę również na to, co nasze dziecko robiło w ciągu dnia, jeśli bawiło się na słońcu, mogło dojść do przegrzania, wtedy wysoka gorączka może być objawem udaru słonecznego.
Gorączka, która wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza powinna już wzbudzić niepokój i nastawić nas na wizytę u lekarza.   

Co robić gdy dziecko gorączkuje – jak zbić gorączkę?

Jak czytamy wyżej wysoka gorączka u dziecka może mieć różne przyczyny, oraz być oznaką różnych chorób. Najrozsądniejsze w tym wypadku jest skonsultowanie z lekarzem.   
Zanim przejdziemy do stosowania leków przeciwgorączkowych polecane przez specjalistów, jest próbowanie domowych sposobów, do których należą między innymi: zimne okłady układane na czole oraz klatce piersiowej, kąpiele w temperaturze niższej o dwa stopnie od temperatury ciała, napary z ziółek, gorąca herbata z cytryną, miodem i malinami lub gotowane mleko z czosnkiem i miodem. Trzeba pamiętać o ciągłym nawadnianiu dziecka, jest to jedna z najważniejszych rzeczy.   
Do dostępnych sposobów należą oczywiście tabletki zbijające gorączkę, syropy oraz krople. Najczęściej podawanymi lekami dla dzieci jest paracetamol oraz ibuprofen. Ibuprofen poza tym, że doskonale radzi sobie ze zbijaniem gorączki, może znacznie zmniejszyć stan zapalny oraz przerwać ból.
Jeśli gorączka u Twojego dziecka trwa dłużej niż 48 godzin lub osiąga  39 stopni Celsjusza niezwłocznie skontaktuj się ze swoim pediatrą, aby uzyskać poradę.Należy bacznie obserwować stan dziecka, które zmaga się z gorączką i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów interweniować.    
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!