Data publikacji:

Histeryczny płacz niemowlaka – co oznacza?

Każdy z rodziców ma świadomość, że malutkie dzieci często płaczą – jest to jedyny sposób, w jaki mogą poinformować o głodzie, bólu, zmęczeniu czy dyskomforcie. Jednak czasem płacz maluszka wydaje się szczególnie niepokojący – mowa o sytuacjach, gdy jest on wyjątkowo głośny i trudny do opanowania mimo zastosowania wszystkich znanych rodzicom sposobów. Wyjaśniamy, z czego może wynikać taki histeryczny płacz niemowlaka, jak sobie z nim radzić i kiedy warto odwiedzić lekarza.
histeryczny płacz niemowlaka

Purple crying, czyli histeryczny płacz niemowlaka – czym jest?

Histeryczny płacz niemowlaka to dobrze znane lekarzom zjawisko. Jego angielska nazwa to „purple crying” – nawiązuje ona do bordowego koloru skóry, który pojawia się u dziecka wpadającego w nieutulony płacz. Jednocześnie jest to akronim – pierwsze litery cech, które charakteryzują ten rodzaj płaczu, można ułożyć w słowo „purple”. Cechy te to:
  • Peak of crying, czyli szczyt płaczu – histeryczny płacz niemowlaka najczęściej występuje w pierwszych miesiącach życia, szczególnie w drugim miesiącu;
  • Unexpected – płacz jest nieprzewidywalny, nie wiadomo, co go wywołało i kiedy nastąpi;
  • Resist soothing – odporność na ukojenie; niezależnie od starań rodziców, dziecko nie przestaje krzyczeć;
  • Pain-like face – niemowlę wydaje się bardzo cierpieć, rodzice mają niemal pewność, że coś je boli;
  • Long lasting – długi czas trwania; płacz może trwać nawet kilka godzin;
  • Evening – histeryczny płacz niemowlaka zazwyczaj występuje w godzinach wieczornych.

Histeryczny płacz niemowlaka – przyczyny

Zdaniem wielu specjalistów nagły, histeryczny płacz niemowlaka związany jest z okresem rozwoju dziecka i jest fizjologiczny – czyli nie oznacza niczego złego. W taki płacz może wpadać zdrowe dziecko, któremu nic nie dolega (więc nie odczuwa dolegliwości bólowych) i które jest przewinięte, nakarmione oraz ogólnie rzecz biorąc – zadbane.
Oczywiście, nagły płacz malutkiego dziecka może mieć również inne przyczyny – i należy wziąć je pod uwagę przed stwierdzeniem, że to „purple crying”.
  • Ból
Nagły, histeryczny płacz niemowlaka może mieć związek z bólem. Może być to na przykład ból brzuszka i jelit wywołany atakiem kolki jelitowej – wówczas dziecko ma napięty brzuszek i naprężone nóżki. Płacz wywołany kolką najczęściej pojawia się w godzinach wieczornych.
Ból może wynikać również z innych przyczyn, takich jak infekcja (np. zapalenie gardła). Najczęściej u niemowlęcia występują wówczas również inne objawy (gorączka, zmiana zachowania, wymioty), niemniej mogą one się nie pojawić. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku występowania takich nagłych ataków płaczu dziecko zobaczył lekarz.
  • Zmęczenie
Histeryczny płacz niemowlaka przed zaśnięciem może wynikać ze zmęczenia. Nie jest prawdą, że im bardziej zmęczone będzie niemowlę, tym szybciej zaśnie. Jest wręcz odwrotnie – jeśli rodzice „przegapią” sygnały zmęczenia, dziecko stanie się rozdrażnione i przebodźcowane, więc trudno będzie mu zasnąć.
  • Zimno
Histeryczny płacz dziecka w nocy – po przebudzeniu – może wynikać ze zwykłego… zimna. Każdy z nas zna uczucie chłodu, które pojawia się po wstaniu z ciepłego łóżka. Obudzone głodem niemowlę również może odczuwać zimno, przez co jego płacz jest bardziej intensywny i trudny do ukojenia.
  • Głód
Wielu rodziców przychodzi z niemowlęciem do pediatry, ponieważ niepokoi ich histeryczny płacz dziecka po przebudzeniu. Jeśli i twoje dziecko zanosi się głośnym płaczem po drzemce, upewnij się, czy nie trwa ona zbyt długo. W pierwszych tygodniach życia doradza się rodzicom budzenie dziecka na karmienie co trzy godziny albo karmienie go przez sen.
  • Strach
Intensywny płacz dziecka może wynikać również ze strachu. Czasem wystarczy nagły hałas czy włączenie intensywnego światła, by u dziecka nastąpił odruch Moro (gwałtowne rozrzucenie kończyn na boki), po którym rozlega się głośny płacz. Z czasem odruch Moro zanika (już w drugim miesiącu życia), a dziecko przyzwyczaja się do nowych bodźców.

Histeryczny płacz niemowlaka – w nocy, po przebudzeniu lub przed zaśnięciem. Co robić?

Zastanawiasz się, jak pomóc maluszkowi, który płacze tak, jakby doświadczał ogromnego cierpienia? Oto kilka podpowiedzi.
  • Udaj się do lekarza
Odwiedź pediatrę, aby ocenił stan zdrowia dziecka i sprawdził, czy jego zachowanie nie wynika z doświadczania bólu. Zazwyczaj wystarczy tylko ogólne badanie i sprawdzenie uszu malca. Rzadko lekarz uznaje za konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań.
  • Nie wydłużaj przerw między karmieniami
Histeryczny płacz dziecka w nocy lub po przebudzeniu może ustąpić, jeśli zmniejszysz odstępy między karmieniami. Karm niemowlę co trzy, maksymalnie co cztery godziny. Rób to również w nocy. Dodatkowo zrób wszystko, aby maluszek nie odczuwał zimna po przebudzeniu – np. zrezygnuj z kocyka, który maluszek może z siebie „skopać”, na rzecz śpiworka do spania.
  • Zadbaj o komfort małego brzuszka i nie dopuszczaj do silnego zmęczenia niemowlaka
Histeryczny płacz niemowlaka przed zaśnięciem może mieć związek z kolkami albo przebodźcowaniem. Zadbaj o komfort malutkiego brzuszka, podając dziecku herbatę koperkową, często kładąc je na brzuszku (ułatwia to oddawanie gazów) oraz poprzez wykonywanie specjalistycznego masażu. Staraj się też wychwytywać sygnały, które świadczą o zmęczeniu dziecka. Kiedy ziewa, łapie się za uszka czy trze oczka, oznacza to, że nadszedł czas na drzemkę.
  • Zadbaj o komfort psychiczny dziecka
Bodźce, które dla nas są neutralne, dla niemowlęcia bywają nie do wytrzymania. Pamiętaj o tym i staraj się je ograniczyć, zwłaszcza w czasie usypiania dziecka. Zasłoń okna, wyłącz telewizor, wycisz telefon i mów do maluszka cichym, kojącym głosem.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.